תרופות סבתא

למה אמונות תפלות מאפיינות אנשים עם נטיה למחשבות אובססיביות?

אחד הפטנטים של הנפש החרדתית, של אנשים מבוהלים אשר נוטים למחשבות אובססיביות היא להידבק באמונה כלשהי שתסביר עבורם אירועים בקיום אנושי שבהגדרתו הוא אי ודאי. מהו מקור  האמונה התפלה וכיצד היא משרתת אנשים עם חרדה?

מחשבות אובססיביות הן אחד הייסורים הנפשיים הגדולים יותר בהפרעות הנפש. זה קורה בין השאר על רקע של מחסור בחומרים תזונתיים במח (טריפטופן, דופמין, סרוטונין, אומגה 3, ליתיום ועוד) – אבל אחד הביטויים של אדם חרדתי עם נטיה לאובססיות היא להיצמד לאמונה תפלה שהוא ממציא לעצמו או אמונה תפלה שהוא מאמץ מן הסביבה. אמונות תפלות כאלו כוללות בין שהאר את עין הרע, חתול שחור, יום שישי ה13 בחודש ועוד.

האמונה התפלה של אנשים חרדתיים: עין הרע

אמונה תפלה אוניברסלית חוצת זמנים וגבולות היא הפחד מעין הרע. בתלמוד מסופר על רב אבא אריכא, שהלך לבית הקברות, וגילה כי 99% מברי המינן המוטלים שם לא מתו מוות טבעי, אלא ע"י 'עין הרע'. אלא שהמושג 'עין הרע' לא מצטמצם לגבולות היהדות אלא אופייני בעיקר לתרבויות השוכנות סביב ים התיכון [ איטליה, יוון, מרוקו, מצרים, טורקיה ספרד ועוד] ואף התפשט אל אתרים מרוחקים כמו אירלנד בריטניה ורוסיה. האם קיימת עין רעה? דרך מגית של אדם אחר לפגוע בכם על ידי קנאה וצרות עין? – אנשים חרדתיים בטוחים שהתשובה לכך היא כן רבתי. לדבריהם צרות שנפלו עליהם נגרמו בגלל עין רעה שהוטלה עליהם מצד הקנאים הטמעים. זוהי דרך מצוינת להסביר תאונות מחלות מלחמות ושאר מרעין בישין שמתגלגלים על האדם. האמונה הזו יוצרת סוג של 'הסבר' לחיים הכאוטיים שלנו – חיים כאוטיים שאדם חרדתי לא יכול להכיל.

אמונות תפלות משככות חרדה אבל גם מגבירות אותה

אמונה שמישהו עם עין רעה יכול לחרב את חייך ואפילו לגרום למחלה ומוות – נולדת מתוך חרדה ומתוך רצון להסביר את רמות האי ודאות של אנשים חרדתיים – אבל כאן מתחיל מעגל רשע. המחשבות האובססיביות על עין הרע למשל – גורמות לאנשים חרדתיים להיות עוד יותר מבוהלים, להסתגר, להתכנס, ולבודד את עצמם עוד יותר מן המציאות – התוצאה תהיה הפרעות נפש נוספות והגברת החרדה.

דוגמאות לאמונות תפלות נוספות שמאפיינות אנשים חרדתיים

  • יום שישי ה13 בחודש - אמונה תפלה שמקורה בסעודה האחרונה של ישו שנערכה ביום שישי בהשתתפות 13 סועדים [ולאחריה נצלב] . ביום שישי הוא גם היום שבו אדם וחווה גורשו מגן עדן וכן היום שבו המבול פצח [בתקופת נח]
  • חתול שחור שחצה את דרכך מביא מזל רע- מקור נוצרי. החתול השחור הוערץ ע"י המצרים הקדמונים מה שבא לידי ביטוי בדמותה של האלה באסטbast ] [. הנוצרים הראשונים בבואם להכחיד את הפגניזם – תפסו את אותו 'חתול מצרי' כישות שלילית שמנוגדת לאמונה החדשה.
  • הקשה על עץ למניעת מזל רע או עין רעה- הקדמונים האמינו כי שדים ורוחות שוכנים בתוך עצים. הקשה על עץ נועדה לשמר אותן בפנים ולהניא אותן לצאת החוצה ולקלקל את המזל הטוב
  • הרג חיפושית [פרת משה רבינו] יוביל לפורענות –באירופה טרם עידן הנצרות החיפושית סמלה סימן מבשר טובות ל'יבול שופע' ועל כן הריגתה נתפסה כ'יבול דל'. בתקופת הנצרות היא סמלה את מריה, אמו של ישו ולכן החיפושית נתפסה כ'קדושה'
  • שבירת מראה היא מעשה שכדאי להימנע ממנו - בעבר סברו הקדמונים כי הבבואה שבמראה, גם היא חיה ונושמת וכי 'שבירתה' הינה סוג של מוות
  • 17 הינו מספר מבשר רעות- המקור לאמונה זו הינו רומי שכן המספר 17 בספרות רומיות הינו XVII; ובהיפוך אותיות vixi שמשמעותו בלטינית היא 'חייתי' [בשון עבר] -הווה אומר : אין חיים בהווה.
  • פרסת סוס על דלת הבית תביא מזל טוב- המקור לפרסת הסוס טמון בתרבויות קדומות שם צורת חצי הסהר [צורתה של הפרסה] נתפסה כסמל אלוהי. החומר ממנו עשויה הפרסה, ברזל, המסמל חוזק – נחשב כסגולה לגירוש שדים ומכשפות ומרעין בישין אחרים. גם בפולקלור ההינדי והבודהיסטי – סוס הינו סמל למזל טוב והסינים סבורים כי שנת הסוס הינה שנה מבורכת.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם