תרופות סבתא

סטרונציום

סטרונציום: אם אתם סובלים מאוסטאופניה אוסטאופורוזיס או נטיה מוגברת לעששת בשיניים שקלו הוספת  סטרונציום כתכשיר טבעי לטיפול במחלות אלו.  מאמר זה שוטח יתרונות וסיכונים של תוסף זה ארש מתיימר  לשפר את בריאות העצם.

מה זה סטרונציום ?

סטרונציום בטבע הוא יסוד קורט הנמצא בים ובאדמה. למעשה המקור התזונתי העיקרי לסטרונציום הוא ממזונות המגיעים מהים בעיקר אצות. מזונות מהאדמה שמכילים סטרונציום הם חלב מלא , סובין חיטה, בשר, עוף, וירקות שורש- הכל תלוי באדמה שבה הם גדלו ועד כמה היא עשירה בסטרונציום.

סטרונציום לעצמות חזקות

סטרונציום הוא דומה מבחינה כימית ליסוד הסידן והוא משחק תפקיד בהיווצרות של עצם חדשה תוך פירוק העצם הישנה. כך סטרונציום עשוי להשפיע על צפיפות עצם. יתר על כן יש כמה עדויות לכך שנשים עם נטיה לאוסטאופניה ואוסטאופורוזיס לא סופגות סטרונציום כמו נשים בריאות ומכאן מתפתחת המחלה.

סטרונציום רנלט

במספר מדינות פותח פטנט לסטרונציום- בשם סטרונציום רנלט שזמין כתרופת מרשם לטיפול ומניעה באוסטיאופורוזיס ושברים כתוסף תזונה ניתן למצוא סטרונציום ציטרט אבל כדאי להכיר יותר מקרוב את התרופה לפני שצורכים אותה

סגולות מרפא של סטרונציום

מחקר משנת 2004 הראה כי סטרונציום רנלט מגן על נשים עם אוסטאופורוזיס. במחקר בן שלוש השנים הוכח כי נשים לאחר גיל המעבר עם אוסטיאופורוזיס- אשר קיבלו תוספת של סטרונציום רנלט- הגדיל את צפיפות עצם הירך את צפיפות העצם בעמוד השדרה והפחיתו את הסיכון לשברים בחוליות ב -41% בהשוואה לקבוצת הפלצבו. אחרי 4 שנים הן הפחיתו את הסיכון לשברים בחוליות בשלושיםושלושה אחוזים

מינונים של סטרונציום לעצמות חזקות

600 עד 700 מג היה המינון היומי שניתן לנשים הסובלות מאוסטאופורזיס ואולם יש לעשות זאת תחת פיקוח רפואי. מינון זה הפחית כאבים בעצמות, הגדיל משמעותית את צפיפות העצם ומנע הופעת שברים בעצמוןת חלשות

האם סטרונציום מונע עששת?

כנראה שכן. מחקרים שנערכו על קהילות שבהן יש ריכוז גבוה של סטרונציום במי השתיה - הראו כי לאוכלוסיה הזו היו שיניים מאד חזקות שלא נטו לפתח עששת.

תופעות לוואי של סטרונציום

סיכונים אפשריים של סטרונציום הם פגיעה קלה במערכת העיכול ושלשולים אבל אלו הן תופעות לוואי נדירות. עם זאת, מינונים מופרזים של סטרונציום יכולים להחליף את הסידןם בעצמות ולפגוע בחילוף החומרים של ויטמין D. הכיח חשוב יש להיזהר או אף להימנע מסטרונציום במקרה של מחלת לב, בעיות בכליות או היסטוריה של קרישי דם.
אולי יעניין אותך גם