תרופות סבתא

תופעות לוואי של דרמובט

דרמובט היא משחה סטרואידית שניתנת לשורה רחבה של מחלות עור כמו פסוריאזיס, ליכן סקלרוזיס ואקזמה או דלקות עור שלא מגיבות לסטרואידים אחרים וכן למחלות אוטאימוניות המתבטאות בעור. מה צריך לדעת על דרמובט  ועל תופעות הלוואי של דרמובט?

למרות שמדובר במשחה מקומית, אין להקל בה ראש כיון שהיא משחה קורטיקו-סטרואידית המכילה רכיב פעיל בשם קלובטסול פרופיונאט. החדשות הטובות הן שמדובר במשחה סטרואידית עוצמתית שנלחמת במצב הדלקתי או ליתר נכון בתסמיני הדלקת. החדשות הפחות טובות הן שהמשחה אינה מרפאת את שורש הבעיה אלא רק מטפלת "באופן קוסמטי" בתופעות החיצוניות של הדלקת בעור. יתר על כן כמו במשחות סטירואידיות אחרות גם לדרמובט עלולות להיות תופעות לוואי לא רצויות. להלן כמה מהן:

גירוי וצריבה בעור: תופעת לוואי של דרמובט

למרות שהמשחה באה להקל על מחלות דלקתיות בעור הרי שבאופן זמני היא היא עלולה לייצר באיזור הנמשח תופעות של אלרגיה בעור ובינהן: יובש, צריכה, גירוי, גרד ואדמומיות (סוג של מצב דלקתי בפני עצמו) ולפעמים גם שלפוחיות עם מוגלה. יחד עם זאת מדובר לרוב במופע זמני שנעלם עם הזמן כאשר העור מתרגל למשחה. למרות זאת - יש להימנע מלמרוח את המשחה באיזור העיניים והאף!

שינויים במרקם העור כתופעת לוואי של דרמובט

שימוש ארוך טווח יכול לגרום לשינויים במראה ובמרקם של העור באיזור הדלקתי. בין השאר ייתכנו תופעות לוואי כמו היווצררות נימים קטנים על האיזור הנמשח, שינוי בצבע העור, סימני מתיחה, שיעור יתר באיזור העור שעליו נמרחה המשחה, והידקקות של שכבת העור.

תופעות לוואי סיסטמיות של דרמובט

כאשר נוטלים את התרוןפה הזו לאורך זמן ו/או מורחים אותה על שטחי עור נרחבים פצועים שבורים ופתוחים עלולות להיות למשחת הדרמובט גם תופעות לוואי נרחבות סיסטמיות יותר כמו למשל דלקת בקיבה,הופעת פצעי בגרות, ירידה בייצור ההורמונים של בלוטת האדרנל, גלאוקומה (ברקית) וכן יצירת כיבים בתוך מערכת העיכול.

התוויות נגד לדרמובט

כמובן שהתרופה לא ממולצת לנשים בהריון ונשים מניקות כיון שלמרות היותה משחה מקומית היא חודרת אל זרם הדם ועלולה להגיע לעובר. בנוסף, ככלל אצבע מומלץ לא להשתמש בה יותר משבועיים ולהודיע לרופא מייד על כל תופעת לוואי שהיא מחוללת

מתי לא להשתמש בדרמובט?

כאמור נשים בהריון נשים מניקות וילדים צריכים להימנע מתרופה זו ולחפש חלופות – רצוי טבעיות. התוויות נגד אחרות לשימוש בדרמובט הן

  • כוויות
  • דלקות עור שנגרמות מוירוסים או חיידקים (הרפס זוסטר למשל)
  • פצעים מכוייבים באיזור הקרקפת

שמות אחרים לדרמובט

בארץ התרופה הסטרואידית מוכרת כדרמובט אבל קלובטסול פרופיונט משווק גם תחת שמות מסחריים אחרים כמו קורמקס, טמובט, דרמטובט, בוטאבט, מובאט וכן תחת השם קלובקס.

תכשירים טבעיים חלופיים להקלה על תסמיני דלקת בעור

אנשים שסובלים מהייסורים של דלקות רציניות בעור כמו למשל ליכן סלקרוזיס מחפשים באופן טבעי דרך מהירה להקלה על הסבל ולכן נוטים להשתמש במשחה הקורטיקוסטרואידית למשל משחה כמו דרמובט. כדאי לדעת שתכשירים טבעיים או תרופות טבעיות יכולות להקל על גירויים בעור- אם כי השינוי וההקלה לא בהכרח יהיו דרמטיים. להלן מה שיש לטבע להציע במקרים של דלקות עור:

פרחי קמומיל מורתחים להקלה על דלקות בעור

מרתח של פרחי קמומיל מכיל תכונות שמרגיעות את העור. צקו חופן נאה של פרחי קמומיל לסיר מים, הרתיחו, המתינו להתקררות המרתח וטבלו את איזור עור הנגוע בדלקת בתוך המרתח הטבעי הזה

שמן קוקוס להקלה על דלקות בעור

לשמן קוקוס יש תכונות אנטי חיידקיות מובהקות. חימום קל של שמן קוקוס ומשיחה האיזור הגוע לפני השינה עשוי להניב תוצאות של עור פחות מודלקת אדמומי ומתקלף

ויטמין אי במריחה טופיקלית על דלקות בעור

ויטמין אי, אחד האנטי אוקסידנטים החזקים ל הטבע מצוי בין השאר במשחות לטיפוח העור והזנתו ולא בכדי. ויטמין אי מפחית את הדלקות בעור באשר אתם מורחים יש את השמן מן הקפסולה על האיזור הנגוע (מדובר בויטמין אי בצורתו השמנונית ולא בצורתו היבשה למצב הזה). גם צריכת מזון שעשיר בויטמין אי (תירס, זרעי חמניות, שמן נבט חיטה) מונעת מלכתחילה מצבי דלקת בעור.

תרופות טבעיות נוספות למניעת דלקת: עלי שקד, חומץ תפוחים, ואלווורה

בעלי עץ השקד יש תכונות נוגדות דלקת בעור. הכנת עיסה ממים ועלי שקד וחבישת האיזור המודלק בעור באמצעות התכשיר הביתי שאתם מכינים – יכולה להקל באופן משמעותי על הגירוי והגירוד. אפשר להכין את המשחה הביתית הזו יחד עם השמן של הויטמין אי או עם ג'ל אלווורה (יש מהגינה) כדי לייצר מרקם יותר משחתי (פשוט מאפשר ביתר קלות למרוח על העור).

התרופה הטבעית החזקה ביותר לדלקות בעור: נפש רגועה

כשמטיפים לנו לאמץ דפוסים של חשיבה חיובית- יש לא מעט שמתרעמים על עצם ההמלצה הזו כיון שיש בהטפה הזו משהו שרלטני, שטחי מדי מה גם שכדי להגיע למצב אותנטי של מחשבה חיובית אין מנוס אלא מלעבור דרך הג'יפה (לרבות מחשבות שליליות כמו פחד, צער, קנאה, כעס, אשמה, בושה ושדים אחרים...). יחד עם זאת - אין ספק שלמתח נפשי, ללחצים נפשיים או לנפש מסוכסכת יש השפעה שלילית על מופעים של דלקות בעור בין אם מדובר בחרלת, אקזמה פסוריאזיס, ליכן סקלרוזיס או מחלות עור אחרות. הנפש מסתבר מביאה את עצמה לידי ביטוי גם במרקם של העור ובבריאותו. לפיכך, למדו את עצמכם טכניקות של הפחתת מתח נפשי ופנו לעצמכם זמן ומרחב להירגעות- אתם חייבים את זה לעצמכם גם לצרכים של מניעת מחלות (ובינהן דלקות עור) וגם להפחתת התסמינים של מחלת עור קיימת. יוגה, מתיחות, אמבט חם, מסא'ז, מדיטצית קשיבות או טאי צ'י עדיפים על סטרואידים או משחות סטרואידיות! אמנו את עצמכם להירגע, לאמץ פרופורציות נכונות יותר על החיים ולקחת את החיים קצת יותר בקלות.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "כסף שהוא הדבר הכי פחות נהנים ממנו ועדיין הכי מעורר קנאה. בריאות היא הדבר שהכי נהנים ממנו והכי פחות מעורר קנאה"

    צ'רלס קולטון, סופר אנגלי