תרופות סבתא

פאראפסיכולגיה: אמת או בדיה?

כל אחד מאיתנו היה רוצה להאמין בקיומם של כוחות  פאראפסיכולוגיים שיכולים לשרת את נפשנו וגופנו, להגשים משאלות כמוסות, לשפר בריאות לקויה, לגרום לאדם אחר להתאהב בנו  ועוד. האם מוחנו מסוגל ניתן לרתום כוחות על מנטליים לטובת הגשמת משאלות, או שמא מדובר ב"חזיונות תעתועים" שהם יותר בבחינת חשיבת משאלה של אנשים עם חרדה קיומית גדולה? הכתבה שלפניכם תוקפת את הנושא  מכיוון של  סקרנות אותנטית, חושפת ממצאים שנאספו וכוונתה לספק   חומר מחשבה לאנשים עם פתיחות וסקרנות

כוחות פרארפסיכולוגיים קיימים אך לא תמיד נקלטים בגלל 'אנטנה סגורה' במוחנו

קרל גוסטב יונג, אבי תורת הפסיכולוגיה של התת מודע- היה מאותם פסיכולוגים שכן האמינו בקיומם של כוחות "על-נורמליים". את הכוחות הפאראפסיכולוגיים הוא בכלל ראה כ'נורמליים' אלא שהם לא תמיד נקלטים בתודעתנו בגלל אנטנות סגורות או משובשות. מיוחס לו בהקשר הזה סיפור אמיתי: חיפושית הכתומה הופיעה על אדן חלונו - ממש באותה שניה כשהמטופלת שלו שכבה על ספת הפסיכולוג וסיפרה לו כי חלמה בלילה הקודם על חיפושית כתומה. יונג טבע את המושג הידוע "סינכרוניסטי": אירועים מסונכרנים מסוג זה שאיננו יודעים להסביר עם הרציונל שלנו "מעומק המושג ומקוצר המשיג".

סינכרוניסיטי, טלפתיה, ראיית עתיד דז'ה וו וראיה מרחוק הם "ידיעה ישירה"


כוחות העל המנטליים שלנו כוללים בין השאר טלפתיה, ראיית עתיד (פרה-קוגניציה), דז'ה וו, תפיסה על חושית, אינטואיציה (ידיעה ישירה), וראיה מרחוק קרי היכולץ להרגיש ולדעת מה קורה במקום מרוחק ממך שאינך רואה ושומע. כל אדם נורמלי חווה פעם בחייו תופעות בלתי מוסברות מן הסוג הזה אבל מהן התופעות הללו? האם הם בבחינת "קריצה" מאלהים? כוחות מספירה אחרת ? "כוחות מנטליים מוחיים שניתן להסביר ברמה הפיזיולוגית ביוכימית של המח?" או אולי צירוף מקרים מופרע? האם אירועים חריגים כאלו שכמעט כל אחד חווה פעם בחייו מעידים על כוחות פארה-נורמליים או אירוע סטטיסטי רגיל? יונג לא מאמין כי אירועי סינכרוניסיטי הם "צירוף מקרים" אלא דווקא כח פנימי מנטלי שיש לחקור אותו ואת פשרו.

איך מתייחסים אנשי המחקר לכוחות הפרארפסיכולוגיים?

ישנן 3 התייחסויות שונות מצד חוקרים באקדמיה לנושא המורכב הזה:

  • - המכחישים: אלו הם המדענים הסקפטיים הציניים: שרואים את הזמן ככח פיזיקלי לינארי, אלו שסבורים כי האמונה בכוחות על נובעת מחרדה פסיכולוגית קיומית. אלו שטוענים כי כל עוד אין רציונל המסביר את התופעה היא לא יותר מאשר צורך פסיכולוגי טבעי מגיע מנהמת ליבם של אנשים וערגתם להאמין במשהו שהוא "מעבר" .
  • - החסידים : המדענים מהאקדמיה שמאמינים בקיומם של כוחות מח כאלו וסבורים כי הם החזית הבאה של ההתפתחות האנושית- רק שעדיין פשרם לא מובן לנו ('זה שזה לא הוכח עדיין לא אומר שזה לא קיים')
  • - אלו שבאמצע המדענים שיש בהם צניעות האינטלקטואלית לומר ":אני לא יודע".

