תרופות סבתא

גת

לצמח הגת יצא שם רע בישראל בגלל סם החגיגת שנמכר בפיצוציות ועלה כך לכותרות. מה שלא יודעים על הצמח זה שיש לו גם תכונות רפואיות לא מעטות ולא רק בחיזוק הליבידו אלא גם בהפחתת משקל עודף (גת להרזיה), דיכוי תיאבון מוגזם,  טיפול בדיכאון ועוד. האם באמת אפקטיבי להשתמש בגת להרזיה?

שימוש בצמח הגת לדיכאון

בצמח הזה נקרא בשמו הלטיני קאתה אדוליס ובשימוש בעממי משתמשים בעליו למציצה ולהכנת מיץ. כבר משחר ההסטורי העלים של הגת נלעסו ע"י הערבים והאפריקנים כדי לרומם את מצב הרוח ואכן גת מייצר תחשוהב של אופוריה קלה ומשמש לטיפול בדיכאון, עייפות כרונית , השמנה, טיפול בכיבי קיבה, והעלאת פוריות גבר.

האם גת מרזה?

גת מכיל חומרים דמויי אמפטמין שמדכאים את התיאבון, ויכולים להפחית את הצורך באוכל ובשינה. יחד ע זאת כמו אמפטמינים הוא ממריץ ועלול לגרום להתנהגות אגרסיבית. היכולת של גת להרזות אפילו עלולה להסתיים באנורקסיה וארגון הבריאות העולמי ( WHO) הכריז על גת שהוא צמח ממכר באופן פסיכולוגי

איך גת עובד להרזיה ונגד דיכאון ?

גת מכיל חומרים ממריצים שכאמור דומים לאמפטמינים והוא עשוי לסייע במקרים הבאים:

  • דיכאון.
  • עייפות כרונית.
  • השמנת יתר ותיאבון מוגזם.
  • אולקוס
  • ליבידו חלש
  • פוריות גבר נמוכה

כיצד נעשה שימוש בגת להרזיה?

עלי גת נלעסים כמו טבק וכל משתחרר מהם החומר הפעיל קאתינון. מהעלים היבשים יש מי שמכין תה מדכא תיאבון. יש גם כאלו שמעשנים עלי גת לאותה מטרה שך דיכוי תיאבון והרזיה

מהן תופעות הלוואי של גת?

תופעות לוואי של גת או מיץ גת הן אנורקסיה, יתר לחץ דם, נדודי שינה, דברנות יתר, קצב לב מהיר והפרעות בקיבה. שימוש מתמיד בגת מתבטא בתסמינים כמו תשישות כרונית, גסטריטיס, טחורים, סרטן הפה, נטיה לאלימות, דיכאון, ונטיה אובדנית. גת יכול לגרום להתנהגויות מאניות, להיפראקטיביות, ולהזיות. וישנם אפילו דיווחים של פסיכוזה הנגרמת מעלי גת וממיץ גת (צמח נרקוטי כבר אמרנו?). אז נגד השמנה - גת הוא צמח מצוין שכן בהחלט אפשר לרזות עם גת- אבל לא בכל מחיר.

למי אסור להשתמש בגת?

גת אסור לשימוש לאנשים מתחת לגיל 18 וכן הוא ממש לא מומלץ לאנשים עם נטיות להתמכרות. גת אולי לא ממכר מבחינה פיזיולוגית אבל הוא בהחלט עלול לגרום להתמכרות פסיכווגית קשה. עוד משהו: נשים בהריון ונשים מניקות צריכות להיזהר משימוש בעלי גת במיוחד כאשר הן רוצות לרזות לאחר לידה. גם חולי לב ואנשים עם לחץ דם גבוה חייבים להתנזר מעלי גת כדי לא לגרום למצב של הפרעות בקצב הלב שמאד אופייניות לאחר לקיחת ממריצים (אמפטמינים). צריך לזכור שגת הוא צמח נרקוטי ויש מדינות שהוציאו אותו מחוץ לחוק. חשוב לציין כי צמח הגת מתנגש עם תרופות מסוימות ועם תוספי תזונה וצמחים אחרים. גת מעלה את לחץ הדם הסיסטולי ואסור לקחת אותו לצד צמחים כמו גוארנה או שרביטן מצוי כיון שאז חל אפקט סינרגי מסוכן ללחץ הדם.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "שאיפה עזה לריפוי, היא מחצית הדרך לבריאות טובה"

    סנקה