תרופות סבתא

איך לטפל בשומן בטני ואיך למנוע הצטברות של שומן בטני?

שומן בטני כבר מזמן אינו רק עניין של מראה כבד-משקל ולא נעים לעין- אלא בראש ובראשונה השמנה בטנית היא עניין בריאותי. אנשים שסובלים מהשמנה בטנית לוקים במחלות מטבוליות או נמצאים לפני מחלות שמוכרות בשם הכולל "סינדרום איקס" או הסינדרום המטבולי אשר כולל בין השאר שומנים בדם, כולסטרול גבוה, סוכרת, לחץ דם גבוה  ומחלות לב. הרבה מאד אנשים מתמודדים עם שומן בטני בדרכי טיפול לא נכונות שרק מחמירות את הצטברות הקפלים והשומנים בבטן. מהן דרכי הטיפול בשומן בטני? איך נפטרים משומן בטני באופן יעיל?  וכיצד תוכלו למנוע אותו מלכתחילה?

טיפול בשומן בטני: למה פיספסנו את הבעיה של שומן בטני?

התרבות שלנו עסוקה מאד בסוגית המשקל. גם רופאים נוטים להתייחס מאד למשקל הפציינט שלהם בקילוגרמים למרות שמדובר במדד מאד מטעה ולא מספק. אדם עם משקל של 80 קילו לא בהכרח יהיה שמן כיון שהוא גדוש בשרירים מפותחים, ואדם אחר עם אותו משקל – יהיה שמן מאד כאשר הוא רופס נטול שרירים, סובל מדלדול עצמות ונמוך. כך בעצם התפתח מדד חדש במקום המשקל בקילוגרמים. מדד זה של מסת הגוף הבי. אמ. איי. בוחן את המשקל מול אורך הגוף. אבל גם מדד זה מאד בעייתי.

טיפול בשומן בטני: למה bmi אינו מדד מספק על בריאות האדם?

חסידי השיטה של הבי אם איי קבעו כי כל מספר מעל 25 חורג מהנורמה ומוגדר כעודף משקל כאשר מעל 30- האדם כבר מוגדר כשמן או כסובל מהשמנת יתר. אבל, גם המדד הזה פשטני מדי כיון שהוא לא לוקח בחשבון היכן השומן מפוזר על פני הגוף. אם השומן מפוזר בבטן (שומן בטני) המצב ממש לא בריא כיון שמדובר בשומן ויסרלי, שומן שמקיף את האיברים הפנימיים של מרכז הגוף כמו למשל את הכבד וכלול לגרום לשלל בעיות רפואיות כמו שהזכרנו לעיל. לעומת זאת שומן בירכיים שמאד מאפיין נשים – הרבה פחות מסוכן ויש מי שסבור כי שומן זה אפילו נורמלי ובריא במדה מסוימת שכן הוא נועד לשמש מאגר חירום במצבים של הריון והנקה.

דרכי טיפול בשמן בטני: אז איך לטפל בשומן בטני באופן יעיל ובקלות?

נתחיל ממה לא עובד בכל הנוגע לטיפול בהשמנה בטנית: ספירת קלוריות. ההנחה הרווחת היום בציבור היא שהורדת משקל היא עניין מטימטי של קלוריות נכנסות מול קלוריות יוצאות. ככל שהאדם יהיה בחסר של קלוריות- כלומר יוציא יותר קלוריות משיכניס אל גופו- כך הוא ירזה ויצר היקפים. אמרו לנו גם שדפיציט של 7000 קלוריות יוריד קילו ממשקלנו. ובכלל השיטה הזו עובדת בצורה מאד חלקית ולא יעילה במיוחד לאנשים שסובלים מהשמנה בטנית. ספירת קלוריות לא עוזרת למי שלוקה בהשמנה בטנית!

למה ספירת קלוריות וצמצום קלוריות במזון לא בהכרח מסייע להיפטר משומן בטני?

כיון שצמצום קלוריות נכנסות פוגע בין השאר התפקוד של בלוטת התריס, מאט אותה ויוצר שיבושים במערך ההורמונים של ההרזיה והרעב כמו למשל ברמות ההורמון לפטין. אדם שחי על קלוריות מצומצות גם יהיה יותר עייף חסר אנרגיה ולא תמיד יהיה לו כח לפעילות גופנית. התוצאה תהיה שהוא אולי יוירד כמה קילוגרמים ממשקלו אבל זה יהיה לבטח לטווח קצר. מהר מאד יגיע שלב הפלטו – שבו הוא עושה דיאטה, מתאמץ, מקפח את עצמו ממזונות שהוא אוהב- והמחט על המשקל לא זזה לכיוון הרצוי (כי המטבוליזם שלנו מואט מאד בזמן צמצום קלוריות*. בשלב זה הרבה אנשים נשברים! ונכנסים למלכודת היו-יו של העלאה וירידה במשקל- ומפעם לפעם זה נהיה יותר קשה לרדת במשקל- כי הגוף נכנס לסטרס ולמגננה.

טיפול בשומן בטני : למה דיאטת הרזיה גורמת לעיתים קרובות להשמנה בטנית?

לרוב דיאטת הרזיה של ספירת קלוריות מגבילה את השומן בתזונה ומאפשרת פחמימות עד לגובה הקלוריות היומי שהוקצה. זוהי אחת הטעויות הרדיקליות שמעודדת השמנה בטנית. רשמו לפניכם – שומן בבטן לא נצבר משומנים אלא מן הפחמימות בתזונה. ודווקא שומנים מהתזונה מדכאים את פעילות האינסולין שגורם לאחסון האנרגיה מהמזון בתאי השומן. יותר מכך דיאטת הרזיה המבוססת על ספירת קלוריות מכניסה אותנו למתח נפשי ולדאגה ושני אלו הדאגה והלחץ הנפשי מעלים את הורמון הקורטיזול – הורמון מתח שמשתחרר מבלוטת יותרת הכליה ונוטה לאחסן שומן. איפה? דווקא באיזור הבטן. התוצאה: השמנה בטנית, סוכרת, כבד שומני ובעיות מטבוליות אחרות. מכאן גם הקשר בין מתח נפשי ומחלות מטבוליות כמו לחץ דם גבוה, מחלת לב וסוכרת.

טיפול בשומן בטני על ידי דיאטה פליאוליטית

רוצים להיפטר משומן בטני במהירות ? התשובה לכך כנראה מונחת באימוץ דפוסי אכילה אחרים ומזונות אחרים. אכלו יותר שומנים טובים כדי לדכא את ייצור האינסולין בגוף ולמזער את רמותיו בדם. אכלו פירות עם אינדקס גליקמי נמוך (למשל פירות יער), אכלו הרבה שקדים וזרעים, ירקות חיים, קטניות כמו עדשים אדומות וחומוס במדה וצמצמו ככל שניתן את צריכת הפחמימות. תזונה כזו - מלמדת את הגוף לקבל את מקורות האנרגיה שלו מרקמת השומן העודפת ולשרוף אותה לחומר דלק שיזין את השרירים והמח. תוצאת הלוואי הרצויה של זה תהיה ירידה בכרס והפחתת השומן הבטני שכל כך היה לכם קשה להיפטר ממנו.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • עליצות הא הרכיב המרכזי של כל בריאות טובה

    ארתור מרפי