תרופות סבתא

תסמינים של קורטיזול גבוה מדי בדם: איך זה מחרב לנו את הבריאות ?

קורטיזול גבוה: אנחנו כבר יודעים מזמן שמתח נפשי לאורך זמן מזיק  לבריאות  ועם זאת-  רבים מאיתנו מכורים למתח. אנחנו טוענים בלי הפסקה  שאנו מחפשים מנוחה פנימית, משוועים לקצת שלווה פנימית ולשקט אבל כשאנחנו רק טועמים או נוגעים במקומות הטובים הללו - מייד אנו מוצאים את עצמנו רצים אחרי הריגוש הבא ומחפשים לעצמו רעש וזיקוקי דינור. למה אנחנו עושים את זה לעצמנו? כנראה מהתמכרות לאדרנלין ולקורטיזול- הורמוני המתח הנפשי שהגוף מייצר. איך תזהו שאתם סובלים מעודפים של קורטיזול גבוה בדם? - להלן התסמינים:

קורטיזול גבוה קשור עם הפרעות שינה: האם אתם ישנים גרוע וחווים שיבושים בשינה?

רמות הקורטיזול בדם אמורות לרדת בלילה- זאת כדי לאפשר לגוף להירגע למלא מצברים, להתחדש ולהיטען מחדש. אבל אם רמות הקורטיזול בדם גבוהות מדי תבחינו שלמרות שאתם עייפים - סוסים גמורים- אתם מתקשים להירדם, מתעוררים באמצע הלילה מספר פעמים ומתקשים לחזור לישון, או לחילופין אתם קמים בתחושה של חסך בשינה ו ומתעוררים עייפים בבוקר

קורטיזול גבוה קשור עם עייפות כרונית למרות שינת לילה טובה

סובלים מעייפות כרונית בלי להבין את הסיבה לאשורה? שימו לב ותנו דעתכם:במשך זמן, רמות גבוהות של קורטיזול בדם מרוקנות את בלוטת יותרת הכליה, את יכולת הייצור שלה להורמוני מתח והורמונים אחרים שהיא מייצרת, וגורמות לסוג של תשישות אפיסת כוחות ועייפות כרונית.

קורטיזול גבוה קשור עם עליה במשקל ושומן בטני

האם אתם מתקשים לרזות וצוברים שומן וקפלי שומן דווקא סביב הבטן ? אם זה קורה למרות תזונה נאותה ופעילות גופנית - זהו סימן אפשרי לרמת קורטיזול גבוהה מדי בדם

קורטיזול גבוה קשור עם הצטננות תכופה ומחלות זיהומיות

נוטים לתפוס הצטננות וזיהומים אחרים בקלות? יתכן ורמות הקורטיזול שלכם בשמים. קורטיזול מנטרל מנגנוני החיסון ומעכב אותם, מה שאומר שהמערכת החיסונית שתוכננה באופן מושלם לשמר אותנו בבריאות אופטימלית מתערערת, נחלשת ומשאירה אותנו חשופים יותר לכל זיהום קטן, וירוס, חיידק, פרזיט פטריה או כל פתוגן אחר.

השתוקקות לג'אנק פוד ולסוכרים

קורטיזול גבוה מעלה רמת הסוכר בדם ומעלה סיכון להתפתחות סוכרת . רמות גלוקוז גבוהה בדם מקפיצה את רמות האינסולין , ומתחיל כאן מעגל קסמים של תשוקה למזון סוכרי, מזון שומני, מזון מלוח ומזון קלוקל.

קורטיזול גבוה קשור עם כאבי גב וכאבי ראש

כאשר רמות הקורטיזול גבוהות על פני תקופה ארוכה בלוטת יותרת הכליה מתחילה להישחק ולהתדלדל התוצאה היא עליה ברמות הפרולקטין מה שמגדיל את הרגישות של הגוף לכאבים כגון כאבי גב , כאבי ראש וכאבי שרירים . ירידת סף הכאב של הגוף קשורה לכך שקורטיזול מוגזם מפעיל מנגנונים אשר הופכים את המח רגיש יותר גם לכאב קל שבקלים

קורטיזול גבוה מוריד את הליבידו

קורטיזול גבוה מוריד את רמות ההורמון הגברי טסטוסטרון ואיתו גם את רמות החשק המיני. מסיבה זו כאשר אנו לחוצים – יורד החשק לפעילות מינית כלשהי. אנחנו לא חושבים על זה בכלל.

קורטיזול גבוה גורם לשיבושים במערכת העיכול

מערכת העיכול מאוד רגישה להורמוני לחץ כמו קורטיזול ואדרנלין. מסיבה זו קורטיזול גבוה עלול לבטא סימנים כמו בחילות , צרבת , כאבי בטן , מעי עצבני (מעי רגיז) שלשולים או עצירות- בהקשר זה מומלץ לכל ספרה של קית קמפל "תסמונת המח העצבני"

קורטיזול גבוה מייצר חרדה והתקפי פניקה

קורטיזול ואדרנלין גבוהים בדם לאורך זמן ממושך יכולים לגרום לעצבנות, מעי רגיז, קיבה עצבנית מרוב דאגה, דאגנות כרונית, התקפי חרדה, התנהגות קומפולסיבית, אובססיות ואפילו למחשבות פרנואידיות

קורטיזול גבוה קשור עם דיכאון ותחושות עצבות מוגזמת

רמות קורטיזול גבוהות בדם מדכאות את הייצור של סרוטונין – הורמון האושר או ליתר דיוק הורמון הנינוחות ושביעות הרצון. לכן אנשים שחווים קורטיזול גבוה לאורך זמן בדמם כאלו עלולים לחוות דיכאון בדרגות חומרה שונות.

למה קורטיזול גבוה מדי מזיק לבריאות?

הגוף שלנו מדהים ביכולתו לרפא את עצמו:למשל הוא יודע לתקן חלבונים שבורים, לתקן סחוס פגום, להרוג תאי סרטן, לעכב תהליכי ניוון והזדקנות, ולהילחם בזיהומים – הגוף שלנו גם יודע איך לרפא כיבים , להעלים מחלות עור ונגעים בגוף ולאחות במהירות שברים בעצמות, קרעים ברצועות, לרפא דלקות בגידים או במפרקים ועוד – אבל מגנוני התיקון העצמי האלה לא עובדים כשאנחנו לחוצים וסובלים ממתח נפשי מצטבר- תופעה המתבטאת ברמות גבוהות מדי של קורטיזול בדם ולאורך זמן.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • להכיר את האנשים שעומדים מולך - זו אינטליגנציה,

    להכיר את עצמך - זו חכמה אמיתית,

    לשלוט באנשים אחרים - זה כח

    לשלוט בעצמך  ובדחפיך- זו עוצמה אמיתית.

    לאו צה, פילוסוף סיני מן המאה החמישית  מחבר ספר הדאו