תרופות סבתא

טיפול בדיכאון חורף (דיכאון עונתי)

הוספת ויטמינים לתזונה עשויה  להפחית את התחושה של דיכאון חורף אותו דיכאון שנוצר בימים קודרים ללא אור שמש ומכונה גם דיכאון עונתי או דיכאון של עונות מעבר ( SAD). ויטמינים מקבוצה  B, בעיקר ויטמין  B12, הוכחו כאפקטיביים לצמצום חרדה או דיכאון בחורף במיוחד בתקופות מלחיצות בחיים

ויטמין בי 12 לדיכאון

מקור ויטמינים רבים מגיע מהתזונה אבל ויטמינים מסוימים קשים להשגה ואחד מהם הוא ויטמין B12 . דיכאון בכלל ודיכאון חורף בפרט הם לא תנאים ממקור נפשי בלבד וכדאי לדעת: ויטמינים מקבוצת B הם השחקנים המרכזיים שקובעים כיצד המוח ומערכת עצבים יתפקדו. לפיכך קבלת החומרים הנכונים בתזונה וכמות מספקת מהם – יכולים באופן משמעותי לשפר את מצב הרוח ולהעלות אותו ממקום של דיכאון ודכדכת למקום של שמחה.
ויטמין B12 עלול להיות בחסר אצל צמחונים וטבעונים


ויטמין B12 נמצא רק במוצרים מן החי כגון בשר, עוף, ביצים ומוצרי חלב. כיוון שאין מספיק מקורות מזון צמחונים לויטמין B12, הרי שטבעונים וצמחונים צריכים להשלים את החוסר על ידי תוספי תזונה.


ספיגת ויטמין בי 12: איך לטייב את הספיגה ?

יש צורך בחומצת קיבה מספקת כדי שהגוף יוכל לספוג ויטמין B12 ממקור תזונתי. לאנשים רבים מדי אין מספיק חומצת קיבה כדי לפרק את המזון כהלכה כך שהוא יספק חומרים מזינים חיוניים זה וויטמינים. יתר על כן בזקנה קיימת הפחתה טבעית של הפרשת חומצת קיבה וכמותה. מסיבה זו מומלץ לכל מיש שמעל גיל 50 להוסיף B12 כתוסף תזונה.

מחסור בויטמין בי עלול להיות מסוכן

תסמינים מוקדמים של מחסור בוויטמין B12 כוללים מגוון רחב של סימפטומים ובינהם

  • חוסר תחושה נימול או עקצוצים בגפיים,
  • כאבי פרקים וגידים,
  • איבוד חוש הטעם
  • איבוד חוש הריח
  • בעיות שיווי משקל
  • הזיות
  • תוספי תזונה לדיכאון חורף

מלבד ויטמין בי 12 יש עוד שורה של ויטמינים ותוספי תזונה שיכולים להדוף דיכאון חורף או דיכאון סמוי. ויטמינים אלו הם :


ביוטין נגד דיכאון
ביוטין הוא אחד מויטמיני B המסיסים במים. הוא מכונה לפעמים גם B7 או ויטמין H ומרביתינו מכירים אותו כויטמין חשוב במניעת נשירת שיער או כטיפול טבעי בנשירת שיער. ביוטין משמש גם בהפיכת סוכרים לאנרגיה בגוף ובשמירה על תאי העצב (הנוירונים). מחקרים הראו כי ביוטין גם יכול להפחית את הלחץ הנפשי והמתח הנפשי דרך ההגנה שלו על התפקוד התקין של מערכת העצבים. כך, ביוטין בתזונה או בתוסף תזונה יכול לעזור סימפטומים של דיכאון, תשישות עייפות וחוסר מוטיבציה שנובעים מדיכאון חורף.
ניאצין נגד דיכאון
ניאצין, הידוע בשם ויטמין B3, הוכח כמסייע במספר בעיות נפשיות ומוחיות למשל הוא נשק רב עוצמה נגד דיכאון אלצהיימר או דמנציה. ניאצין מיוצר בתוך הגוף ויש לו בנוסף מקורות בתזונה כמו למשל מחלב, ביצים, שמרים, קטניות, בשר ודגים. ניאצין עשוי גם לעזור לשפר את הזיכרון ולחדד את הריכוז
תיאמין (ויטמין בי 1) לטיפול בדיכאון
תיאמין או ויטמין בי 1 משמש לא רק במטבוליזם של פירוק גלוקוז לאנרגיה אלא גם ליצירת תאי דם אדומים. ניתן למצוא תיאמין בשפע במזונות כמו דגנים מלאים (אורז חום בעיקר) שמרים, ומוצרי חלב. תיאמין ידוע גם ביכולתו לעזור לתסמיני דיכאון, דיכאון חורף מתח נפשי וחרדה.


ויטמינים ומינרלים נגד דיכאון חורף

תרופות טבעיות אחרות שמקלות על תסמינים של דיכאון או דיכאון חורף הם

  • מינרלים כמו אבץ, יוד, ומגנזיום,
  • ויטמין סי
  • חומצות שומן מסוג אומגה 3.

עוד משהו: שימוש בציוד המאפשר תאורת ספקטרום מלאה יכול להיות פתרון טבעי מועיל בהתמודדות עם דיכאון עונתי.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם