תרופות סבתא

למה השומן שלי תקוע דווקא בירכיים בבטן ובזרועות האחוריות?

אם אתם חושבים לפצוח בדיאטת הרזיה שמבוססת על ספירת קלוריות- ומאזן של מה נכנס ומה יוצא – כדאי שתקראו את המאמר הבא. המשקל של השיטה הזו מתגמד לעומת הנושא של המנגנון ההורמונלי בגוף שמשחק תפקיד בצבירת שומן או בשריפתו. מה אתם צריכים לדעת על הורמונים והרזיה?

רוצה לרזות? הכר את המערכת ההורמונלית של הגוף

ראשית נקדים ונאמר שאיננו ממליצים על תוספי תזונה הורמונליים כלשהם ולא על התערבות חיצונית גסה במערכת ההורמונלית העדינה של הגוף – אלא על התוודעות לאיזון העדין שלהם ולמידה כיצד להגיע לאיזון ההורמנלי הנכון שיוביל לשריפת שומן ולתמהיל אופטימלי בין רקמת השומן ורקמת השריר. החדשות הטובות? – ניתן להגיע לכך על ידי שינוי הרגלי חיים ותזונה נכונה.

הורמונים והרזיה: ההורמונים קובעים היכן ייתקע השומן בגוף

יש אנשים שהשומן אצלם מצטבר בבטן (שומן בטני), או בירכיים או בשריר התלת הראשי כאשר בשאר איזורי הגוף הם רזים למדי. מצב זה מעיד באופן מובהק על חוסר איזון הורמונלי של הורמונים מסויימים:

שומן בטני מעיד על יתר אינסולין בדם

אינסולין ביתר גורם לצבירת שומן בכלל וצבירת שומן בטני בפרט. אם אתם סובלים משומן בטני אתם חייבים לחתוך באופן דרסטי את הפחמימות מהתזונה ולצמצמם אותם למינימום. הכוונה היא גם למאפים, דגנים ובוודאי שלכל המתוקים (גם פירות יבשים).

שומן בטני מעיד על יתר קורטיזול בדם

הורמון נוסף שמשחק תפקיד ביצירת שומן בטני הוא קורטיזול הורמון המתח הנפשי. אם אתם סובלים מחרדה כרונית, מועקה קבועה, או מתח נפשי מצטבר – יש לכם סיכון מוגבר לפתח שומן בטני בשל הפרשת יתר של ההורמון קורטיזול בדם. רמות גבוהות של קורטיזול נגרמות גם ממתח גופני כמו למשל תזונה קלוקלת לאורך זמן או הרגלי חיים קלוקלים (ספורט קיצוני ללא מנוחה , היעדר ספורט, שתיית אלכוהול, כאב כרוני, או היעדר שעות שינה כרוני). הגוף מרגיש מאוים וגורם לבלוטת יותרת הכליה להשפריץ עודפים שלך קורטיזול לדם.

שומן תקוע בזרועות ובירכיים מעיד על יתר אסטרוגן בדם

מסיבה זו שומן בירכיים בגב העליון ובשריר התלת ראשי (המיתדלדל הזה מתחת לזרועות) אופייני יותר לשנים ופחות לגברים. מניין מגיע כל האסטרוגן העודף הזה? לא רק מהשחלות אלא מזיהום סביבתי: פלסטיקים , חומרי בישום, מטהרי אויר סינתתיים, חומרי כביסה ושמפואים – כל אלו מכילים קסנו אסטרוגנים או אסטרוגנים זרים שגורמים לגוף לצבור שומן יתר בירכיים, בישבן ובזרועות האחוריות. איך נפטרים מהאסטרוגנים הללו ומהשומנים שהם מייצרים בגוף? האיבר הכי חשוב בסילוק האסטרוגנים הוא הכבד ולשן דאגו לנקיונו באופן קבוע (ארטישוקים, שן הארי, גדילן מצוי, שוש קרח, כורכום ועוד) כדי שהוא יוכל לפעול- אבל יותר מכך דאגו לאכול מזונות שמכילים אינדול 3 קרבינול. חומר זה מסלק ביעילות אסטרוגנים עודפים והוא נמצא בשפע בירקות ממשפחת המצליבים: רוקט, חזרת, לפת, ברוקולי, כרובית, כרוב, כרוב ניצנים ועוד. מסיבה זו ירקות אלו מומלצים למניעה של סרטן השד, סרטן הרחם וסרטן השחלות (אסטרוגנים עודפים מגבירים סיכון לפתח סרטן באיברי הרביה הנשיים)

שומן בירכיים אצל גברים

גם כאן הבעיה היא הורמונלית: עודף אסטרוגן בדם כתוצאה מזיהום סביבתי בעיקר חשיפה לפלסטיקים, מוצרי חלב ובשר מבעלי חיים שהוזרקו להם הורמונים, ממטהרי אויר (בבתי מלון, בחנויות, ברכבים שכורים למשל) או שתיית מי ברז (שמכילים לעיתים שאריות של הגלולה למניעת הריון שהיא בעצם אסטרוגן). לעיתים הבעיה נובעת מהיעדר מספיק של אנזימי כבד אשר יודעים לפרק את האסטרוגן העודף ולסלק אותו מהמערכת.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אנשים אוכלים בשר וחושבים שכתוצאה מכך יהיו "בריאים כמו שור".

    בדרך הם שוכחים שהשור אוכל... עשב! 

    פינו קרוזו שחקן איטלקי צמחוני