תרופות סבתא

להיתקל באושר, דן גילברט

ספרו של דן גילברט להיתקל באושר

הוצאת מטר,, 252 עמודים

"נדמה לכם שאתם יודעים מה עושה אתכם מאושרים? סביר להניח שאתם בכלל לא בכיוון הנכון..." דן גילברט מלמד אותנו על מדע האושר. סביר להניח שכשנהיה עשירים, חכמים, מוכשרים, יפים או מחוטבים יותר נהיה מאושרים, לא? ספרו של דן גילברט עוסק במדע ובאמנות של האושר

כוח המוח- הקדמי. מה מבדיל בין בני אדם לבע"ח?

החלק הקדמי של המוח. בעלי חיים חסרים אותו והוא התפתח לאורך 2 מליון השנים האחרונות באבולוציה. תפקידו: לעשות סימולציה של חוויה ולפתח תרחישי עתיד. שום חיה לא מסוגלת לחשוב על משהו ולחוש אותו כאילו היא חווה אותו רק על ידי דמיונו.

לדוגמא- שום חיה לא תגיד "איכס!" לפני שתטעם משהו. לעומתה אנחנו מסוגלים להעלות בדמיוננו תפוח בדבש או אפילו ריח של יסמין או יערה ולחייך רק מהמחשבה. חוויה זו אפשרית בזכות החלק הקדמי של המח- the frontal lobe"".

תרגיל מפתיע: תרגיל ביצירת אושר

איפה תהיו יותר מאושרים – שנה אחרי שתזכו בלוטו או שנה לאחר שתתאשפזו לאחר שיתוק ברגליים? נשמעת שאלה קצת טיפשית. נכון? גילברט טוען כי למרות מה שכולנו מצפים, שנה לאחר שני אירועים מנוגדים אלו - רמות האושר של 2 האנשים תהיה זהה לרמתם הקודמת מלפני שנה שכן יש לנו המח מעין "ווסת אושר" מעין תרמוסטט שמשאיר אותנו על רמת אושר קבועה.

מה ההבדל בין אושר טבעי ואושר מלאכותי?

  • אושר טבעי= מה שקורה כשאנו מקבלים מה שרצינו
  • אושר מלאכותי= מה שאנו יוצרים כשאיננו מקבלים מה שרצינו.

מה נראה לנו "נעלה" יותר? למדנו בחברה ובתרבות שבה אנו חיים כי אושר מלאכותי נחות מאושר טבעי.אנו סבורים שההצלחה להשיג עוד ועוד דברים נחשבת חיוני להשגת האושר. לא כך באמת לפי מחקרי האושר.

באושר הטבעי אנו פשוט מאוד נתקלים. והאושר המלאכותי הפרואקטיבי -הוא בהחלט לא פחות ממנו, ודווקא אותו ביכולתנו ליצור.

מה בין חירות ואושר?

מסתבר שחופש וחופש לבחור הוא חבר של אושר טבעי, ולצד זאת- אויב של אושר מלאכותי! למשל כשאתה "תקוע" בבחירה אחת, אתה מוצא דרך להיות מאושר. הנה דוגנא כשהדייט שלך מחטט באף- את בורחת (יש לך עוד אפשרויות). כשבעל מחטט באף? את אומרת לו "אל תגע באוכל" וממשיכה איתו. במילים אחרות- התגובה מושפעת מהאלטרנטיבות הנראות בפנינו.

אתה יכול להפיק את המיטב במחשבתך בלבד

"אין דבר כזה טוב או רע, אלא לפי מה שתגדיר אותו כך" אמר שייקספיר. כך גם ניתוח רפואי וגם טיול לברצלונה יכולים להיתפס שניהם כטוב או כרע- הכל תלוי במתבונן שמגדיר אותם.

אדם סמית היטב להגדיר תובנה זו כבר ב1759: "המקור של אומללות נובע מהשיפוט ומהעדפה של סיטואציה אחת על אחרת". זה לגיטימי להעדיף סיטואציה אחת על אחרת, אולם בהינתן סיטואציה קיימת, העצמת ההבדלים בינהן בתודעה שלך מובילה לאומללות. כלומר לפעמים צריך לדעת להשלים עם סיטואציות כפי שהן (מה שבא ברוך הבא) כדי ליצור מתוכן את האושר.

רעיונות נוספים בספר: על אמביציה וחרדה כמרכיבים ברמת האושר

  • כשהאמביציה שלנו היא במידה, זה מוביל אותנו לעבוד בהנאה. אבל- כשהאמביציה שלנו פורצת גבולות זה גורם לנו לשקר, לגנוב, לרמות, לפגוע באחרים ולהיפגע בהקרבת דברים בעלי חשיבות.
  • כאשר הפחדים שלנו וליתר דיוק החרדה שלנו קיימת במידה- אנחנו פשוט זהירים והפחד הוא סוג של מתנה. אם הפחד שולט בנו, אנחנו יראים חסרי אונים ואומללים
  • סיום אופטימי: ביכולתנו לשלוט באופן מודע על מידת האמביציה והפחד מול סיטואציה חדשה. יש לנו שליטה על המינונים של השננים הללו: מה שאומר שנוכל ליהנות מתוצאות האמביציה והפחד. ממש כמו שמן זית ולימון, שמאזנים אחד את השני ובמידה הנכונה יוצרים את התיבול המושלם.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם