תרופות סבתא

ריצה או הליכה? מה שורף יותר שומן? מה מרזה יותר: הליכה או ריצה?

השאלות השכיחות ביותר בתחום של ספורט וההרזיה הן: מה יותר מרזה ריצה או הליכה? מה שורף יותר קלוריות? (שריפת קלוריות : ריצה או הליכה?), מה שורף יותר שומן ריצה או הליכה? האם להעדיף ריצה או הליכה בשיפוע? האם עדיפה ריצה או הליכה מהירה?- לכל מי שרוצה לרזות עם ספורט – להלן התשובות

להרזות עם ספורט, לעצור תיאבון

דבר אחד כבר ידוע. ספורט אירובי לא רק מרזה בגלל שריפת קלוריות והעלאת קצב חילוף החומרים אלא בכוחו של ספורט גם לעצור עודף תיאבון, לדכא תיאבון ובלשון העם: לסתום תיאבון. מחקר אמריקני מעניין הראה כי ריצה סותמת את התיאבון יותר מאשר הליכה (גם אם מדובר בהליכה נמרצת). יתר על כן ככל שהגיל עולה- הסגולות הבריאותיות של הריצה בהקשר של הרזיה עולות. גם אדם שרץ מעט זמן ובעצימות נמוכה- ירזה יותר מאשר אדם שבוחר בספורט של הליכה. למה? – זו עדיין חידה לחוקרים כנראה בגלל שהמאמץ הגופני שורף יותר קלוריות בשעת מנוחה (שריפת קלוריות בזמן מנוחה- שעות לאחר שהפעילות של הריצה הסתיימה) וכאמור גם בגלל היכולת של ריצה לסתום תיאבון ולדכא תיאבון עודף.

הרזיה עם ריצה

למרות האמור לעיל, יש טיפ אחד להרזיה שכדאי לדעת: כדי להרזות עם ריצה חייבים לשמור על רציפות בפעילות הגופנית הזו. ריצה מזדמנת לא תשרוף קלוריות ושומנים לאורך זמן. לעומת זאת ריצה קצרה מדי יום (אפילו ריצה של 2 קילומטר) או כל יומיים תגרום לשריפת שומנים, הצרת היקפים ומסת גוף bmi טובה יותר. הטיפ הזה נכון במיוחד לכל מי שרץ מעל גיל 50! בכוונה היא כמובן לריצה שמוציאה אתכם מאיזור נוחות מבחינת קצב הלב (ריצה בעצימות גבוהה).

ריצה ושחיקת סחוס: האם ריצה דופקת את הברכיים?

זהו אחד המיתוסים השגויים. אנשים עם כאבי ברכיים בגלל אוסטאוארטריטיס או שחיקת סחוס מפחדים לרוץ מהחשש שריצה תגרום לשחיקת סחוס בברך או שחיקה במפרקים אחרים. בפועל מחקר אמריקני ארוך טווח שנמשך על פני שני עשורים הראה כי נהפוך הוא: סחוס היא רקמה רכה שמתרחבת ומתכווצת והיא זקוקה לגירוי מתמיד כמו כל איבר אחר (use it or lose it). הוכח חד משמעית כי רחיצה מחזקת את הסחוס בברכיים, מיטיבה עם בריאות הברכיים ואפילו מעלימה כאבי ברכיים כרוניים. כאבי ברכיים הם בעיקר תולדה של גנטיקה ועודף משקל. כל קילו שתורידו ייטיב משמעותית עם כאבי הברכיים לאורך זמן.

סגולות בריאות אחרות של ריצה

 • ריצה היא התרופה הכי טובה נגד חרדה ודיכאון (והכי לא נרשמת על ידי פסיכיאטרים. נחשו למה...)
 • ריצה משפרת ביצועים קוגניטיביים מחדדת ריכוז ותורמת לשיפור הזכרון
 • ריצה מחזרקת את הלב , בונה מערכות נימים קטנות יותר, ומחזקת את הנימים הדקים
 • ריצה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן
 • ריצה מורידה לחץ דם גבוה
 • ריצה מעלה את הכולסטרול הטוב ומורידה טריגליצרידים בדם
 • ריצה בונה שלד חזק ועצמות חזקות (מעולה לאוסטאופורוזיס) במיוחד את עצמות האגן
 • ריצה שומרת על הברכיים ומונעת כאבי ברכיים שכבר קיימים
 • ריצה מחזקת את הדימוי העצמי ואת הבטחון העצמי ומייצרת תחושה של yes i can.

הרזיה עם הליכה היא גם דרך לרזות עם ספורט

הליכה ממושכת גם היא ספורט מאד בריא ש"מנקה את הראש" ומפחית חרדה ולחץ דם גבוה. יחד עם זאת הליכה כזו עלולה להגביר את התיאבון ואז מה שמורידים בשריפת קלוריות עולה חזרה עם תיאבון יתר. יחד עם זאת ריצה אינה מתאימה לכל אחד ואם אינכם יכולים לרוץ או ממש מתעבים לרוץ - הליכה מהירה בקצב של 6 קמ לשעה היא גם טקטיקה טובה להפחית משקל ולהצר היקפים. זו תהיה הפחתת משקל הרבה יותר איטית יחסית לריצה - אבל עדיין גם להליכה יש סגולות בריאות רבות והכי טוב יהיה לשלב בין הליכה וריצה. עוד משהו הליכה וריצה לסירוגין (ספורט אירובי באינטרוולים)- היא גם טקטיקה מעולה לשריפת שומנים. קצב הלב נותר גבוה גם כשאתם מורידים הילוך ואתם מרגילים את הגוף בהדרגה להתמודד עם עם ספורט בעצימות גבוהה. למעשה למי שרוצה לרזות עם ריצה וקשה לו לרוץ- כדאי לשקול את האפשרות של ריצה והליכה מהירה לסירוגין. גם כאן שם המשחק הוא קונסיסטננטיות ובעברית: רציפות של יום ביומו כלומר: - לעשות את הריצה וההליכה בהתמדה ולאורך זמן. מוטב ללכת או לרוץ 2 קילומטר בלבד ביום - אבל לעשות זאת מדי או מדי יומיים מאשר ללכת 12 ק"מ פעם אחת בשבוע. אז לסיכום:

מה מרזה יותר הליכה או ריצה?

בשורה התחתונה: ריצה מרזה יותר מהליכה גם בגלל היכולת של ריצה לדכא תאבון ולסתום תיאבון וגם כיון שריצה שורפת יותר קלוריות בזמן מנוחה (לאחר הפעילות הגופנית). יחד ען זאת גם להליכה יש סגולות בריאות לא מבוטלים וגם עם הליכה אפשר לרזות אם כי בקצב יותר איטי יחסית לריצה. כך או כך גם הליכה וגם ריצה הן שתי תרופות טבעיות חזקות מאד שכדאי לאמץ ולא רק אם אתם סובלים מעודף משקל!


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • הנשימה היא החיים. אם אתה נושם היטב תחיה חיים ארוכים עלי אדמות

  פתגם הודי עתיק