תרופות סבתא

תראונין (אל טראונין)

חומצת האמינו אל-  תראונין (לפעמים נקראת אל-טראונין), היא חומצת אמינו חיונית- שמשתתפת במספר תהליכים חשובים בגוף. היא גם מזמרזת החלמת פצעים, גם מחזקת את גמישות העור, את השיניים, את הלב וגם ממריצה את מערכת החיסון. לאחרונה מכירה בה גם כתרופה טבעית למחלות עצבים כמו מחלת לו גריג (als), ספסטיות של עמוד השדרה וטרשת נפוצה. מה צריך לדעת על תראונין על סגולות הבריאות של טראונין?

השפעת טראונין על מחלת ניוון שרירים מסוג ALS (מחלת לו גריג)

מחקרים מראים כי חומצת האמינו טראונין הופכת לחומצת האמינו גליצין ולזו יש השפעה מיטיבה על המח בהפחת של נוקשות שריריים או כיווץ שרירים כרוני שאופייני למספר מחלות נוירולוגיות כמו ספסטיות של עמוד השדרה, טרשת נפוצה או ALS. יש מי שסבור כי ההשפעה של טראונין כתוסף תזונה על שתי המחלות האחרונות אינה אפקטיבית וכי אפילו עלולות להחמיר את התפקוד של הריאות אצל חולים אלו.

טראונין לדיכאון

חומצת האמינו טראונין יכולה לסייע לאנשים שסובלים מדיכאון במיוחד כאשר הדיכאון נובע בשל בעיות במעיים כמו מעי רגיז, מעי דולף , אלרגיות למזון או צליאק. כדאי לדעת כי הפרעות במערכת העיכול במיוחד במעי משפיעות מאד על המצב המנטלי הנפשי גם בגלל דליפת חלקיקי מזון למקומות בגוףש הם לא אמורים להגיע לשם אבל בעיקר בגלל בעיות ספיגה. דיכאון הוא בגדול מחסור בסרוטוניו שנוצר מטריפטופן. אם הטריפטופן מהמזון לא נספג כראוי בגלל רגישויות למזון /צליאק או רגישות לגלוטן - עלולים להתפתח מצבים נפשיים כמו חרדה ודיכאון. וכאן טראונין יכול לסייע. חומצה אמינית זו מאיצה את השיקום של רירית המעיים הפנימית. ומסייעת בסופו של יום בספיגת החומרים הנחוצים מהמזון.

תופעות לוואי של טראונין

מינון של עד 4 גרם ליום במשך שנה נחשב לבטוח יחסית. כמובן שכל מקרה לגופו שכן יש אנשים שנוטים להגיב אל חומצת האמינו הזו כתוסף תזונה בתופעות לוואי כמו פריחה בעור, הפרעות עכול או כאבי ראש. יש לציין כי לחולי אלצהיימר שלוקחים אביקסה (נמנדה) אסור לקחת במקביל טראונין בגלל התנגשות אפשרית. טראונין מצמצם את השפעת התרופה. בנוסף כיון שהשפעת התוסף לא ידועה עד הסוף אצל נשים בהריון ונשים מניקות עדיף ללכת על הצד הבטוח ולא ליטול טראונין כתוסף תזונה בתקופות אלו.,

כמה עובדות נוספות על חומצת האמינו טראונין והשפעתה על הבריאות

  • טראונין מעולה גם למטבוליזם של השומן ומונע הצטברות שומן בכבד (כבד שומני)
  • טראונין מגביר את הנוגדנים (מחזק את מערכת החיסון)
  • טראונין משפר את מראה העור והופך אותו גמיש בשל תרומתו לקולגן ולאלסטין
  • טראונין מחזק את זגוגית השיניים
  • טראונין מייצב את רמות הגלוקוז אצל חולי סוכרת
  • אין לקחת טראונין יחד עם אינוזיטול שכו אינוזיטול מבטל את השפעת הטראונין במעי
  • טראונין מומלץ לחולי צליאק. אם הם בטעות אוכלים פירור של גלוטן משאריות במזון - טראונין עשוי לבטל את הנזקים. יחד עם זאת טראונין לא מרפא צליאק

אלו מזונות עשירים בטראונין?

כאמור מדובר בחומצה אמינית שהגוף לא מייצר בעצמו (חומצה אמינו חיונית) ולכן הוא נזקק לטראונין ממקורות חיצוניים כלומר מהמזון. המזונות שעשירים באל-טראונין הם בין השאר עדשים, שעועית, טחינה שנטחנה באבני ריחיים, פולי סויה, אפונה, שקדים ואגוזי מלך. מזונות מן החי שעשירים בטראונין הם בעיקר חלמון ביצה דגי סלמון וחלב עיזים.
אולי יעניין אותך גם