תרופות סבתא

צלקת וחשיפה לשמש: האם כדאי?

אני בן 25. יש לי כמה צלקות ישנות בפנים – צלקות ורודות עמוקות ועקשניות כתוצאה מחצ'קונים. האם כדאי לחשוף אותן לשמש ולתת לשמש לרפא את העור ולחדש אותו?

במלה אחת התשובה שלילית. אין לחשוף צלקות לשמש . אם יש לך צלקת חדשה או ישנה בולטת, האינסטינקט הראשון אכן עשוי להיות לשבת בשמש ולהסוות את האיזור הפגוע והבולט עם שיזוף. למרבה האירוניה, חשיפה לשמש היא הדבר האחרון שהצלקת שלך צריכה. להלן ההסבר המפורט מדוע אתה צריך לעשות הכל כדי לא לשזף את הצלקות שלך בעור.

צלקת טריה: נזקי חשיפה לשמש

לכל אחד יש צלקות בעור בין אם זה מניתוח, תאונה, או חיטוט בפצעי בגרות. רבים מאיתנו רוצים להיפטר מסימנים מכוערים של הצלקת אבל יש להבין שצלקות הן חלק טבעי מתהליך הריפוי של העור כאשר רקמת צלקת היא מאוד רגישה- הרבה יותר רגישה מעור רגיל. רגישות זו הופכת צלקות נוחות לסבול מכוויות שמש, אשר יכולות לגרום להן להשחים ולהיות יותר כהות ובולטות מבעבר. חשיפה לשמש יכולה בנוסף לגרום לרקמות הצלקת להתעבות. שתי תופעות שהופכות צלקת ישנה צלקת בולטת יותר וקשה יותר לטיפול

צלקת טריה וחשיפה לשמש

הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות כדי להגן על הצלקת שלך מפני השמש הוא לשמור את העור המצולק מכוסה בבגדים או בתחבושת. ייתכן אף שיהיה צורך לשמור את הצלקות מכוסות במשך שבועות בגלל שלצלקות לוקח זמן כדי להחלים. אם יש לך צלקת שקשה לכסות, ניתן לשים עליה קרם הגנה לפני היציאה החוצה לשמש

למה צלקות רגישות כל כך לשמש?

רקמת צלקת היא שונה מעור רגיל. צלקות פחות עמידות לקרני האולטרה סגול והרבה יותר נוטים לכוויות שמש, במיוחד אם הן צלקות טריות חשיפה ממושכת לשמש יכולה גם באופן קבוע להכהות צלקת, במיוחד אצל אנשים עם עור כהה יותר. מסיבה זו צלקת חייבת להיות מוגנת משמש ישירה ולא רק בחודשי הקיץ החמים.

חשיפה לשמש מזיקה לצלקות ומנציחה אותן

יש לזכור: ברגע שצלקת הופכת שזופה, העור במקום המצולק יכול להישאר דהוי וכהה ולא חתמזג עם צבע העור הבריא שלך. מסיבה זו, אם יש לך צלקת טריה, רופאים ממליצים להימנע מחשיפת הפצע לשמש לגמרי. בנוסף להימנעות מהשמש, אתה יכול גם לקחת תפקיד אקטיבי בסיוע לצלקת שלך להירפא על עיסוי עדין של הצלקת במשך כחמש עד 10 דקות פעמיים ביום.

טיפול בצלקת ישנה מבלי לחשוף אותה לשמש

טיפול טבעי נוסף בצלקות כולל שימוש ב:

  • מי לימון,
  • חומץ תפוחים,
  • שמן קיק
  • שמן קוקוס
  • ג'ל אלוורה
  • משחת שיניים יחד עם דבש על העור המצולק


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • "ששת הרופאים הטובים בעולם הם שמש , מים , אויר, שינה, התעמלות ותזונה. הם גם לא יגבו ממך אף פרוטה."

    ויין פילדס