תרופות סבתא

חום גבוה אצל תינוק: איך להוריד חום גבוה בלי תרופות?

לתינוק שלי, בן שנה יש חום גבוה כתוצאה מזיהום וירלי (הצטננות חורף). יש לו נטיה  לדלקות באוזניים , השקדים שלו נפוחים והחום שלו גורם לו לבחילות והקאות. אני מאד מודאגת: מצד אחד  לא רוצה לתת לו אקמול או תרופה להורדת חום בגלל תופעות הלוואי של אקמול בטווח הארוך ומצד שני אני מאד מודאגת מהנזק שחום גבוה יכול לגרום לתינוק (פרכוסים ונזק בלתי חוזר). מה עושים? האם יש תרופה טבעית להורדת חום גבוה?

חום גבוה אצל תינוק: איך לטפל באופן טבעי?

הדילמה שלך מוכרת להרבה הורים שוחרי בריאות. כל עוד מדובר בחום שלהם כמבוגרים הם מוותרים על אקמול, מבינים כי מנגנון החום הוא מנגנון שמסייע בהחלמה ובהכחדת הזיהום, הם נושאים את הסבל של החום, ההזעות ותחושת הבחילה בשקט ונותנים לטבע לעשות את שלו. אבל כשמדובר בתינוק- האמונה הזו בכוחות של הטבע מתערערת. והם אומרים לעצמם:

חום גבוה אצל תינוקות? – לא לוקחים צ'אנסים

אכן כאשר מדובר בתינוקות, חום גבוה מאד לאורך זמן עלול לגרום לנזקים למח. המח שמורכב בין השאר מחלבונים "מתבשל" והילד עלול לפתח גם הזיות ולהגיע למצב של פירכוסים. מסיבה זו הדילמה של היעזרות בתרופות כימיות להורדת חום מתגברת אצל הורים וכנראה שאין תשובה חדה כיצד לפעול וכל מקרה לגופו.

חלבון ביצה : תרופה טבעית להורדת חום

יחד עם זאת, הורים שרוצים לנסות חלופות טבעיות להורדת חום אצל תינוק – יכולים להשתמש באחת מתרופות הסבתא הותיקות יותר להורדת חום: חלבון ביצה (הלבן של הביצה). מה עושים שוברים ביצה או שתיים ומפרידים בין החלבון לחלמון. בקערה של החלבון טובלים מטפחת או גזה ומרטיבים את כפות רגליו של התינוק בנוזל החלבוני הזה של הביצה. מייד אחר כך מלבישם לו גרביים. יש אנשים שמעידים כי תרופה זו פועלת כמו נס אחרי מספר דקות. לחלבון של הביצה יש נטיה למשוך את החום מן המח אל הסוליות שם חום גבוה לא גורם לנזק.

חלבון ביצה לא מרפא את הזיהום אבל עשוי להוריד חום אצל תינוקות

חייבים להדגיש: זהו טיפול סימפטומטי בלבד שמביא הקלה על החום הגבוה אבל לא מרפא את שורש הבעיה שהוא הזיהום הוירלי. יחד עם זאת כאשר חום יורד הצורך באקמול ובתרופות להורדת חום הופך בחלק מהמקרים למיותר. יש לדעת כי אקמול לאורך זמן עלול לגרום לנזקים בכבד במיוחד אצל אנשים שסובלים כבר מליקויים בתפקודי כבד.

תרופה טבעית אחרת להורדת חום אצל תינוקות

חלבון ביצה ידוע גם ביכולתו לרפא כוויות, גם כוויות קשות. כאשר מניחים חלבון ביצה על איזור הכוויה


(גם סוג של "חום מקומי") הכאבים פוחתים משמעותית לאחר ההתייבשות של הנוזל החלבוני באיזור הפגוע ויש מי שסבור כי טיפול זה גם מונע צלקות בעור לאחר כוויות. באשר לחום אצל תינוקות טיפול חלופי הוא לערבב קמח אורז יחד עם הלבן של הביצה ולעסות עם התערובת הזו את כל גופו של התינוק. תרופות טבעיות אחרות להורדת חום אצל תינוק הן

  • אמבטיה חמימה. לא חמה. (אמבטיה קרה יוצרת הלם לגוף וגורמת לו להגיב בריאקציה ולהעלות את החום)
  • חומץ תפוחים: מניחים מעט על הבטן, מפרקי הידיים והמצח. או להכניס לתוך האמבטיה כוס של חומץ תפוחים
  • עיסה של שום כתוש בשמן זית או בשמן קוקוס: מניחים על כפות הרגליים של הילד
  • משתמשים בתרופה ההומאופטית אטרופה בלדונה או בתרופה פולסטילה להורדת חום אצל תינוקות
  • צמח המרפא אכילאה אלף העלים מעולה להורדת חום כתה (מר). לחילופין מכניסים משרה של התה המרוכז לאמבטיה במים פושרים עד חמימים ומשהים שם את התינוק למשך כמה דקות


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • האדם הבריא והחזק הוא זה שמבקש עזרה כשהוא זקוק לה,בין אם מדובר במורסה בברך ובין אם מדובר בפצע של הנשמה

    רונה בארט