בהתאמה – היחס בין הקבוצות הללו קבוצות מייצג את ההבדל בין אתאיסטים, מאמינים ואגנוסטיים- כאשר מדובר על אמונה באל או אמונה בכח עליון

המח האנושי משפיע על החלטת המחשב

להלן ממצאים אקדמיים לקיומם של כוחות פרה-קוגנטציה: פרופ דריל בם מן המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת קורנל פירסם במרץ 2012 בכתב עת יוקרתי לפסיכולוגיה חברתית - ממצאים על קיומם של כוחות פרה-קוגניציה (יכולת מוחית לתפוס את מה שעומד לקרות בעתיד ואף להשפיע עליו). הלה ביקש מסטודנטים לשבת מול מסך מחשב שבמרכזו שני וילונות שמאחוריהם מסתתרת תמונה וביקש מהם ל"נחש" מאחור איזה וילון היא מסתתרת. רק לאחר שהם כבר החליטו , המחשב בחר באופן אקראי להניח את התמונה מאחורי אחד הוילונות באופן אקראי לחלוטין. הממצאים היו מדהימים. אצל קבוצה מסוימת מהסטודנטים הניבוי הנכון עמד על 57% וזה קרה אצלם פעם אחר פעם. כלומר הם הוכיחו יכולת באמצעות הקוגניציה שלהם והכוונה שלהם להשפיע על החלטת המחשב.

הצבא האמריקני מאמין בפראפסיכולוגיה ומשתמש בה

הצבא האמריקני בשנות ה60 וה 70 האמין בקיומם של כוחות על מנטליים של ראיה מרחוק – קרי יכולת של אנשים מסוימים "לראות" מה קורה במקום פיזי אחר בקצה מרוחק כלשהו בפלנטה, ואף הכיר בצורך להכשיר אנשים שישתמשו בכוחות המנטליים הייחודיים הללו כנשק מול האויב, חלק ממערך המודיעין.

לכח הכוונה של המח יש השפעה על גדילת צמחים

באוניברסיטת אריזונה נעשה מחקר על כח ההתכוונות המרוכז של מוחות אנושיים על שני צמחים זהים. הנסיינים נתבקשו ל"התכוון" במשך מספר ימים שצמח מספר אחד ייעשה בהיר יותר ויפרח יותר מהר. – הממצאים מרתקים: לא רק שאותו צמח הפך זוהר יותר – הצמח השני (קבוצת הביקורת) הפך כהה יותר (לא קיבל את הכוונות הטובות). גם יו"ר איגוד השחמט אמר על ההפסד של בוריס גלפנד כי הוא נגרם מאיחוד כוונות של הרבה מאד אנשים בעולם שרצו בהצלחת השחמטאי ההודי ובהפסד של גלפנד

מחקר על פרה קוגניציה (היכולת לחוש ולראות את העתיד) בכלים פיזיולוגיים

ניסוי שנערך במכון לנואטיקה (נואטיקה= ידיעה ישירה כמו אינטואיציה, לא ידיעה דרך החושים והשכל הרגיל) בחן את התרחבות האישונים של הנבדקים לפני תמונות מרגשות שהוצגו להם. ככלל אישוני העין מתרחבים כאשר הם נחשפים לתמונות אירוטיות או מרגשות ונותרים בקוטרם הרגיל כאשר התמונות נושאות אופי נייטרלי. החוקר דין רדאן הצליח להראות באמצעות גרפים שהאישון של הנבדק מתרחב מספר שניות לפני שהתמונה המרגשת בכלל מוצגת לו, ומראה כי יש לאדם יכולת פנימית מוחית לחוש בתוכו במין סוג של תפיסה על חושית – את מה שעתיד להגיע. הממצא הידוע מתורת הקוונטים שתומכות בקיומם של כוחות שאיננו יודעים להסביר עם הרציו: להתבוננות שלנו על חלקיקים יש יכולת להשפיע על התנהגותם במרחב.

עוד כמה מילים על מחקרים אקדמיים בנושא פראפסיכולוגיה

גילוי נאות על מחקר בנושאי כוחות על: הנושא הזה של תפיסה על חושית קשה מאד ליישום בכלים של מחקר אקדמי רגיל . הסיבה קשורה לסוגיות התוקף והמהימנות. מחקר טהור בודק את הממצאים פעם אחר פעם ורואה שהם לא משתנים במחקר על כוחות נפש / פרה-פסיכולוגיה הסוגיה הזו של חזרה פעם אחר פעם על הממצא אינה רלוונטית.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם