תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

דיכאון באביב: מדוע יש דיכאון בתחילת האביב ואיך לטפל בו באופן טבעי?

דיכאון, החור השחור הזה ששואב אליו אנשים אופייני בתודעה שלנו לעונות הסתיו והחורף כאשר אור השמש לא מצוי בשפע והימים קצרים יחסית ללילות. אבל יש לא מעט אנשים שסובלים מדיכאון באביב בלי להבין למה זה קורה להם. מהי הסיבה לדכדכת שנופלת עליכם דווקא כאשר הציפורים שרות, השמש מאירה במלוא עוזה והפרחים פורחים?

ראשית נתחיל בעובדות: יותר אנשים מתאבדים באביב מאשר בסתו והקביעה הזו כלשעצמה היתה צריכה להפנות את החוקרים להתעמק יותר בסוגיה הזו של דיכאון באביב. אנשים אומרים שלום לבגדים החמים, היום מתארך, מזג האויר הופך נפלא – ואתה חש דקירות מוזרות של דכדכת קלה עד דיכאון. מזג אויר נפלא בחוץ? מזג אויר קודר בפנים ועצבות לא מוסברת- למה זה קורה?

דיכאון אביב בגלל ה"מוכרחים להיות שמח"

האובססיה סביב המושג אושר שמאפיינת את תרבות העידן החדש – מייצרת לא מעט פתולוגיות. כשמצפים ממך להיות שמח עליז ומאושר – אנא כמעט על אוטומט נכנס למצב רוח מזופת כאשר קיים דיסוננס בין מה שאתה מרגיש באמת ובין הציפיות מהסביבה/התרבות. האביב מייצר אצלנו ביתר שאת את הדיסוננס הזה ומעצים אותו וגם מחריף את התחושה הזו שכולם שם בחוץ יותר שמחים ממני. למשל אם אתה בודד, אחרי אובדן, תפרן, חש ריקנות ויש לך סיבות אמיתיות להיות עצוב ובמסגרת האביב מצפים ממך להיות עליז כמו "בחוץ" (ציפורים, לבלוב, פריחה, אור) – הדיסוננס הזה רק מחריף על רקע האביב והפער הזה מעצים את תחושת העצב והדיכאון

דיכאון אביב בגלל השינוי (בהורמונים)

מלטונין הוא ההורמון שנקשר עם חשיפה לאור, לעוצמת האור ולמשכו. עצם השינוי בהתארכות היום ובעוצמת השמש מחוללים שרשרת של שינויים הורמונליים – במיוחד במיוחד אצל אנשים שיש להם רגישות לאור או לחושך. עד שהגוף מסתגל מחדש לשינויים הפיזיולוגיים החדשים הללו האדם עלול לחוש את הנקירות הללו של הדיכאון , הריקנות וה"דאון".

דיכאון אביב בגלל האלרגיות

יש מחקר שהראה כי אנשים מדוכאים היו בסבירות גבוהה יותר גם אנשים שסובלים באופן כרוני מאלרגיות. אביב כידוע הוא הזמן שמצית את האלרגיות בגלל הפריחה למשל ויש אנשים שעצם החשיפה לאלרגנים מייצרת אצלם בגוף קסקדה של תהליכים ביוכימיים המובילים לשינויים במח ולתחושת דיכאון זמני.

טיפול טבעי בדיכאון אביב

בגדול, דיכאון אביב לא שונה מדיכאון חורף או בכלל מדיכאון אם כי העוצמות של הדיכאון עלולות להשתנות בעוצמתן מאדם לאדם. כאמור – יש לדיכאון האביב הסבר ביוכימי פיזיולוגי וזה כשלעצמו מעודד. עצם הידיעה שיש לדיכאון אביב הסבר ברמת הנוירוטרנסמיטורים במח הקשורה לשינויי האור עשויה למתן את עוצמת הדיכאון.

להכיר את הבעיה ולקרוא לה בשם: דיכאון אביב

הרבה מאד אנשים מדווחים כי הם חשבו שמשהו לא בסדר איתם בראש כאשר הם נעשו מדוכאים באביב אבל עצם הידיעה שהתופעה הזו אוניברסלית ומשותפת לכל כך הרבה אנשים (דיכאון אביב על פי מחקר אחד לא נמצא קיים באיסלנד)- משככת במעט את הסבל ומחדדת את הידיעה שזה יעבור.

ארומתרפיה כטיפול לדיכאון אביב

שמנים אתריים מסויימים ידועים כמשפרים את מצב הרוח ומשככים חרדה ודיכאון. איך המנגנון הזה בדיוק עובד? – לא בדיוק ברור לחוקרים אבל ההשערה היא כי ריחות מסוימים מפעילים רצפטורים באף שקשורים עם איזורי מצב הרוח במח. השמנים האתריים שיעילים לטיפול בדיכאון (וגם כאן צריך לזכור שכל אדם מגיב קצת אחרת) הם

 • שמן ברגמוט
 • שמן ריחן
 • שמן יסמין
 • שמן ילאנג ילאנג
 • שמן סנדלווד
 • שמן נרולי
 • שמן ורדים
 • שמן פטיטגריין

דיכאון אביב מאפיין אנשים רגישים במיוחד: לחגוג את זה שאתם רגישים ומרגישים

במקום לרדת על עצמכם שאתם "לא נורמליים להיות בדיכאון כאשר יש אביב ומזג אויר מקסים בחוץ"- זכרו כי דיכאון אביב מעיד עליכם שאתם אנשים רגידים במיוחד לאור ולשינויים בסביבה, שאתם יצורים חיים – לא "בלטות" דוממות. רגישות יתר כזו לאור ולריח – מבטיחה לכם שגם את השמחה תחושו בעוצמות חזקות – כאשר היא ספונטנית אמיתית ולא מאולצת על ידי ציפיות של הסביבה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • בלתי אפשרי הוא סתם ביטוי גדול של אנשים קטנים שקל להם לחיות בעולם שהם מכירים במקום לחפש את הכוח שיש להם לשנות אותו. בלתי אפשרי הוא לא עובדה, הוא דעה. הוא לא הכרזה, הוא קריאת תיגר. הבלתי אפשרי הוא בסך הכל פוטנציאל, הוא משהו זמני. הבלתי אפשרי הוא שום דבר!

  מוחמד עלי