תרופות סבתא

האם משחת השיניים אשמה בדלקת החניכיים שלכם?

איך לטפל בדלקת חניכיים שלא עוברת? בעלי בן 55 מצחצח שיניים באדיקות, מנקה את הפה עם חוט דנטלי אחרי כל ארוחה ומקפיד על שטיפות במי פה לפני השינה. למרות זאת הוא סובל מדלקת חניכיים שלא עוברת. מה עליו לעשות כדי לטפל בדלקת החניכיים הזו?

דלקת חניכיים שלא עוברת: איל לטפל?

ייתכן מאד שהסיבה לדלקת החניכיים הכרונית נובעת דווקא מן האדיקות של בעלך בצחצוח. וכנראה שהוא משתמש במשחת שיניים שגורמת לו לצרות בפה לרבות כיבים חוזקרים ונשנים, לדלקות חניכיים ואפילו לנסיגת החניכיים. גם האובססיה לחוט הדנטלי עלולה לגרום לנסיגת חניכיים.

מהי דלקת חניכיים? כמה מילים על דלקת חניכיים

חניכיים מדממות ומודלקות הוא מצב רפואי שכיח מאוד במערב ואין אדם שלא חווה רגישות בחניכיים או דימום ספונטני מהן בעת צחצוח שיניים. זהו אגב סימן היכר מובהק לקיומה של לדלקת חניכיים. מה אומרים לנו לרוב במקרה כזה? לצחצח השיניים ביסודיות פעמיים ב או שלוש יום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד וכן להשתמש בחוט דנטלי כדי לשמור על אותם איזורים צפופים ם שבין השיניים נקיים ונטולי שאריות מזון ככל האפשר .

SLSבמשחות השיניים עלול לייצר דלקות חניכיים

למרות שפתרון מיידי זה עובד עבור הרבה אנשים עדיין יש כאלו שסובלים מבעיות חוזרות ונשנות בפה לרבות דימומים דלקות וכיבים ברירית הפה. הסיבה לכך נעוצה – יש מי שאומר- במשחת השיניים עצמה. יש במרבית משחות השיניים רכיב המכונה סודיום לאוריל סולפט ( SLS ) אשר מתווסף גם להרבה מאד מוצרי טיפוחי שיער ועוד. הבעיה עם החומר הזה שבמקור נועד להקציף מוסכים מן הגריז על הרצפה שלהם הוא שהוא לא ידידותי לאדם. בין השאר כשהוא מגיע במשחת השיניים הוא הורס פלורת חיידקים טובה ומאפשר לחיידקים הלא ידידותיים כמו סטרפטוקוקוס להתרבות ולחולל המרצה בדלקת החניכיים.

הפוך על הפוך: צחצוח מוגזם ואגרסיבי גורם לנזקים בחניכיים ובשיניים

חלל הפה הוא אזור רגיש מאד בגוף עם רקמות עדינות שלא תמיד סובלניות לכימיקל ים חזקים המצויים במי פה ובמשחות השיניים. כל מה שעלול לגרום גירוילעור יגרה שבעתיים את רקמות הפה.SLS הוכח כרכיב שעלול לחולל דלקת חניכיים , נסיגת חניכיים, פצעים מוגלתיים, וכיבים בחלל הפה .

משחות שיניים ללא כימיקלים

לרוע המזל משחות שיניים מסוימות מכילות גם כימיקלים אחרים: פרבנים , פתאלטים , DEA , ואתנול שהוכח כבר לפני מספר שנים במחקר אוסטרלי כגורם סיכון משמעותי להיווצרות סרטן הפה. לפיכך מומלץ תמיד כמניעה להשתמש במשחות שיניים ללא SLS -וכן במשחות שנוצרו ממרכיבים אורגניים בטוחים וידידותיים לגוף. אפשר למעשה לשמור על בריאות הפה ועל מניעת דלקות חניכיים בלי משחות שיניים בכלל. פעולת הצחצוח כשלעצמה על החניכיים עם מעט מים וסודה לשתיה – תעשה את העבודה נפלא ולא תאפשר לחיידקים או לקנדידה בפה לשגשג ולייצר דלקת חניכיים.

קיסם במקום חוט דנטלי לדלקת חניכיים שלא עוברת

רופאי שיניים מתקדמים ממליצים היום להשתמש בקיסמים רכים לניקוי האיזורים שבין השיניים במקום בחוט דנטלי. מדוע? כיון שחוט דנטלי עלול לגרום לדחיקה מוגזמת של החניכיים כפלי מטה ולנסיגתם. קיסם לעומת זאת הוא מכשיר ניקוי יותר ידידותי ופחות אגרסיבי לרקמת החניכיים. הוא מעסה את החניכיים, מזרים אליהן דם טרי ובמקביל מקפיץ החוצה שאריות המזון שנדחסו בין השיניים או בצוואר השן ואשר גורמות לדלקת ולהיווצרות כיסי חניכיים.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם