תרופות סבתא

בוראג' (זיפן), שמן בוראג

צמח הבוראג (זיפן)  גדל בשפע בארץ ויש לו סגולות בריאות על העור, על מערכת הנשימה ויש אומרים גם על מערכת העצבים. הרומאים נהגו לשתות תה  בוראג בשילוב עם יין לפני יציאה למלחמה כי הם האמינו ששיקוי זה נותן לאדם כוח פנימי. ברפואה הטבעית משתמשים בעיקר בשמן המופק מהצמח. מהן סגולות הבריאות של בוראג ושמן בוראג (זיפן)?

ערכים תזונתיים של בוראג'
באופן כללי בוראג גדוש במינרלים ברזל, סידן , אבץ ואשלגן , כמו גם בויטמינים בי וויטמינים מקבוצה . אבל החומר החשוב ביותר בצמח זה הוא חומצה גמא לינולנית- חומצה חיונית לבריאות שגוף האדם אינו יכול לייצר

חסר של חומצת שומן גמא לינולנית עלול להשפיע לרעה על מצב רוח, מאפשר דלקת בגוף ואף משנה את התפקוד של תאים מסוימים.


שמן זיפן לדלקת מפרקים

מחקרים שונים הראו כי בוראג יכול להקל על תסמינים הקשורים לדלקת מפרקים שגרונית , על שיעול וכן על גודש בחזה. התכונות האנטי דלקתיות של בוראג ידוע גם כתורם להתחדשות העור.

שמן בוראג למחלות עור

מחקר בריטי משנת 2009 מראה כי שמן זיפן יכול לטפל ביעילות בבעיות עור אצל נשים. נשים שהשתמשו בשמן זיפן הראו שיפורים משמעותיים כאשר הן סבלו מדלקת בעור: פחת האדמומיות בעור, לחות העור עלתה, ועור מחוספס הפך חלק יותר

שמן בוראג לדלקת חניכיים
מחקר אחר הראה גם כי שמן זיפן יעיל לטיפול בדלקת חניכיים וניטרול כיסי חניכיים. דלקת בחניכיים מאופיינת בדימום, נסיגת חניכיים, ניסת עצם שן בשלב מתקדם יותר, היווצרות כיסים ונשירת שיניים (או שיניים רופפות). חומצות השומן של שמן זיפן מעכבות פרוסטגלנדינים אשר מעורבים בתהליך הדלקת. במחקר שנערך במשך 3 חודשים על אנשים הסובלים מחניכיים מודלקות הראה כי שמן זיפן נטרל דלקת חניכיים, וייצב את עומק הכיסים סביב השיניים.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • 2000 לפנה'ס: אכול את השורש מהאדמה

  1000 לפנה'ס: השורש הזה הוא עבודת אלילים, מוטב שתתפלל

  1800 לספירה: התפילה היא אמונה תפלה, מוטב שתשתו את השיקוי

  1940 לספירה: השיקוי הוא שמן נחשים, מוטב שתבלע את הגלולה

  1980 לספירה : הגלולה אינה אפקטיבית - קח אנטיביוטיקה

  2012 לספירה : האנטיביוטיקה מלאכותית,  אכול את השורשים