תרופות סבתא

ענבי דוב (uva ursi)

עלי האובה-אורסי שיח ירוק עד שגדל באמריקה בהימאליה ובסיביר  – שימשו את אבותנו הקדמונים  האינדיאנים, הרוסים והסינים  כתכשיר טבעי רב עוצמה בעיקר לחיטוי וליתר דיוק – חיטוי של דלקות בדרכי השתן ובכליות. גם ברפואה הסינית וברפואה ההומאופטית עושים שימוש בצמח המרפא הפוטנטי ענבי דוב. מדוע הצמח כל כך יעיל כמחטא חיידקים ומסלק דלקת? מהם המינונים המומלצים שלו ועל מי הוא אסור?

ענבי דוב (אובה-אורסי) : צמח מרפא לדלקות בדרכי השתן

מי שסובל או סבל פעם מדלקת בדרכי השתן מכיר את הסבל הכבד שכרוך בהטלת שתן: צריבה, כאבים, פחד להשתין, וקושי להטיל את השתן. יש נשים שדלקות חוזרות בדרכי השתן הן עניין שבשגרה אצלן. תרופות סבתא טבעיות כמו די-מאנוז (מצאו על כך מאמר באתר) יכולות מאד להועיל ואולםן צמח המרפא הראשון שצריך לעלות לתודעה כאשר מנסים לרפא דלקת בדרכי השתן או בשלפוחית השתן הוא ענבי הדוב. מדוע? כיון שהעלים מן הצמח אובה אורסי מכילים חומרים אנטי בקטריאליים חזקים שמחטאים את דרכי השתן מחיידקים שהגיעו לשם בטעות. יתר על כן – הצמח מכיל טאנינים בעלי יכולת לכווץ את הדלקת ולהקל על הכאבים.

אובה אורסי (ענבי דוב) יעיל גם להורדת לחץ דם, ולטיפול בחתכים ופצעים

בשל התכונות המשתנות של צמח המרפא ענבי דוב רושמים אותו לעיתים גם במצבים של יתר לחץ דם – עבור אנשים שרוצים להימנע מתרופות מרשם. שימוש אחר בענבי דוב הוא במצבים של חתכים או פגיעה בעור. הצמח מכיל אלנטואין, חומר טבעי שנמצא בקרמים רבים לאיחוי פצעים ובנוסף לכך גם תכונותיו האנטי חיידקיות יעילות במצב של פצע פתוח – לזירוז ההחלמה והאיחוי.

מינונים של אובה אורסי לטיפול בדלקת בדרכי השתן

ענבי דוב מגיעים היום גם בקפסולות וגם בטינקטורה אבל הכנה פשוטה ביתית תהיה לקבל את החומרים הטובים מן הצמח דרך תה. יוצקים כשלושה גם של עלי אובה אורסי לתוך ספל מים רותחים ומניחים לחומרים הפעילים להספג במים למשך רבע שעה. מן המשרה זהו שותים פעמיים ביום אבל שימו לב לא לשתות ממנה יותר משבוע ברציפות. אחד החומרים הפעילים בצמח ענבי הדוב מקרא הידרו-קווינון והוא עלול להיות רעיל לכבד כאשר הוא נלקח באופן מוגזם או במשך זמן ארוך מדי. מסיבה זו אין לקחת אובה אורסי כאשר אתן בהריון (מצב שמזמין שכיחות גבוהה יותר של דלקות בדרכי השתן). יש גם מי שממליץ להשרות את עלי ענבי הדוב לפני הכנת התה במים פושרים מספר שעות.

תופעות לוואי של ענבי דוב

הצמח מכיל רמה גבוהה של טאנינים ולכן עלול לגרום לשורה של תופעות לוואי כמו התכווצויות בבטן, הקאות ובחילות. מסיבה זו אין להשתמש בענבי דוב במצבים של הריון והנקה. יתר על כן כשמדובר בילדים- יש לנקוט משנה זהירות לגבי המינונים של הצמח או לחפש אלטרנטיבות טבעיות אחרות לדלקות בדרכי השתן.

האם ענבי דוב מתנגשים עם תרופות אחרות?

האפרט של ענבי דוב עובד בעיקר כאשר הגוף במצב בסיסי. אין ליטול את צמח המרפא הזה יחד עם מזונות חומציים כמו מיץ תפוזים, לימונים, חומץ תפוחים או ויטמין סי (חומצה אסקורבית).
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • 2000 לפנה'ס: אכול את השורש מהאדמה

  1000 לפנה'ס: השורש הזה הוא עבודת אלילים, מוטב שתתפלל

  1800 לספירה: התפילה היא אמונה תפלה, מוטב שתשתו את השיקוי

  1940 לספירה: השיקוי הוא שמן נחשים, מוטב שתבלע את הגלולה

  1980 לספירה : הגלולה אינה אפקטיבית - קח אנטיביוטיקה

  2012 לספירה : האנטיביוטיקה מלאכותית,  אכול את השורשים