תרופות סבתא

אישיאס טיפול אלטרנטיבי: דרכי טיפול בסיאטיקה

סיאטיקה- בעיה רפואית המכונה גם אישיאס או "נשית" בעברית מאופיינת לעיתים קרובות בשרירי ירך אחוריים תפוסים (שרירים ההאמסטרינג תפוסים באופן כרוני כאשר מתיחות לא עוזרות ואפילו מרעות את המצב). הבעיה נובעת מכך שעצב האישיאס העובר בין השאר בגב התחתון ובשרירי הישבן "נצבט" על ידי בלט דיסק, פריצת דיסק או שינויי מבני אחר בחוליות הגב התחתון. התוצאה כאמור היא מצב של כאבים המקרינים לרגליים עם שרירי ירך אחוריים תפוסים באופן תמידי. מהו הטיפול לאישיאס? אלו דרכי טיפול מקלות ואף מרפאות סיאטיקה כרונית?

סיאטיקה סימפטומים ואבחנה

ראשית, כדי לאבחן אם השרירים ברגליים תפוסים כתוצאה מסיאטיקה עשו את התרגיל הבא.

  • שבו והניחו רגליים על הרצפה
  • הרימו את אצבעות כף הרגל והשאירו עקב על הרצפה
  • ישרו את הברך באיטיות ותרגישו "משיכה" בהמסטרינג (שריר ירך אחורי)
  • כופפו את הראש לאחור ושימו לב מה קורה למשיכה בהמסטרינג התפוס

אם הרגשתם הקלה במשיכה הזו – סימן שהשריר האחורי בירך תפוס על רקע של סיאטיקה.

טיפול בסיאטיקה: הוסיפו נתרן מגנזיום ואשלגן לתזונה

ישנו מטפל בסיאטיקה שסבור כי פגיעה עצבית בעצב הנשית (אישיאס) הוא תולדה של מחסור באשלגן ובנתרן. כאשר הסיאטיקה ברגל ימין – חסר לכם אשלגן. ברגל שמאל? חסר לכם נתרן. אשלגן נמצא בשפע בבננות באבוקדו ובמולסה שחורה וכדאי לקבל את המינרל הזה מהמזון ולא מקופסא (תוספים). גורמים שמרוקנים את הגוף מהמינרלים החשובים הללו הם זיעה מרובה, פעילות גופנית מוגזמת, אלכוהול, מזון מתועש, תרופות כמו מטפורמין ומחלות. מינרל אחר שחסר לכולנו ועלול להוליד בעיות עצביות לרבות אישאיאס הוא מגנזיום. ודאו שאתם מקבלים אותו בכמות מספקת מהמזון. מגנזיום נמצא בתמרים, בשקדים באגוזים בבננות ובקקאו (אם כי קקאו מכיל קפאין. ראו להלן)

טיפול באישיאס: מחסור בויטמין בי 12 גורם לסיאטיקה

מחסור בויטמין בי 12 מאד מסוכן לגוף והוא מאפיין הרבה אנשים באוכלוסיה בעיקר צמחונים וטבעונים. מחסור חריף בויטמין הזה עלול להוביל לבעיות זיכרון, בעיות קוגניטיביות, ואף לבעיות עצביות כמו סיאטיקה.

טיפול בכאבי סיאטיקה עם זנגביל

זנגביל הוא שורש ממשפחת הכורכום שמכיל שפע של אשלגן וכן חומרים נוגדי דלקת. סיאטיקה מייצרת סוג של דלקת ובעקבותיה מגיעים גם הכאבים והשרירים התפוסים. כאשר הסיאטיקה מתפרצת או מחריפה שתו הרבה תה זנגביל- עם פלחי לימון ותחושו הקלה. שורש תמיד עדיף על אבקת זנגביל.

טיפול בסיאטיקה: הימנעו מקפאין או צמצו את צריכתו

למינונים נמוכים של קפה יש השפעות טובות על הגוף. נמצא למשל כי הוא פעיל במניעת פרקינסון וכן במניעת סוגים מסוימים של סרטן. יחד עם זאת יש אנשים שרגישים מאד להשפעת הקפאין – גם במינונים מזעריים. בין השאר הם מפתחים חרדה או בעיות עצביות ובינהן גם סיאטיקה ושרירים תפוסים יתר על המדה. אם אתם סובלים מאישיאס נסו לצמצם את צריכת הקפאין שלכם או להיגמל ממנו (לא פשוט- ראו על כך מאמר באתר) אבל תחושו הקלה תוך שבוע.

כדור טניס לטיפול בסיאטיקה

זוהי טכניקה אלטרנטיבית לטיפול באישיאס שחסידיה טוענים כי היא מעולם לא אכזבה. שכבו על הגב. הניחו כדור טניס מתחת לישבן של הצד הכואב והסיטו את המשקל כך שכדור הטניס יעשה את שרירי הישבן. הטיפול הזה מאד כואב אבל הוא יעיל מאד. ניתן להחליף את כדור הטניס גם בגליל- אם כי כדור הטניס יעשה עבודה נקודתית ומדויקת יותר באיזור התפוס וישחרר גם את שרירי ההמסטירנג המכווצים.

חמאת שיאה לטיפול בסיאטיקה

חמאת שיאה נמצאת בשימוש בעולם הקוסמטיקה הטבעית אבל אם תמרחו אותה על האיזורים הכואבים והנוקשים בירכיים בישבן ובגב- היא עשויה להקל על כאבי האישיאס ולרכך את הנוקשות. זהו כמובן טיפול סימפטומטי אם כי הוא טבעי.
אולי יעניין אותך גם