תרופות סבתא

דיאטה קטוגנית: מהי?

דיאטה קטוגנית הפכה בשנים האחרונות לבונטון של עולם הרפואה הפונקציונלית. בין השאר חסידיה טוענים שהיא מועילה מאד למחלות מח ניווניות ומחלות עצבים כמו אפילפסיה וטרשת נפוצה. אלו שפחות מצדדים בה טוענים שהיא קיצונית ועלולה לגרום למחסור בייצור סרוטונין ומלטונין. שני נוירוטרנסמיטורים הכרחיים לשלוות הנפש שלנו ולשינה טובה. איפה נמצאת האמת? מהי בדיוק דיאטה קטוגנית ולמי היא מומלצת אם בכלל?

מהי דיאטה קטוגנית

דיאטה קטוגנית היא תזונה שמבוססת בעיקר על חלבונים ושומנים בנוסח התזונה הפליאוליטית שמטיפה לאכילה בסגנון האדם הקדמון. אם כבר פחמימות אומרי חסידי התזונה הקטוגנית הרי שגם כאן ילכו בעקבות האדם הקדמון ולא יאכלו סוכרים ודגנים אלא פירות יער כמו אוכמניות תותים פטל חמוציות דמדמניות תות שדה - וגם זה בכמות מוגבלת. בדיאטה הקטוגנית הפחמימות מגיעות בעיקר מירקות (גם בעגבניה ובצל יש סוכר) אבל תזונה זו לא גורמת בפיקים של הסוכר כיון שמדובר בירקות ופירות בעלי אינדקס גליקמי נמוך - מסיבה זו תזונה קטוגנית מומלצת לחולי סוכרת ולאנשים הסובלים מהשמנת יתר ורוצים לרזות במהירות

האם פחמימות הורגות?

יש חוקרים בעולם הרפואה הפונקציונלית שיענו על שאלה זו בחיוב. ככל אצבע הם יאמרו - פחמימות הורגות אותנו: הן מורידות את הרגישות לאינסולין וגורמות לגנים של הזדקנות מואצת להתבא. בעניין זה אגב יש מחקרים שמראים ממצא מאד מעניין: אותם גנים שאחראים על רגישות גבוהה לאינסולין הם אותם גנים של אנטי-אייגינג אשר הודפים מחלות זקנה כמו אלצהיימר פרקינסון ואפילו סרטן.

דיאטה קטוגנית- האם ניתן לשבור רברס סיבוכי סוכרת

ד"ר מוס חוקר סיבוכי סוכרת הצליח להראות כי עכברים סוכרתיים שהכליה שלהם נדבקה- הצליחו להשתקם לחלוטין מסיבוך הסוכרת הזה (שאצל בני אדם חולי סוכרת עלול להסתיים בדיאליזה)ולחזור לתפקוד כליות תקין לחלוטין. המחקר שלו עורר הדים הרבים בכתבי עת לסוכרת ובקרה קהילת חוקרי ההזדקנות.

איך מייצרים מצב קטוגני בגוף?

אחת הדרכים היעילות יותר היא לנקטו בצום לסירוגין שבמסגרתו יש חלון זמן של 12-16 שעות שבו לא אוכלים כלום (צמים לגמרי מבלבד שתיית מים). הגוף במצב הזה נכנס למעין מוד חירום שבו הוא לא מקבל דלק מפחמימות בכלל ואז הוא מתחיל להפוך למכונת פירוק שומן ולייצור קטונים - ריכב חלופי לגלוקוז שמעניק לנו אנרגיה.

דיאטה קטוגנית בשורה התחתונה- בריא או לא בריא?

תלוי את מי שואלים. לחולי אפילפסיה שיטה זו הוכחה כיעילה להדיפת ההתקפים. כנראשה שיש איזשהו סוד שתזונה זו מקפלת בתוכה אבל מסתבר שעשויות להיות לה תופעות לוואי כמו דכדוך, דכאון וקשיי שינה כיון שאצל אנשים מסוימים היא עלולה לגרום למחסור בסרוטונין - הורמון מצב הרוח והנינוחיות שלנו. כאשר חסר סרוטונין - יהיה חסר לנו גם מלטונין כיון שחומר המוצא שלו הוא סרוטונין - ואז עלולים ללקות בהפרעות שינה. לטעמנו דיאטה קטוגנית לאנשים בריאים היא מהלך קיצוני ואפשר להסתפק בדיאטה דלת פחמימות של עד 50 גרם פחמימות ליום.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הדבר הכי גרוע היום בתרופות הוא שנטילת אחת מהן , הופכת את נטילת שניה להכרחית

    אלברט הקארד