תרופות סבתא

שומשום

שומשום (indicum Sesamun) הוא אחד מצמחי הבריאות העתיקים ביותר בעולם. קטן קטן אבל אל תטעו בו: כבר 5000 שנים הוא מוכר בעולם הרפואי כזרע בעל סגולות בריאות  בשל תכולת הסידן והמגנזיום הגבוהות במיוחד שלו. מהן כל סגולות הבריאות של זרעי שומשום?

למעשה, ההיסטוריה של השומשום כצמח מרפא כבר היתה בזמן המצרים הקדמונים והבבלים; שהשתמשו בו כדי להאריך נעורים ולהגביר מראה עור ושיער מושלמים. החיילים הרומאים אכלו את שומשום בדבש כתערובת טבעית לקבלת לכוח ואנרגיה.

תכונות בריאות של שומשום

בעשרים השנים האחרונות, כבר נוצרו מחקרים קליניים שהראו כי זרעי שומשום צריכים להיות בארון המזווה לעת צרה. לפניכם חלק מסגולות המרפא של שומשום:

שומשום וסגולותיו: שמן שומשום נגד סוכרת

מחקר שפורסם בשנת 2011 בכתב העת Journal of Nutrition מוכיח כי שמן שומשום שיפר את האפקטיביות של גליבן תרופה נגד סוכרת סוג 2. מחקר אחר שפורסם בשנת 2006 בכתב עת אחר הראה כי שימוש בשמן זרעי שומשום כשמן מאכל היחיד עשוה שני דברים בחולי סוכרת : גם מורידה לחץ דם גבוה וגם מווסתת את רמת הסוכר בחולי סוכרת מבוגרים – במיוחד אצל אלו שסובלים מיתר לחץ דם.

סגולות שומשום: נגד לחץ דם גבוה

מחקר שפורסם בשנת 2006 הראה כי יש לשמן זרעי שומשום השפעה חיובית בחולים עם יתר לחץ דם משני . שמן שומשום הפיל את לחץ הדם הסיסטולי ואת לחץ דם הדיאסטולי לערכים תקינים. זה קורה כנראה בגלל הפפטידים בשומשום שפועלים בדומה לתרופות מרשם להורדת לחץ דם גבוה

שמן שומשום נגד דלקת חניכיים עששת ונסיגת חניכיים

אויל פולינג עם שמן זרעי שומשום היא אחת השיטות העתיקות היעילות לבריאות הפה והחניכיים במשך אלפי שנים במסורת הרפואה ההודית המסורתית הידועה כאיורוודה (ראו על כך מאמר נפרד באתר). השהיית שמן שומושם למשך כמה דקות בפה מונע לדברי חכמי האיורוודה עששת שיניים, ריח רע מהפה, חניכיים מדממות, יובש בגרון, ונסיגת חניכיים. מחקר קליני מאשר עכשיו שאויל פולינג דומה לשטיפה עם כלורהקסידין. למעשה שמן שומשום מסוגל להפחית צמיחת חיידקי סטרפטוקוקוס הקשורים בהיווצרות פלאק אבנית ומשקעים סביב צוואר השן וכך למנוע דלקת חניכיים ומחלות חניכיים

שומשום סגולות: טיפול טבעי נגד דיכאון

חומר בשם ססמול - sesamol מציג אפקט שקיים גם בתרופות נוגדות דיכאון. ייתכן גם כי השמנים הטובים בזרעי השומשום מסייעים למח לייצר את חומצות השומן הנחוצות שלו (לדיכאון יש רכיב ביוכימי במח, לרוב מחסור בסרוטונין או חוסר איזון בחומצות השומן)

סגולות שומשום: טיפול מונע נגד סרטן

ססמול גם הוכח כחומר מגן מפני נזקים לדנ"א הנגרמים על ידי קרינת גמא. בהשוואה למלטונין, הוא גם נמצא פי 20 יעיל יותר בחיסול רדיקלים חופשים. יתר על כן הוא מכיל חומר פיטואסטרוגניבשם ססמין המעכב תאים סרטניים מסוגי הסרטן הבאים:

 • לוקמיה
 • סרטן המעי הגס
 • סרטן הערמונית
 • סרטן השד
 • סרטן הריאות
 • מיאלומה
 • סרטן הלבלב
 • סרטן הריאות

שומשום: סגולה לחולי טרשת נפוצה

יש מחקר על טרשת נפוצה (MS) בעכברים שקיבלו שומשום. שמן זרעי שומשום מגן על העכברים מלפתח את המחלה על ידי הפחתת הפרשת IFN-גמא, הגורם המרכזי ביצירת פגיעה אוטואימונית במערכת העצבים. שמן שומשום גם הוכח כמחלת עצבים ניוונית אחרת: מחלת הנטינגטון.

תזונה עתירת שומשום : סגולת בריאות נגד טרשת עורקים

שמן זרעי שומשום מונע היווצרות של פלאק על העורקים של עכברים שהוזנו בתזונה עשירה בשומשום החומר הפעיל sesamol הוכח שמונע ארטרוסקלרוזיס – טרשת העורקים ותורם לשיפור בריאות הלב וכלי הדם.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • "הדרך היחידה לשמור על בריאותך היא לאכול את מה שאתה לא רוצה, לא לשתות את מה שאתה רוצה, ולעשות את מה שהיית מעדיף שלא לעשות"

  מרק טווין