תרופות סבתא

סיפורי החלמה מכל העולם

אוסף של סיפורי החלמה מכל העולם של אנשים מעוררי השראה שריפאו את עצמם ממחלות כרוניות הנחשבות בלתי ניתנות לריפוי- תמצאו כאן

howtheyhealed.gufnaki.com

עצירות בחורף: מהם הגורמים לעצירות בחורף ואיך לטפל בעצירות חורף ביעילות?

 אני בת 56 – סובלת לעיתים מרגישויות במעי (סוג של מעי רגיז) שמתבטא לעיתים בעצירות. אני מרגישה שלאחרונה בחודשי הסתיו והכניסה לחורף – העצירות מרימה ראשJ. האם נטיה לעצירות מחריפה בחורף?

עצירות בחורף:תשובת מערכת תרופות טבעיות שעובדות

התלונה שלך מאד מוכרת. אם כי אין מחקרים קליניים הקושרים חורף ומזג אויר קריר עם פעולת מעיים איטית הרי שהרבה מהתלונות שאנו שומעים הן בנושא של החרפת העצירות בחורף ובסתיו. במילים אחרות- מצב של עצירות שמסלימה בחורף הוא מצב בהחלט אפשרי. למעשה יש אפילו מושג בעולם הרפואה שנקרא "עצירות עונתית" קרי עצירות על רקע חילוף מזג האויר . בקיץ העצירות מחריפה בגלל הזעה מרובה ואובדן נוזלים באופן לא מודע או בגלל אלגרגיות למזונות מסוימים. לעצירות חורף לעומת זאת יש מספר סיבות.

מהם הגורמים לעצירות בחורף?

גוף האדם הוא חלק אינטגרלי של הבריאה. כשם שהכל בטבע נוטה להאט בחודשי החורף: העצים נכנסים לסוג של תרדמת חורף, יש נטיה לבעלי החיים לישון יותר שעות, ובכלל הכל מוריד הילוך- כך גם המטבוליזם של הגוף עשוי להוריד הילוך ולהתאים את עצמו לחוקי הטבע. מעבר לתובנה הבסיסית הזו לעצירות בחורף יש גורמים בולטים נוספים ובינהם:

קפאין ועצירות חורף

שתיה מרובה של משקאות קפאיניים חמים כמו קפה ותה. אלו הם משקאות משתנים ומייבשים והתוצאה בסופו של יום היא שהמעיים חסרות מספיק מחומר סיכה כדי להעביר חלק יותר את הפסולת החוצה הקפידו לשתות שתי כוסות מים על כל משקה קפאיני

עצירות חורף בגלל דיכאון חורף

זה לא סוד שדיכאון חרדה ומתח נפשי משפיעים קשר ישר על המעיים שלנו. למעשה יש האומרים שהנפש שלנו שוכנת במעיים. מזג אויר חורפי גם מקצר את שעות אור השמש ואנחנו לא מקבלים מספיק ממנו. אנשים רבים רגישים להיעדר אור וחשים סוג של דכדוך נפשי, מתח נפשי ואפילו רמות גבוהות יותר של חרדה. כל אלו משפיעים על פעולת מעיים איטים ופינוי לא מלא של הפסולת- קרי עצירות או עצירות חלקית. נצלי כל דקה להיות באור השמש במיוחד בארצנו שבה "חמתה מרובה מצילתה" (ביטוי של שי עגנון)

עצירות חורף בגלל אכילת פחות פירות וירקות

הנטיה לאכול מאכלים חמימים כמו מרקים, מזון מבושל וחם – יכול להיות על חשבון אכילת סלטים של ירקות חיים ופירות. הקפידו לפחות פעם אחת ביום – גם בימים קרים לצרוך מזונות טריים כמו פירות וירקות. אלו מכילים גם מגנזיום שנחוץ לפעילות מעיים תקינה.

עצירות חורף בגלל נטיה פחותה לקום ולהתעמל

למי יש כח ביום חורפי גשום להקים את עצמו מהכורסא וללכת לעשות פעילות גופנית? אנשים שרצים בטבע או הולכים מדי יום בטבע לא תמיד יכולים לעשות זאת בגלל תנאי מזג האויר ואולם התעמלות בעיקר פעילות אירובית מונחת בבסיס של פעולת מעיים תקינה וסדירה ללא מאמץ והיא אחת התרופות הבדוקות נגד עצירות כיון שהיא מפעילה את הכבד ואת מיצים המרה יותר מכל תרופה אחרת נגד עצירות.

עצירות חורף בגלל מחסור בויטמין די

מחקר שנעשה על חולדות הראה כי מחסור בויטמין די קשור קשר ישיר עם עצירות. בחודשי החורף אנו נוטים יוצתר לסבול ממחסור באור שמש על העור (גם כשהשמש זורחת אנו מכוסים) ומכאן למחסור בויטמין די. דרשו מהרופא לבצע בדיקת ויטמין די . קרוב לוודאי שאתם בחסר ואז השלימו אותו באמצעות תזונה (דגי סלמון, ביצים, טונה) או באמצעות חשיפת הגוף ככל שניתן לאור שמש בשעות הצהריים.

איך להתמודד עם עצירות חורף?

  • הרבו בפעילות גופנית בחוץ למרות החשק להצטנף ולהתכרבל (חדרי כושר אינם פתרון בריא כמו למשל הליכה בטבע ותנועה טבעית אורגנית לגוף האדם)
  • השלימו ויטמין די אם הוא חסר
  • נשמו יותר ולמדו להירגע ולראות את היופי והמסתורין של תופעות טבע חורפיות
  • אכלו מאכלים עתירי סיבים וכן עזרו למעיים לפתח חיידקים פרוביוטיים באמצעות מאכל כמו ארטישוק ירושלמי המכיל אינולין (המצע הדרוש להתפתחות פרוביוטיקה)
  • סלקו את הקפה מהתפריט אם הוא מייצר אצלכם חרדה ותופעות של עוררות יתר. קפאין יכול להניע בטווח הקצר את המעיים ואולם בטווח הארוך הוא מייבש את המעיים והופך את הצואה קשה ותקועה


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הטבע הוא זה שמרפא. לא הרופא !

    היפוקרטס (430 לפני הספירה)