תרופות סבתא

תאורה מלאכותית בלילה מגבירה סיכון לסרטן הערמונית ולסרטן שד

תאורה מלאכותית בלילה מגבירה את הסיכון ללקות בסרטן הערמונית

האדם הוא חית יום. נועד לפעול במהלך השעות שבהן השמש מאירה ולישון בלילה. הפרה של הסדר הביולוגי-פיזיולגי הזה - מעמידה אותו הסיכון ללקות בסרטן - בעיקר בסרטן הערמונית וסרטן השד. חוקרים גילו כבר מזמן שכיחות גבוהה משמעותית של סרטן שד אצל אחיות שעבדו במשמרות לילה לעומת נשים שלא עבדו במשמרות לילה.

חוקרים מאוניברסיטת חיפה גילו כי תאורה מלאכותית בעוצמות חזקות ובאורכי גל מסוימים מגבירים את הסיכון להתפתחות סרטן הערמונית בגברים. תאורה מלאכותית מזיקה יכולה לנבוע בן הנורות החסכוניות שהממשלה מקדמת כדי לחסוך בצריכת החשמל ומחשיפה לאורות מלאכותיים בחוץ אורות הכרך, אורות הניאון בקניונים או פנסי רחוב.

הקשר בין סרטן לתאורה מלאכותית: ירידה בייצור המלטונין

מלטונין הוא הורמון חשוב שמפרישה בלוטת האיצטרובל והוא מפעיל קסקדה של תהליכים הורמונליים וביוכימיים חיוניים בגוף. למלטונין יש גם אפקט מעכב גידולים סרטניים אבל הפרשת המלטונין מעוכבת כאשר בלוטת האיצטרובל נחשפת לאור מלאכותי בלילה (לאחר שעות השקיעה).

המסקנה לאנשים שרוצים לשמר את בריאותם היא להימנע מנורות לד, נורות מלאכותיות חסכוניות ואור בלילה, יש לישון בחדר אטום לאור על ידי הצללת החדר באופן מוחלט (שינה בעלטה מוחלטת) והכי חשוב- ללכת לישון מוקדם - כשעתיים שלוש לכל המאור לאחר השקיעה של השמש.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • להציב את כח הרצון של אדם חולה נגד מחלתו היא האמנות העליונה של הרפואה

    הנרי וורד ביצ'ר