תרופות סבתא

האם החרדה שלכם נגרמת ממחסור בויטמין בי 5 (חומצה פנתטונית) ?

אני בת 48 וסובלת מחרדה מתמשכת כבר מספר שנים.זה מתבטא בדאגה כרונית על מה שעתיד להתרחש, במחשבות בלתי פוסקות ובנסיון לצפות תרחישים ולהקדים אותם. אני לא רוצה לקחת תרופות בגלל תופעות הלוואי ובגלל התלות שהן מייצרות. האם ניתן לטפל בחרדה מתמשכת באמצעות תרופות טבעיות ויטמינים או תוספי תזונה?

אני בת 48 וסובלת מחרדה מתמשכת כבר מספר שנים.זה מתבטא בדאגה כרונית על מה שעתיד להתרחש, במחשבות בלתי פוסקות ובנסיון לצפות תרחישים ולהקדים אותם. אני לא רוצה לקחת תרופות בגלל תופעות הלוואי ובגלל התלות שהן מייצרות. האם ניתן לטפל בחרדה מתמשכת באמצעות תרופות טבעיות ויטמינים או תוספי תזונה?

מחסור בחומצה פנטיתונית היא אחד הגורמים למתח נפשי מתמשך

ראשית, כל הכבוד על המודעות להשפעות ארוכות הטווח של תרופות פסיכיאטריות. במיוחד במקרים של חרדה, תופעה שהפכה להיות עניין תרבותי בדורנו – ישנם פתרונות טבעיים ומניעתיים, שימוש בכלים חזקים כמו שתיה, שינה מספקת, הימנעות מקפאין (באופן טוטאלי ומכל הצורות שלו לרבות תה ירוק, תה שוקולד ומשקאות קלים שמכילים קפאין), הימנעות מאספרטם, ותזונה נכונה. אבל היום החוקירם יודעים שמחסור בחומצה פנתיטונית (ויטמין בי 5 – ראו עליו מאמר נפרד שלם באתר)- הוא אחת הסיבות הפיזיות למצב של מתח נפשי מתמשך או חרדה מתמדת.

מה הקשר בין מחסור בויטמין בי 5 לחרדה מתמשכת?

חרדה ומתח נפשי מתמשכים הם בין השאר ביטוי לבלוטת אדרנל עייפה (תסמונת תשישות האדרנל). זה קורה כאשר בלוטת יותר הכליה לא עומדת יותר במתחים ובעומסים של החיים, נחלשת ומייצרת פחות את ההורמונים החיוניים שלה כמו למשל אדרנלין וקורטיזול (הורמונים שנוצרים בתגובה למתח וכדי לטפל ב"איום" באמיתי או המדומה/מחשבתי). במצב של תשישות אדרנל אנשים יכולים לחוות מתח נפשי כמו גם מחלות פיזיות כרוניות שמקננות בגוף ואז הרופאים באים ונותנים לחולה תרופות אנטי דיכאוניות, תרופות להורדת כולסטרול גבוה, תרופות נגד לחץ דם גבוה, תרופות נוגדות חרדה ועוד. הכל טוב ויפה אבל התרופות הללו מטפלות בסימפטומים כאשר שורש הבעיה נמצא במקום אחר: בלוטת אדרנל מותשת.

בלוטת אדרנל זקוקה לכמויות מספיקות של ויטמין בי 5

ההורמונים של בלוטת האדרנל זקוקים של 3 חומרים גלם מרכזיים: כולסטרול, ויטמין בי 5 וויטמין סי. כאשר אחד מאלו חסרים, ייצור ההורמונים שמטפלים במתח לא נמצא במצבו אופטימלי והאנשים חווים סוג של חרדה מתמדת שמאתגרת את איכות החיים ופוגעת בהם. במקום לקחת תרופות אנטי חרדתיות או אנטי דכאוניות – נסי לתגבר את הגוף עם ויטמין בי 5 מן התזונה כדי לתמוך בבלוטת האדרנל. בוודאי שעלייך להימנע מסטטינים (ראי מאמרים באתר על מיתוסים שגויים הקשורים לכולסטרול גבוה). הפנימו הקשר בין הגוף לנפש: מתח נפשי מתמשך וחרדה מתמדת הם לא רק "מח מוטרף מדאגות ומחשבות" אלא ביטוי למשהו פיזיולוגי / ביוכימי לקוי בגוף

טיפול בחרדה מתמדת בכלים טבעיים אפשרי גם על ידי

  • שתית כמות מספקת של מים: מרביתנו מיובשים בלי לדעת זאת
  • שינה לפני השעה 10 בלילה,
  • הימנעות מוחלטת מקפאין ומאלכוהול (שניהם מייבשים את הגוף)
  • מדיטצית קשיבות (מיינדפולנס)
  • הימנעות מאוכל מתועש שגדוש בחומרים רעילים (מוסיף סטרס לגוף)
  • צריכה מוגברת של מזונות עתירי מגנזיום (בננה, שקדים)
  • צמחי מרפא שמחזקים את בלוטת יותר הכליה כמו שוש קרח וגינסנג

מקורות מזון לויטמין בי 5

מזונות עתירי בי 5 הם ביו השאר: בטטה, פטריות, נבט חיטה, אורז חום, גרעיני חמניות, עגבניות מיובשות, פפריקה, מזון מלכות, ביצים, תירס, דלעת, וברוקולי. פירות לא מהווים מקור טוב לויטמין בי 5 אבל מבינהם מי שמכיל כמות נאה של ויטמין בי 5 הם אשכוליות ותותי שדה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם