תרופות סבתא

לפטין

איך להעלות את לפטין הורמון ההרזיה באופן טבעי? אומרים על לפטין שהוא הורמון העל בכל הנוגע למטבוליזם ולהרזיה, שכן לפטין הוא הורמון המפתח לוויסות רמות התיאבון. אם אתם חשים לאחרונה עייפים, חצי רדומים, עם חשיבה מעורפלת וקשיי ריכוז  או אם אתם רוצים לרדת במשקל ולא מצליחים- אזי אחת משתיים: או שהגוף שלכם לא מייצר מספיק לפטין, או שפיתחתם תנגודת ללפטין (התאים לא מגיבים ללפטין כמו שצריך). בכל מקרה התוצאה תהיה עלייה במשקל או קושי לרזות. מה ניתן לעשות כדי להעלות את לפטין הורמון ההרזיה באמצעות תזונה, הרגלי חיים ופתרונות טבעיים אחרים?

לפטין הורמון ההרזיה: הגדילו צריכת סיבים תזונתיים

מזונות עתירי סיבים תזונתיים כמו למשל קטניות, שיבולת שועל, ירקות ירוקים פטרוזיליה אבוקדו אספרגוס, תרד, וסלרי נותנים למוח איתותים של שובע. זה כשלעצמו מייצר במערכת העיכול איתותים למוח שלכם לייצר ולשחרר יותר לפטין. ירקות ופירות הם בחירה טובה אבל עדיף לאכול אותם בשלימותם ולא כמיץ כדי ליהנות מן הסיבים שלהם. הקפידו לשלב בתזונה גם מזונות עתירי אבץ כיון שמינרל זה נחוץ מאד לייצור הלפטין הטבעי במח ואצל מרבית האנשים בעולם המערבי, במיוחד אצל צמחונים הוא נמצא בחסר. אבץ נמצא בשפע בדלעת ובגרעיני דלעת וגם מעט בשקדים.

לפטין הורמון ההרזיה קשור עם שינה מספקת

ככל שאתם ישנים פחות שעות כך הגוף מייצר פחות לפטין. מכירים את ההרגשה של זלילה גדולה שלא יודעת שובע אחרי לילה לבן או לילה שבו הלכתם לישון ממש מאוחר? זה קורה כי רמות הלפטין שלכם צנחו והמח מקבל איתותים שגויים שאתם רעבים, חייבים לאכול ורוצים "לטרוף" כמה שיותר אוכל. מסיבה זו עייפות כרונית ותחושת לאות מתמדת הולכים לעיתים קרובות עם השמנת יתר ועם קושי לרדת במשקל.

לפטין הורמון ההרזיה: למה נוצרת תנגודת ללפטין אצל אנשים שמנים?

לפטין כאמור נחשב להורמון מדכא תיאבון או ליתר דיוק ההורמון של תחושת השובע. ככל שיש בגוף יותר תאי שומן כך ייצור הלפטין אמור לגדול ולאותת לגוף "שיש לו מספיק עתודות חירום בדמותם של מאגרי השומן" אבל מנגנון זה לא תמיד קורה אצל אנשים עם בעיות בחילוף חומרים או בעיות בריאות בבלוטות (וזה כידוע אופייני לאנשים בעלי עודף משקל). במילים אחרות נוצר כאן מעגל קסמים. אנשים שמנים ען סינדרום מטבולי עלולים לפתח תנגודת לא רק לאינסולין אלא גם ללפטין ואז הם ירצו לאכול יותר, ירגישו רעבים יותר וישמינו (מעגל קסמים, מעגל רשע).

לפטין הורמון ההרזיה: הבעייה אינה בייצור הלפטין אלא בעמידות ללפטין

אצל אנשים עם עודף משקל או אנשים שמנים שמתקשים לרזות הבעיה לא נמצאת בהכרח בייצור לפטין אלא ב"התנגדות ללפטין" כלומר הגוף לא מגיב לאיתותים של הלפטין ולמרות שהוא מיוצר מספיק אתם מרגישים רעבים ומתחולל תהליך הפוך: במקום לשרוף מאגרי שומן עודפים הגוף משמר אותם ואף מנסה להגדילם. התנגדות ללפטין מייצרת שיבושים גם בהורמון בלוטת התריס שאחראי על חילוף חומרים תקין והבלוטה מייצרת פחות טירוקסין.

מה גורם לתנגודת ללפטין הורמון ההרזיה?

התנגדות לפטין או עמידות ללפטין הוא נושא מורכב – כמו כל מה שקורה במערכת האנדוקרינית (המערכת ההורמונלית של הגוף) - אבל גורמים שעשויים להשפיע לרעה על רמות לפטין או תנגודת ללפטין הם:

 • צריכת פרוקטוז מוגזמת (במיוחד פרוקטוז תעשייתי)
 • רמות מתח נפשי גבוהות מחבלות באיזון לפטין הורמון ההרזיה
 • אכילה מוגזמת של פחמימות פשוטות כמו קמח לבן, סוכר לבן, מזון מתועש
 • חוסר בשינה כרוני
 • רמות אינסולין גבוהות ואכילת יתר
 • פעילות גופנית מוגזמת
 • צריכה מוגזמת של דגנים (בגלל נושא הלקטינים שבהם)

לפטין הורמון ההרזיה עולה כאשר הארוחה האחרונה מכילה מעט פחמימות

פחמימות דרושות לייצור הורמון הלפטין בלילה- במהלך שעות השינה.

לפטין תזונה ועוד: איך לתקן תנגודת של לפטין באופן טבעי?

 • נקו את הסביבה שלכם מחומרים רעילים: זה כולל תכשירי איפור, חומרי טיפוח לשיער, סבוני כלים וחומרי ניקוי לא אקולוגיים, אקונומיקה ועוד – כל אלו תורמים להשמנה שכן תאי השומן מבודדים את הרעלנים הללו ונוצרים ביתר כדי לרפד אותן ולבודד אותם מאיברים חיוניים בגוף.
 • תהליכי דלקת בגוף מפריעים לייצר לפטין או מעודדים עמידות ללפטין. הגבירו צריכת מוצרי אומגה 3 (מתזונה כמו זרעי צ'יה, פשתה, אגוזי מלך, מרווה) ןצמצמו מזונות עם אומגה 6 (שמן צמחי, שומן טרנס)- כדי להפחית את תהליכי הדלקת בגוף.
 • אכלו ארוחת בוקר שמבוססת על חלבונים ושומנים ופחות מבוססת פחמימות. זה כשלעצמו מקדם תחושת שובע. ביצים, ירקות, קוקוס אבוקדו ושמן זית הן בחירות טובות. (ראו מאמר נפרד באתר למה מזון שומני אינו משמין למרות היותו עתיר קלוריות)
 • היחשפו לאור השמש בעיקר באמצע היום
 • אל תאכלו לפחות 3 שעות לפני השינה.
 • פעילות גופנית צריכה להיות מבוססת על תרגילי כח וספרינטים ולא על פעילות קרדיו ממושכת עם עצימות גבוהה. פעילות אירובית ממושכת מוסיפה למתח הנפשי של הגוף ואתם לא רוצים את זה כשאתם סובלים מבעיות באיזון רמות הלפטין, הורמון ההרזיה הטבעי שלכם.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • בסופו של יום, על ערש דווי- לא משנה יהיה כמה נשימות נשמת במהלך החיים וכמה רגעים חיית. מה שמשנה יהיה כמה רגעים מופלאים עצרו את נשימתך

  אנונימי