תרופות סבתא

כדורי שינה וכדורים נגד חרדה ממשפחת הבנזודיאזפינים מגבירים את הסיכון לפתח אלצהיימר

כדורי שינה וכדורים נגד חרדה ממשפחת הבנזודיאזפינים מגבירים את הסיכון לפתח אלצהיימר ב -50 אחוזים

תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים שניתנות לעיתים ככדורי הרגיה נגד חרדה או לטיפול בנדודי שינה מגבירות את הסיכון למחלת אלצהיימר ביותר מ 50 אחוזים. הסיכון עולה ככל שנוטלים אותם לאורך זמן

התסמינים הראשונים של האלצהיימר מתחילים כחמש שנים לאחר נטילת הבנזודיאזפינים וההשפעה הובחנה בעיקר אצל אנשים שנטלו מינון יומי של התרופה.

חוקרים מאוניברסיטת בורדו אומרים שיש קשר ישיר בין התרופה מסוג בנזודיאזפינים ואלצהיימר. הגילוי שלהם עולה בקנה אחד עם מחקרים קודמים שמצאו קשר ישיר זה.

לדברי החוקרים, ממצאים אלו צריכים לאותת לציבור אות אזהרה קרי אנשים שנוטלים כדורי שינה או כדורי חרדה ממשפחת הבנזודיאזפינים צריכים להפסיק באופן מיידי.

מחקר זה נערך על כ1800 אנשים מבוגרים שאובחנו עם אלצהיימר לעומת כ7000 אנשים בגיל ופרופיל דומה שהיו בריאים. ההבדל בין שתי הקבוצות היה נטילת בנזודיאזפינים.

דוגמאות לבנזודיאזפינים הם כדורים שבשמם המסחרי מופיעים בשמות כמו וליום, לוריבן, קלונקס, קסנקס ,ואבן, דורמיקום, טמסטה, לניטין ועוד
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הפסקתי לרשום תרופות לפציינטים שלי כאשר בחנתי מחדש את התובנה שהטבע הוא המרפא היחידי האמיתי כיון שהוא עושה שימוש במנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף. תפקיד הרופא הוא לשתף פעולה עם תהליך הריפוי של הטבע ולא "להחליף" אותו. והטבע?- מרפא לאט לאט ובמתינות (ממש כמו שעצים גדלים לאט ובהדרגה)- ולא ב"מהירות הבזק" מהיום להיום -  כפי שחלק מיצרני התרופות מבטיחים.

    הנרי ביילר, רופא