תרופות סבתא

כיצד שיטת סדונה משחררת רגשות תוקעים ומייצרת בריאות ושמחה?

 "שיטת סדונה" היא טכניקה מיוחדת עוצמתית וקלה ללמידה, שמראה לך כיצד להתחבר ליכולתך הטבעית לשחרר כל רגש או מחשבה שליליים ומעכבים. זה נכון גם לגבי רגשות כואבים מהעבר הרחוק, דפוסי התנהגות הרסניים, פחדים ואמונות מגבילות, וגם לגבי בעיות וקונפליקטים שאנחנו נתקלים בהם במשך היום יום. שובל אלוני מייסדת המרכז לשיטת סדונה בישראל מסבירה את התפיסה שעומדת מאחורי שיטת סדונה, וכיצד היא עשויה לעודד החלמה באופן טבעי ולמנוע מחלות

שיטת סדונה: לשאול שאלות נכונות כדי להשתחרר

אלוני: שיטת סדונה מורכבת מסדרת שאלות שאנחנו שואלים את עצמנו. שאלות אלו מובילות את המודעות למה שקורה לנו ברגע הזה, ובעדינות היא מדריכה אותנו אל חוויית השחרור. זהו תהליך שכל אחד לומד לעשותו בעצמו ויכול להשתמש בו בכל זמן ובכל מקום, וכך לשפר בעזרתו כל תחום בחייו. כל התהליך נעשה ללא כל אנליזה מנטלית, מבלי לשוב ולחקור ולהבין מדוע אנו מרגישים כפי שאנו מרגישים. ישנן ארבע דרכים של שחרור, ודרך חמישית שאינה דרך, אלא תהליך חקירה ספונטאני של רגע ההווה.

רגשות הם רק רגשות

התפיסה העומדת מאחורי כלי עוצמתי זה היא שרגשות הם רק רגשות. הרגשות שאנו חווים אינם בבחינת "עובדות" (facts ) והם גם לא מה שהננו. יתר על כן, אנו יכולים לתת להם להשתחרר וללכת. עוד עיקרון בשיטה הוא "כל מה שאנחנו מחפשים בחוץ נמצא כבר בתוכנו"; כל החוכמה, האושר והשמחה. כשיש לנו הרבה רגשות לא מעובדים מהעבר, הם ממשיכים לפעול ברקע, ומצמצמים את היכולת להרגיש חיות, שמחה, ולהיות יעיל ומאושר באמת. יש לכך השפעה הרסנית על הגוף,החל מקהות רגשית ותחושתית, ירידה במיניות, ביצירתיות, חרדה, מתח נפשי כרוני ומחלות שמקורן בסטרס. הרגשות המגבילים שלנו מונעים מאיתנו גם ליצור ולשמר את החיים שאנחנו בוחרים לעצמנו, ועד שלא נשנה אותם נמשיך לפעול כפי שתמיד פעלנו, ונמשיך להפיק את אותן התוצאות שתמיד הפקנו. רגשות שליליים ומחשבות אוטומטיות מהווים גם את המכשול להתפתחות רוחנית.

בריאות טובה מתחילה מהנפש

השחרור הופך את התודעה לצלולה יותר ולנו הוא גורם להיותעם יותר אומץ וביטחון. זה מתורגם ליכולת לטפל בחיים: לעשות החלטות עוצמתיות וברורות יותר, ולפעול בדרכים שתומכות בנו בהשגת המטרות והשאיפות שלנו, בניגוד לחבלה בהן. ראיתי את תהליך שחרור הרגשות גדל ליכולת להיות במערכות יחסים טובות יותר, בריאות קורנת ורווחה פיזית, היכולת להרוויח יותר, לרדת במשקל בקלות, וכן להיות שמח, רגוע וממוקד, לא חשוב מה קורה סביבנו. ראיתי אנשים שהגיעו מלאי חרדות, כעס ועצב, עוזבים כשהם מלאי ביטחון בעצמם וקורנים חיוניות.

סיפור ההחלמה שללסטר לווינסון, מייסד שיטת סדונה

יוצר השיטה ומקור ההשראה שלה הוא לסטר לווינסון, מדען יהודי מניו יורק, שבשנת 1952, בהיותו בן 42 בלבד, נשלח הביתה ע"י רופאיו עם הבשורה שנותרו לו כשבועיים לחיות, לאחר שני התקפי לב ומחלות קשות אחרות.

לסטר החליט לבדוק מדוע הוא כל כך אומלל וכיצד הגיע למצב כזה, למרות ההצלחה לכאורה שליוותה את חייו. הוא החל בתהליך של חקירה-עצמית שהובילה אותו לכמה תגליות מרחיקות לכת. דבר ראשון הוא גילה, שכולנו בלתי מוגבלים. אנו מוגבלים רק ע"י התפיסות של מוגבלות שאנחנו עצמנו אוחזים בהכרה שלנו. תפיסות אלו של מוגבלות באות לידי ביטוי באופן מודע ע"י מחשבות ורגשות.

לשחרר מחשבה רגש ואמונות מגבילות

לסטר אף גילה שלכולנו ישנה יכולת טבעית לשחרר את המחשבות והרגשות הלא נעימים, וככל שאנחנו עושים זאת, אנחנו מרגישים יותר חופש ושחרור. לסטר לווינסון החל לחשוף ולשחרר את כל הרגשות המודחקים ואת האמונות המגבילות שלו. הוא הביא את עצמו למצב שבו הוא יכול לחוש רק אהבה כלפי כל אחד, גם כלפי אהובה שנטשה אותו, ושחרר כל צורך בשליטה ובחיפוש אחר מקור אהבה בחוץ. בתוך 3 חודשים הוא עבר ממצב של "שבר כלי" נטול תקווה, למצב של בריאות, שקט ושלווה עמוקים. הוא המשיך לחיות במצב זה עוד 42 שנה. לסטר הקדיש אח"כ את כל חייו ללמד ולעזור לאחרים לגלות מחדש את יכולת השחרור שלהם, ולחיות חיים של חופש, בריאות ושמחה. תהליך זה היום הוא מה שאנחנו קוראים בשם "שיטת סדונה".ממשיך דרכו כיום הוא תלמידומתרגל בעצמו מזה 30 שנה, הייל דווסקין.

למה אנחנו נצמדים לכעס פחד או צער ומסרבים להרפות?

ההיצמדות האוטומטית לכעסים ולפחדים קיימת בראש ובראשונה בגלל שהמוח שלנו פועל בתבניות, וכל דבר שחוזר על עצמו הופך להרגל ולדפוס, גם אם אינו משרת אותנו. בגלל שאנחנו מאמינים שאנחנו המחשבות והרגשות שלנו ("הזדהות") אנחנו מקשיבים להם ונצמדים לכל מילה ולכל רגש שעולה. בואו ניקח התנגדות כדוגמא: אנחנו בטוחים שהתנגדות למשהו תשחרר אותנו ממנו, למשל אם נתנגד לכאב או למציאות מטרידה אחרת, זה ייעלם. אבל כשמתחילים לחקור את זה מגלים שזה בדיוק להיפך – התנגדות לא רק שאינה פותרת את הבעיה, היא רק מחמירה את המצב אליו אנחנו מתנגדים. כלומר, הכאב יתגבר ולא יעזוב, וגם הבעיה תורגש כיותר מעיקה וגדולה.

להחזיק רגש ולאחוז בו מייצר כאב

פחד, כעס, יאוש – כל אלה הם רמות תודעה מחלישות, שהתרגלנו לחיות בתוכן ולחפש את החופש והאהבה דרכן. לעיתים לא נרצה לזוז משם כדי לא לקחת יותר אחריות על עצמנו ועל עולמנו הפנימי, כדי לא לגדול ולהישאר תלותיים וקטנים. אנחנו מאמינים שלשחרר זה יותר כואב, אבל נוכחתי לדעת שלהחזיק בכל אלה זה הרבה הרבה יותר כואב ומפחיד. אבל הסיבה העיקרית היא תחושת הנפרדות מהשלם שיוצרת תחושת חסר וצורך לחפש בחוץ את מה שהוא מורשתנו המולדת – אחדות, ביטחון, אישור ושליטה.

שיטת סדונה לחרדה ודיכאון

דיכאון וחרדה הם רגשות שליליים שגוזלים אנרגיה מהגוף-נפש, וכמו כל רגש שלילי אחר הדרך להתמודד איתם היא באמצעות אי-הזדהות ואי-היצמדות. שיטת סדונה הינה אחת הטכניקות הבודדות שעובדות ישירות על זה. איננו מחטטים בתכנים של הפחד או הדיכאון, אלא במנגנון שמשמר אותם ובדרך להפריד עצמנו ממנגנון זה. כשאדם שמגיע לטפל בבעיה כזו, הדבר הראשון שהוא לומד זה להסתכל על כל זה כעל זיכרון בלבד, כעל דפוס והרגל, לא כעל משהו אישי שקורה לו. כשהוא נפתח לתפיסה זו השלב הבא הוא ללמוד לראות את החלק שלו בקיום "הבעיה", והוא לומד להפסיק לעשות את זה ולהיפתח אל האנרגיה החדשה של ערנות וחיוניות. בהדרגה הוא לומד להביא את האנרגיה החדשה אל חיי היומיום וליהנות מחיים חדשים. ראיתי אנשים ששחררו דיכאון בפחות משעה של תרגול!

שיטת סדונה יעילה למחשבות טורדניות

מחשבות אובססיביות, גם בהן ניתן לטפל בדרך דומה. כשמטופל או מתרגל מבין כיצד הוא מנסה לפתור בעיות ברמת המיינד, וכיצד זו לא הדרך לפתור אותן, הוא מסכים בהדרגה לוותר על ההזדהות עם הרעש, ומפתח מרכז יציב ושליו, שאינו הולך לאיבוד בסערת המחשבות. בכך הוא מתחיל לחוות פתרונות מרמה אחרת ונפתח לאפשרויות חדשות מרמה אחרת של תודעה והבנה, וזה כשלעצמו מפסיק את הרעש.

שיטת סדונה להפרעות אכילה, אכילה רגשית ואנורקסיה

שיטת סדונה היא כלי עוצמתי ויעיל ביותר לשחרור מהרגלי אכילה מזיקים ולירידה במשקל. בחברה שלנו אוכל הפך להיות ענין חברתי ורגשי, שקיבל ערך מוסף מוגזם. הלבשנו עליו תבניות תפיסתיות לימי הולדת, ארועים משפחתיים, ובילויים, ואנחנו מאמינים שזה הכרחי. בנוסף, אוכל יכול לשמש בריחה מהתמודדות עם רגשות תת-הכרתיים בלתי מודעים. אנחנו אפילו משתמשים במושג "אוכל מנחם", והולכים לאיבוד בתוך תחושת העונג הרגעית. אבל הוא לא באמת מנחם, כי אח"כ מופיעה סלידה עצמית המלווה בהלקאה עצמית, והרגש הנחבא ממילא לא נפרם. השמנה או אכילה שפוגעת בבריאות הן דרך מצוינת להענשה עצמית. לכן עם שיטת סדונה הלמידה היא לא לראות באכילה הרגשית בעיה - אלא לנטרל את המאבק, לזהות את הרגש, לאפשר ולהחליט לשחרר, וזה בדיוק מה שהופך טכניקה זו למוחשית ועוצמתית, ולעמידה בזמן.

אפשר להרזות עם שיטת סדונה?

ראשית, איננו משתמשים במושג "דיאטה" בשום צורה. גם איננו מתעסקים עם האוכל, כי הוא אינו המקור לבעיה אלא הסימפטום. כשלקוח או לקוחה מגיעים אלי עם רצון לשינוי הרגלי האכילה ולירידה במשקל, דבר ראשון שאנחנו עושים זה להפסיק לראות בזה בעיה. וזה בגלל שהמיינד מאוד אוהב בעיות, ומנסה להילחם בהן ע"י זה שהוא משמר אותן. כן, אני יודעת שזה נשמע הזוי, אבל כזהו המיינד שלנו – טריקי וערמומי. השלב הבא זה להפסיק לדבר על איסורים. אני אומרת ללקוחה: מותר לך לאכול כל מה שאת רוצה, אבל בכל פעם שעולה דחף לאכול, עצרי רגע ושחררי. ברוב הפעמים הדחף לאכילה נעלם, אלא אם כן רעבים באמת. ובמהלך המפגשים שלנו הם משתחררים מאותם רגשות שליליים שהניעו אותם לברוח לאוכל, וכל זה נעשה בעדינות, ללא חיטוט וחפירה בעבר, ועם הרבה תהליכי שחרור לגבי העבר ולגבי ההווה, שהם לומדים לעשות בעצמם.

ומה לגבי משמעת עצמית שדרושה להרזיה?

כוח רצון ומשמעת עצמית הם דברים חיוביים בפני עצמם, אבל הם גם המכשולים הכי גדולים בכל דיאטה או אם החלטנו להתחיל להתעמל או כל החלטה אחרת שעשינו. המכשול הראשון להתמדה הוא, שאיננו יכולים לשמר אותם לאורך זמן. זה כמו להפעיל שריר בעבודת כושר מאומצת, שדורש מנוחה, ואחרי תקופת מה נשברים ואז מתחיל תהליך הרסני של פיצוי.

המכשול השני להתמדה הוא, שכל כוח מעורר התנגדות פנימית, וככל שנפעיל יותר כוח ומשמעת, לאחר תקופת זמן נישבר וההרגל ישתלט עלינו מחדש. זהו חוק, וכישלונות חוזרים ונשנים בדיאטה נובעים מבורות לגבי שני חוקים חשובים אלה. אם מבינים אותם ויודעים לנטרל אותם, האוכל כבר אינו מהווה בעיה. שיטת סדונה עוקפת שני מכשולים מהותיים אלה, והיא עושה זאת בעדינות, ללא מאמץ וללא מאבק.

דבר נוסף שנוכחתי לראות, לשמחתי הרבה, הוא, שאנשים רבים שהגיעו עם מחשבה שיש להם בעיות משקל והתחילו לשחרר עם שיטת סדונה, פשוט התחילו לראות את עצמם מחדש והחליטו לבד שלמעשה אין להם כל רצון לרדת במשקל ושהם אוהבים את עצמם כפי שהם. המעניין בתהליך הזה, בנוסף למרחב החופש שנפתח בפניהם ולאושר החדש, זה שהם ירדו במשקל. זו עוד הוכחה לכך שכשהמאבק נעלם ואנחנו קשובים לעצמנו, האכילה מתאזנת מעצמה.

איך מתבצע תהליך הטיפול בשיטת סדונה?

תהליך בשיטת סדונה נעשה בפגישה אישית (גם באמצעות הסקייפ) וכן בקבוצות. ראשית אני מקשיבה כדי לזהות אמונות, צורת חשיבה ומחסומים מנטאליים. בנוסף אני עוקבת אחרי האנרגיה וכיצד היא נחסמת או זורמת בגוף.

המטופלים לומדים על מנגנוני החשיבה וההשפעה המכווצת שיש להם עליהם, ובאמצעות סדרת השאלות המובנית אנחנו חוקרים יחד ומאתרים את שורש הבעיה שממנה הם סובלים. כשאנו מוצאים את השורש האוניברסאלי שמתחת לבעיה, אנחנו משחררים את המחסומים והם נפתחים ליופי ולכוח שלהם. השורש האוניברסלי הוא הרצונות בביטחון, באישור ובשליטה.

העוצמה של שיטת סדונה

חלק מהכח של שיטת סדונה זה שהיא טבעית ואורגנית, ומבוססת על מה שקורה בתוכנו כאשר אנחנו חיים ללא התנגדות וללא חבלה עצמית במצב של נוכחות וערות. ההשפעה שלה מיידית ומהירה, היא יכולה לבוא יחד עם כל צורת טיפול או אימון אחרים ובכך מזרזת את קצב ההחלמה, התוצאות רק מתגברות ככל שהזמן חולף. מתרגלים מדווחים על הפחתה עד העלמות של כאבים, חופש מכאב רגשי, שמתחלף בשמחה, ביותר הנאה מהחיים, יותר ביטחון עצמי ותחושת ערנות. דברים משתנים לטובה באופן ספונטאני וללא מאמץ. ברמה העמוקה יותר מחברת אותנו עבודת השחרור למהותנו הרוחנית המולדת, למקור הידיעה הפנימי, שם תמיד זמינים עבורנו שמחה, אהבה ובריאות.

שובל אלוני, כיצדהגעת לשיטת סדונה?

בתקופה שפגשתי את שיטת סדונה כבר היו מאחורי כ-15 שנים של חקירה ולמידה, כולל חיים במנזר זן ביפן, לימודי פסיכותרפיה גופנית, לימודי עבודה אנרגטית לשחרור ולפתיחת גוף האור, ועוד. באותה תקופה לימדתי הרבה קבוצות, ושמתי לב שלכולם היה דבר משותף אחד: כולם חיפשו משהו פשוט, זמין ומעשי שבעזרתו יוכלו ליישם את כל הלימוד הרוחני והנפשי. אני מאמינה שכשאנחנו יודעים מה אנחנו רוצים אנחנו מוצאים אותו. וכך, "במקרה", פגשתי מורה של השיטה כשנסעתי לבקר חברים בהולנד. זו הייתה התאהבות מיידית, וידעתי שזה מה שהיה חסר לי. אח"כ, במשך 5 שנים נוספות, נסעתי לארה"ב, שם תרגלתי ולמדתי בעצמי, והוכשרתי כמאמנת בשיטה.

הערך המוסף על תרגול מדיטציה

שיטת סדונהנתנה לי בדיוק את מה שהיה חסר לי הן בתרגולי המדיטציה והן בתהליכים הנפשיים בביוסינתיזה ובעבודה האנרגטית. שם למדתי מה לעשות עם המיינד, כיצד להפסיק להזדהות ולהתנגד, וכיצד לאפשר ולשחרר.

היא גם נתנה לי פרספקטיבה רחבה יותר על כל תהליך הצמיחה, האיזון ובניית המרכז היציב והשליו. השיטה למעשה סגרה לי מעגל, וכשהתחלתי להעביר אותה הלאה לתלמידיי וללקוחותיי, ראיתי כיצד הם מאמצים אותה בהתלהבות, וכיצד הם משנים את חייהם בקלות יחסית וללא מאבק מיותר. מכיוון שיש לי ניסיון רב בזוויות שונות של לימוד וטיפול הקשור בהתפתחות אישית, אני יודעת לעקוב גם אחרי הרמה האנרגטית של המטופל וגם להעזר בגוף בעת השחרור. אני אישית מתמקדת בנוסף לשחרור הרגשי והמנטאלי, בהתפתחות הרוחנית ובבניית אותו מרכז יציב ומאפשר. בערוץ היוטיוב שלי ניתן להאזין לשחרורים מוקלטים ולתרגל. ניתן גם להרשם לשיחות השחרור החינמיות בסקייפ.

שובל אלוני, מקימה ומנהלת המרכז הישראלי לשיטת סדונה מומחית לשיטת סדונה, פסיכותרפיה גופנית, תה"ה, Access&Bars, Release Technique, זן בודהיזם. מקבלת ברמת גן ודרך הסקייפ. http://shovalaloni.co.il/site

טלפון נייד: 052-2710440

מייל: Shovalaloni@gmail.com
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בסופו של יום, על ערש דווי- לא משנה יהיה כמה נשימות נשמת במהלך החיים וכמה רגעים חיית. מה שמשנה יהיה כמה רגעים מופלאים עצרו את נשימתך

    אנונימי