תרופות סבתא

שיטת גוף נפש עוצמת הרכות

עוצמת הרכות: הטיפול בעוצמת הרכות היא חוויה מיוחדת מרגיעה ויוצרת שמחה כיון שהיא בין השאר מחזירה את האדם אל גופו. אחרי חוויה כזו של טיפול מתחדדת התובנה שהבית האמיתי היחידי שיש לך הוא גופך. אתה למד להבחין גם בכל המקרים שבהם אתה מתכחש אליו אבל החדשות הטובות הן שהגוף וההתוודעות מחדש לאיתותים שלו דרך הטיפול - גם מהווים מפתח  בתהליך הריפוי, הקבלה, ההשלמה וחיבור כל החלקים (המלה health נגזרת משורש המילים whole). חנן כהן מטפל בכיר בשיטת עוצמת הרכות ומעביר הרצאות בנושא שוטח את הפילוסופיה שעומדת מאחורי צורת הטיפול הזו  

מהי בעצם עוצמת הרכות?

חנן: עוצמת הרכות היא גישה רבת עוצמה לחיים ושיטת טיפול בגוף ובנפש. הטיפול מקנה כלים פשוטים, פרקטים ויעילים לשינוי דפוסי חשיבה והרגלים שלא משרתים אותנו יותר בתחום הנפשי, הגופני ובמערכות יחסיים בחיינו. הטכניקה הייחודית של השיטה היאנענוע עדין של הגוף (בקצב לב עובר) המאפשר תהליך ריפוי עמוק ומשמעותי וחיבור לכל חלקינו.בנוסף על הקלה בכאבים מאפשר הנענוע רוגע ותחושת ביטחון. בטיפול ניתנת לנו אפשרות לחוות את דפוסי חיינו, להתבונן ולהמיס כדרך המיםבטבע אתחסימותינו.הדגש בטיפול הוא לאפשר מיצוי מלא של הפוטנציאל שלנו.

מהי הפילוסופיה ועקרונות הריפוישעומדים מתחת לשיטת הטיפול הזו?

יש מספר עקרונות בשיטת עוצמת הרכות:

 • במהותנו אנו שלמים ומאוזנים. טראומות מהעבר ואמונות קדומות הטביעו בנו את חותמם ויצרנו בתוכנו חסימות ברבדים שונים. תהליך של מודעות, לקיחת אחריות וקבלה עצמית בנוסף לתנועתיות וזרימה בכל הרבדים מסיעים לנו לחזור לשלמות, לבריאות ולאיזון.
 • קצב ותנועה הם עקרונות חיים ואבני יסוד בתהליך הריפוי.
 • במקום המשיכה הלא מודעת והחזקה לסבל ולכאב, התמקדות בריפוי דרך השמחה וההנאה.
 • לתרגול ההקשבה לגוף ולנפש יש מקום חשוב באיזון וחיבור של כל החלקים והפיצולים שבתוכנו.
 • מודעות וקבלה של התנגדויות כשלב משמעותי בתהליך הריפוי ובדרך לעוצמה.
 • הרכות, כמים שקטים, עוקפת קונפליקטים ומאפשרת לנו להשיג את רצוננו ללא מאמץ. זאת בניגוד לכוחניות (בה אנו בד"כ מורגלים הרבה יותר) אשר תמיד תגרור כוח נגד.
 • יצירת אינטגרציה בין האספקטים הפסיכולוגיים, הגופניים והרוחניים במקום להתמקד באחד מהם.
 • עיקרון הריפוי הדדי הינו גולת הכותרת של עוצמת הרכות. הגישה מעודדת את המטופל להיות ערני וקשוב לדפוסיו וע"י כך לקבל מתנות רבות לעצמו בעוד המטפל לוקח אחריות על הריפוי שלו עצמו.

איך בעצם עובד המנגנון הפיזיולוגי/ביולוגי של השיטה ? איך היא עובדת על הגוף שלנו ?

הטכניקה הפיזית היא נענוע עדין של הגוף בקצב פעימות לב העובר (בין 120-160 פעימות לדקה). קצב זה צרוב בזיכרון התאי שלנו ומחבר אותנו ישירות עם תחושת של חום ומוגנות שחווינו בהיותנו ברחם. ההפעמה עוקפת את הראש (השכל), ומאפשרת לנו להגיע ישר לתחושות הבטן, לרחשי הלב ולקשב לגוף כולו. הנענוע מעורר את תנועת הנוזלים בגוף (דם, לימפה, נוזל מוחי-שדרתי). התנועה המתמדת משפיעה על המטופל במספר דרכים:

 • שחרור מתחים ורגיעה של מערכת העצבים תוך דקות.
 • הקצב והתנועה "משמנים" כל מפרק וממריצים את מחזור הדם.
 • נענוע מעורר את הנוזלים של המערכת החיסונית בגוף, וזו מנקזת רעלנים ששקעו בתאים. (החסימות שלנו מתבטאות במשקעים ביו-כימיים בגוף ואותם היא משחררת).
 • מתאפשר איזון במערכות הגוף השונות.
 • התנועה מאזנת את גלי המוח ומאפשרת לעשות "איפוס" לפעילותו

מי ייסד את השיטה ?

דר' טובי בראונינג, מפתחת שיטת "עוצמת הרכות" היא ילידת הארץ. בוגרת הקולג' הבריטי לנטורופתיה ואוסטיאופתיה, התמחתה גם בתחומי רפואת גופנפש, קרייניופתיה (רפואת גולגולת) ועוד. התגוררה וטיפלה במשך שנים רבות בניו-זילנד ובאוסטרליה והתמחתה בקליניקות ברחבי העולם. חיפושיה אחר המשמעות האמיתית של ההוליסטיקה הובילו אותה לפתח את הגישה הייחודית והשלמה לריפוי הגוף, הנפש וריפוי הפלנטה. ספרה" עוצמת הרכות" תורגם לשפות שונות, ושיטתה נלמדת ברחבי העולם (הולנד, רוסיה, הונגריה, אנגליה, ניו-זילנד, אוסטרליה ועוד). דר' בראונינג הקימה את מרכז עוצמת הרכות ללימוד השיטה ולהתפתחות אישית בארץ בשנת 2000.


ב 2003 יצא ספרה "איך הפכה האישה לגבר" - על הפחד מהשומן, הפחד מהנשי והתמוטטות החברה - החושף את חוסר האיזון בעולמנו ונותן כלים ברורים וישימים לריפוי ואיזון אישי וחברתי .

עד כמה השיטה אפקטיבית לחרדה ומדוע?

חרדה מטבעה קשורה בגדול – בהמצאות המחשבה שלנו בזמן עתיד. הפחד ממה שעלול לקרות מעסיק אותנו כל הזמן ובעצם משתלט על כל ישותנו. במקרים קיצוניים החרדה משתלטת דרך מערכת העצבים הסימפתטית על גופינו ותסמינה האופייניים באים לידי ביטוי בקוצר נשימה, רעד, כאבים שונים, פאניקה ועוד.

עוצמת הרכות עוזרת להרגעת חרדה ומתח נפשי בשני מישורים עיקריים:

 • במשך תהליך הריפוי בעזרת התקשורת המיוחדת של השיטה הסוגיה עולה למודעות והחיבור לחוויית החרדה ללא שיפוט מאפשר למטופל להתבונן בדפוסיו – דבר שעוזר לו לבחור פעולות אחרות שלפני כן לא היה מודע להן כלל).
 • הטכניקה הפיזית הייחודית של על עוצמת הרכות – (נענוע עדין של הגוף בקצב מתאים) מאפשרת לאדם לעקוף את המחשבות (שכאמור - עודף בהן גורם לחרדות) ולתרגל התחברות לזמן הווה דרך הקשבה לגוף. הקצב והתנועתיות מסייעים להרגיע את מערכת העצבים דבר העוזר מאוד בהקלה על חרדות. בנוסף, בשילוב של תהליך מודעות וקבלת כלים פרקטיים לחיי היום יום נוצרים במערכת העצבים נתיבים עצביים חדשים - המאפשרים לאדם לחקור דפוסי חיים השונים מדפוסי החיים להם התרגל (במקרה זה- חרדות) ולבחור דפוסי חיים המשרתים את כל חלקיו.

עוצמת הרכות נותנת מענה גם לבעיות רפואיות אחרות כמו כאבי גב, דיכאון והפרעות קשב וריכוז

בגלל היותה שיטה הוליסטית עוצמת הרכות עוזרת ביעילות לפתרון בעיות גוף ונפש רבות. בנוסף לטיפול במצוקות נפשיות כמו מתח, חרדות, דיכאון, חוסר בביטחון עצמי ובעיות כתוצאה מטראומות שונות, מסייעת עוצמת הרכות לריפויבעיות כרוניות ואקוטיות כמובעיות גב ושלד (פריצות דיסק, לחץ במערכת העצבים וכו'), הגברת גמישות ותנועתיות, כאבי ראש, כאבי פרקים, רגליים ועוד. בנוסף עוזרת עוצמת הרכות בהתמודדות עם קשיי למידה (ADD,ADHD), היפראקטיביות והפרעות קשב ומסייעת לריפוי מערכות יחסים בחיים. לשיטה יש גם השפעה משמעותית בטיפול במחלות כמו סוכרת, פיברומיאלגיה, פרקינסון, דלקות פרקים והיא גם אפקטיבית ביותר בטיפול בילדים, בטיפול בקשישים ובשיקום נפגעים. חשוב לציין שעוצמת הרכות היא כלי נפלא למניעת מחלות ולשמירה על בריאות טובה ותורמת לחיזוק המערכת החיסונית ויכולת העמידה שלנו בפני מחלות עונתיות ודלקתיות.


איך נראה בפועלטיפול אחד על אחד?

הטיפול משלב שיחה ברוח עוצמת הרכות בה מועלות הסוגיות העיקריות בהן רוצה המטופל/ת לקבל עזרה. לאחר מכן מתבצע נענוע (בביגוד מלא) על מיטת טיפולים בו ניתן למטופל לחוות את דפוסיו, חסימותיו וכן את "זרימת החיים" בגופו. הטיפול המאפשר לחוות ברובד הגופני ממש את החסימות והתקיעות ולהמיס אותן באהבה דרך הנאה. בסיום נערך סיכום קצרצר בו גם ניתנים כלים לחיים בריאים, מלאים ומהנים.

מה קוסם לך בשיטה? מדוע דווקא היא שבתה את ליבך?

הקסם מבחינתי הוא בעוצמה השקטה של הרכות. ביכולת של השיטה על כל רבדיה לחבר את כל הפיצולים בתוכי לכדי שלם. הקסם הוא בכך שהשיטה משתמשת בעקרונות החיים הפשוטים והמורכבים כאחד ומאפשרת לי לחזור לשפיות ולפרופורצית בכל עת שאני יוצא מאיזון גופני או נפשי. היא שבתה את ליבי לאחר שבעזרתה הצלחתי לשפר את בריאותי, לשפר מערכות יחסים בעיתיות בחיי, להשתקם מהתמכרויות (מודעות ולא מודעות), לעבור תהליך גילוי עצמי מעצים וכל כך מחבר לחיים וכמו כן לסייע לאחרים שמעוניינים לשפר את איכות חייהם.

שתף אותנו בסיפור הצלחה שחווית כשטיפלת בשיטה: באיזו בעיה רפואית של מטופל ראית איתה שינוי?

סיפורי ההצלחה רבים מאוד ואת חלקם הקטן ניתן לראות באתרי). אני יכול להגיד שהרבה מטופלים חווים הקלה משמעותית מכאבים אקוטיים כמו כאבי ראש, כאבי גב וכן מכאבים כרונים כתוצאה מפריצות דיסק ובעיות גופניות חמורות יותר. אני זוכר למשל חולה בסוכרת סמויה שהגיע לאחר נסיון בטיפולים קונבנציונאליים ואלטרנטיביים רבים. לאחר מספר פגישות מצב בריאותו השתפר באופן ניכר וכאבי ה"שריפה" שחש ברגליו פחתו משמעותית ולאחר זמן נעלמו כליל !!!

הרבה מטופלים עשו תהליך מדהים עם מצוקות נפשיות קשות כמו חרדות ודיכאון ולאחר סדרה קצרה של טיפולים יצאו לחיים שלמים יותר, רגועים יותר עם יכולת לאהוב ולקבל את עצמם ואת הקרובים אליהם. נשים בהריון שסבלו מכאבים ומקשיים אחרים "חזרו לעצמן" במהירות ולפי עדויות שלהן הטיפול תרם ללידה קלה ורגועה יחסית. ילדים עם בעיות שונות בייחוד כאלו הקשורות להפרעות במערכת העצבים חוו הקלה עצומה במצבם.

עוצמת הרכות יעילה לשיקום מערכות יחסים

זכורה לי אישה שחוותה קושי רב ביחסים עם אחד מילדיה ולאחר טיפול אחד בלבד (יש גם מקרים כאלו) השתנה מערך היחסים במשפחה ולפי עדותה- "הבית כולו רגוע יותר והיחסים בין האחים התחממו". מטופלת אחרת ריפאה את מערכת היחסים עם בנה הבוגר (הילד בן 30) לאחר שבעזרת הטיפולים גילתה את דפוס התלות ההדדית ששלט בקשר ביניהם.

ומה לגבי השמנת יתר? צלוליטיס? כל הדברים הטבעיים שנשים נלחמות בהם בגלל צוי אופנה ברי-חלוף וקודים תרבותיים מערביים?

אחרים הגיעו להשלמה עם הגוף (במיוחד נשים רבות שנלחמו בשומן ללא לאות) ואף החלו לאהוב את עצמן בדיוק כמו שהן (לא כל כך מובן מאליו בימינו). היות וקצרה היריעה אציין שאני זוכר רבים מהמטופלים שהגיעו עם סוגיות רבות ושונות של תקיעות וקושי שלא ניתנות תמיד להגדרה בצורה ברורה. עם זאת בעזרת הטיפולים ואימוץ כלים פשוטים חוו רבים מהם תחושה של חיבור לעצמם, לגופם ולחיים בכללותם דבר שממלא אותי אושר גדול.

האם יש קונטרה אינדיקציות לטיפול בשיטה? באלו אנשים אסור לטפל בה ?

בגלל רכותה ויכולת הגמישות של שיטת עוצמת הרכות כמעט ואין מגבלות בשימוש בה. ניתן לטפל בתינוקות, בקשישים, בחולי סרטן, בנשים בהריון ועוד. עם זאת במקרים קיצוניים כמו אחרי ניתוחים או פריצות דיסק חמורות (בייחוד בעת שהכאבים חזקים) חשוב להתייעץ עם מטפל בכיר בשיטה.

ליצירת קשר: חנן, 0547-993880 www.ripuy.net
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • לפני גיל 30 הצעירים מחפשים את המחלה. אחרי גיל 30 המחלה מחפשת אותם

  פתגם עממי סיני