תרופות סבתא

שיפור זיכרון למבוגרים: איך מטפלים בירידה בזיכרון אצל מבוגרים באופן טבעי?

שיפור זיכרון למבוגרים: לאחר גיל 50 חלה כמעט אצל מרבית האנשים ירידה בזיכרון. עוצמת הירידה בזיכרון תלויה מאד בגנטיקה, בתזונה, באורח חיים, ובנוכחות של ויטמינים חשובים כמו ויטמין בי 12. צמח המרפא שניתן כמעט תמיד לבעיות אלו הוא ג'ינקו בילובה אשר מזרים דם אל הקרקפת (ולכן ניתן גם לטיפול בטיניטוס). אלו תרופות טבעיות נוספות קיימות לשיפור הזיכרון?

שינה איכותית ומספקת: המפתח המרכזי לטיפול בירידה בזיכרון

אחת ההשערות היא כי שינה לקויה, הפרעות שינה או שינה לא מספקת (וכולם כמעט היום לא ישנים מספיק מאז המצאת הנורה של אדיסון) היא הסיבה לירידה בזיכרון. אצל נשים למשל אחרי גיל המעבר חלים לעיתים קרובות הזעות לילה וגלי חום שמעירים אותן (עם סדינים רטובים...) בסביבות השעה 3 בבוקר. חלקן מתקשות לחזור לישון וחלקן חוזרות לישון אבל רצף השינה נקטע. חד משמעית – מחסור בשעות שינה הוא אחד הגורמים המרכזיים לירידה בזיכרון אצל מבוגרים ולכן לפני הולכים על תרופות, תוספי תזונה, שינוי תזונתי וצמחי מרפא- ודאו שאתם מקבלים שינה איכותית ומספקת. אם אתם סובלים מהפרעות שינה או נדודי שינה– תוכלו לקרוא באתר סדרת מאמרים על טיפול טבעי בנושא- ראו בתפריט מחלות את הקטיגוריה נדודי שינה או הפרעות שינה)

צמחי מרפא לירידה בזיכרון: רוזמרין ומרווה

שיח הרוזמרין נקרא גם צמח המרפא של הזיכרון. חליטה של 2 כוסות תה ממנו ושתיה שלו כפעמיים ביום עשויה להיטיב עם זכרון שיורד אצל מבוגרים. יחד עם זאת צמח זה מסוגל להעלות את לחץ הדם ולכן הוא לא מומלץ לאנשים שסובלים מלחץ דם גבוה. במקרה כזה החלופה הצמחית האחרת לטיפול טבעי בירידה בזיכרון הוא מרווה. מרווה, היתה ידועה כבר מאות שנים ברפואה העממית כמחדדת זיכרון ופעילות מוחית קוגניטיבית. היום להשערה הזו יש כבר סימוכין במחקר. מחקר בריטי בדק את השפעת הזן Salvia lavandulaefolia על אנשים ואת האפקטיביות שלו על הפעילות המוחית והיום כבר יש מי שקושר את הצמח הזה כטיפול מונע לאלצהיימר.

מרווה: צמח מרפא לירידה בזכרון לדמנציה ולאלצהיימר?

מסתבר כי בצמח המרווה יש חומרים פעילים שמעכבים את פעילות האנזים acetylcholinesterase – אותו אנזים שמפרק את החומר אצטיל כולין במח. אצטיל כולין הוא ההורמון המרכזי של המערכת הפרה סימפטטית- שאותה אנחנו רוצים לשמור "חיה ובועטת" בגיל המבוגר – כיון שהיא מתחזקת ותומכת בשמירה על הזיכרון. מסיבה זו מומחים לצמחי מרפא מן המאות הקודמות כמו למשל קלופפר הגדירו את המרווה כצמח שמעיר את החושים, ומאיץ את הפעילות המוחית

תרגול מדיטציה לשיפור הזיכרון אצל מבוגרים

לצד הפתרונות המקובלים של פתירת תשבצים והפעלת "השרירים המנטליים" במח- דווקא תרגול מדיטתיה של ישיבה שקטה והתבוננות בנשימה למשל כמה דקות בכל יום – מחדדת את הזכרון ומפקס את המח. – פעילות האיפוס הזו נותנת למח מנוחה מהמחשבות ושוב ממריצה את המערת הפרסימפטטית, את נוכחות האצטיל כולין, מפחיתה רמות של מתח נפשי ותורמת לשימור הזיכרון בגיל המבוגר. הפחתת מתח נפשי בגיל המבוגר אינה עניין פשוט. אנשים סוחבים עליהם זכרונות, חווים אובדן של אנשים קרובים, חווים אובדן קריירה ועבודה, מתמודדים עם בעיות הקיום האנושי ביתר שאת ולא תמיד עם מצב פיזי בריא. לפיכך דווקא בגיל המבוגר יש להקפיד על טכניקות להפחתת לחץ נפשי (מדיטציה , תפילה, חיבור רוחני ועוד) כדי לשמור על רמות אצטילכולין גבוהות במח וכדי לשמר את הזיכרון

האם אפשר לשבור רברס ולשקם זיכרון אבוד?

המח שלנו פלסטי. נוירונים אמנם מתים במח אבל אנו מסוגלים לייצר קשרים חדשים במח , לשלוח שלוחות ולייצר תקשורת חדשה בין תאים קיימים (ע"י דנטרידטים של תאי העצב). כדי שקם זיכרון אבוד צריך להתבונן לפני הכל על הגורמים לירידה בזיכרון ולהתחיל את הטיפול משם.

מהם הגורמים לירידה בזיכרון אצל מבוגרים?

  • סינדרום מטבולי: השמנה, סוכרת או מצב פרה סוכרתי, שומן בטני, כולסטרול גבוה
  • מחסור בויטמין בי 12 בי 6 וחומצה פולית
  • דיכאון
  • תת פעילות של בלוטת התריס
  • הרעלת מתכות – למשל כספית מסתימות אמלגם בשיניים
  • מחסור בחומצות שומן אומגה 3
  • מחסור בויטמין די
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הפסקתי לרשום תרופות לפציינטים שלי כאשר בחנתי מחדש את התובנה שהטבע הוא המרפא היחידי האמיתי כיון שהוא עושה שימוש במנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף. תפקיד הרופא הוא לשתף פעולה עם תהליך הריפוי של הטבע ולא "להחליף" אותו. והטבע?- מרפא לאט לאט ובמתינות (ממש כמו שעצים גדלים לאט ובהדרגה)- ולא ב"מהירות הבזק" מהיום להיום -  כפי שחלק מיצרני התרופות מבטיחים.

    הנרי ביילר, רופא