תרופות סבתא

איריסין (הורמון)

איריסין:  מחפשים סיבה להניע את עצמכם לעשות ספורט? הנה אחלה סיבה: איריסין; הורמון שקשור עם פעילות גופנית, חשיפה ממושכת לקור ויודע לשרוף שומן, לשפר קוגניציה, ולהאט את תהליך ההזדקנות.  מהו ההורמון איריסין והאם הוא גלולת פלא למי שסובל מהשמנת יתר ורוצה לרזות מהר?

מהו ההורמון איריסין?

איריסין דווח לראשונה על ידי החוקר ברוס שפיגלמן בכתב העת Nature בינואר 2012. שפיגלמן ועמיתיו בודדו את ההורמון איריסין אשר משוחרר מתאי שריר לאחר אימון גופני והיום הוא נחשב פקטור מבטיח מאוד לא רק למניעת השמנת יתר אלא גם לפיתוח טיפול חדשני בסוכרת, ואף להפרעות מטבוליות אחרות.

שומן לבן שומן חום

כאן נעצור ונתאר ממצא חשוב ברקמת השומן של גוף האדם. רקמת השומן היא איבר המורכב מתאי שומן לבן ותאי שומן חום. בשעה שתאי השומן הלבן אחראים על אגירה, תאי השומן החום מכילים הרבה יותר מיטוכונדריות ואחראים על העלאת חום הגוף ועל שריפת שומן! תאי שומן חום נמצאים בעיקר בתינוקות, בעלמות צעירות ואצל אנשים בעלי מבנה גוף דקיק. אנשים שמנים שרוצים לרזות יכולים להשיג את המטרה שלהם אם יכירו וידעו כיצד ניתן להורות לגוף להמיר תאי שומן לבן לתאי שומן חום.

מה הופך שומן לבן לתאי שומן חום?

בקצרה ישנם שלושה גורמים מרכזיים שמאפשרים את המעבר מתאי שומן לבן לתאי שומן חום:

  • ההורמון איריסין (מצוי בעכברים אבל גם אנו מפיקים אותו בתנאים מסוימים)
  • חשיפה לקור ממושך או מקלחות קרות
  • פעילות גופנית – על בסיס קבוע ומתמשך

החוקרים מצאו כי איריסין יודע לתכנת מחדש את תאי השומן של הגוף לשרוף אנרגיה במקום לאחסן אותו. ניסויים עוד הם הראו כי רמות ההורמון irisin יגדלו כתוצאה מפעילות גופנית אירובית על בסיס קבוע, לא מפעילות אנאירובית קצרת טווח.

סגולות בריאות של איריסין

איריסין מגביר את קצב חילוף חומרים, והוא נחשב בעל השפעות נגד השמנה. כאשר רמות irisin עולות באמצעות פעילות גופנית אירובית ההורמון מאותת לגרעין התא להמיר שומן לבן לשומן חום "טוב". למה זה חשוב? כי שומן חום ממשיך לשרוף יותר קלוריות גם אחרי שסיימתם להתעמל בפועל. לסיכום איריסין עוזר לאנשים לשמור על BMI בריא, להימנע מהשמנת יתר ומצבים נלווים אליה כגון סוכרת.

איריסין לאלצהיימר, אובדן זיכרון והפרעות קשב

איריסין ממריץ גדילת של נוירונים ומשפר קוגניציה: באוקטובר 2013 שפיגלמן וצוותו גילו שכאשר irisin משוחרר במהלך אימוני סיבולת הוא משפר תפקוד קוגניטיבי ומגן על המוח מפני ניוון. בגילוי פורץ דרך הם הראו שאיריסין הינו בעל תכונות של נוירוגנזיס כלומר מצמיח נוירונים חדשים. irisin מגדיל בין השאר את ה BDNF וגנים אחרים שמופעלים מעורבים בלמידה ובזיכרון. פעילות אירובית נקשרה להגדלת BDNF במשך יותר מעשר שנים אבל המחקר של שפיגלמן היה ראשון לזהות את תגובת השרשרת בנוירוגנזה.

איריסין מאט את תהליך ההזדקנות

מדענים מאוניברסיטת אסטון בבריטניה פרסמו מחקר בשנת 2014 שהראה כי איריסין מאט את תהליך ההזדקנות על ידי הארכת הטלומרים. טלומרים הם כובעי מגן על הקצוות של הכרומוזומים המשפיעים על תוחלת החיים של כל פרט .כשהטלומרים מתקצרים, התאים נוטים להזדקן מהר יותר. בשנים האחרונות, טלומרים קצרים יותר מזוהים עם מגוון רחב של מחלות הקשורות להזדקנות כמו סרטן, שבץ, דמנציה וסקולרית, מחלת לב וכלי דם, השמנת יתר, אוסטאופורוזיס וסוכרת. ד"ר ג'יימס בראון, ממרכז המחקר של אסטון להזדקנות בריאה טוען לסיכום כי פעילות גופנית לא רק מגינה על הלב וכלי הדם אלא גם על המח – ולמעשה הודפת ירידה מנטלית ופיזית עם ההזדקנות.

האם איריסין כתרופה מתאים לחולי פרקינסון?

היום החוקרים בודקים גם כיוונים כאלו של היתרונות האפשריים של ההורמון במחלות מטבוליות כמו סוכרת, עמידות לאינסולין, והשמנת יתר, כמו גם מחלות עצבים ניווניות כמו פרקינסון.

האם יש לאיריסין תופעות לוואי?

עדיין לא ידוע אם להורמון איריסין תופעות לוואי. זה כנראה עוג לא נבדק כיון שנושא האיריסין עדיין בחיתוליו... אבל מה שכן- מדובר בהורמון סטימולטורי. הורמונים סטימולטורים אחרים הם אסטרוגן והורמון הגדילה. במקרה שלהם לפחות , אם הם נופלים על רצפטור של תא סרטני הם עלולים לגרום להתרבותו.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • התחלתי לשמר את משקלי הרצוי רק כאשר התחלתי לתייחס אל עצמי בכבוד ובנימוס כפי שאני מתיחסת אל אחרים

    אופרה וינפרי