תרופות סבתא

גדילן מצוי (סילמרין)

גדילן מצוי, הקוץ הנפוץ במעזבות של ארצנו  היה בשימוש האנושות מזה  2,000 שנה כתרופה צמחית טבעית אפקטיבית  למגוון רחב של מחלות, במיוחד מחלות  בכבד, בכליות ובעיות בכיס מרה.בגרמניה הזרעים משמשים לריפוי צהבת, דלקת בכבד, כבד שומני, וכן נגד דיכאון ועצבות שקשורים גם עם המעיים וגם עם בריאות הכבד. מהם יתרונות הבריאות של סילמרין - החומר הפעיל של גדילן?

בעקרון זרעי הצמח גדילן מצוי מסוגלים להגדיל את ההפרשה והזרימה של מיצי מרה מכיס המרה ולכן הם יפים גם לבעיות רפואיות שקשורות לכיס המרה.

גדילן מצוי עשיר בנוגדי חמצון

גדילן מצוי משמש בעיקר למגוון רחב של תלונות הקשורות להפרעות בכבד והמחקרים מראים כי קבוצה פעילה של מרכיבים הנקראת סילמרין silymarin מצויה בקליפת הזרעים. כדאי לדעת שSilymarin אינו חומר בודד אחד אלא תערובת של לפחות שבעה חומרים כאשר החומר הפעיל ביותר נקרא סיליבינין. לזרעי הגדילן יש חומרים נוגדי חמצון, תכונות אנטי דלקתיות, והכי חשוב הם עשויים לתקן את הכבד ולהצמיח בו תאים חדשים.

גדילן מצוי לניקוי רעלים מהגוף

רכיב הסיליבינין שבגדילן המצוי לוכד רעלים שנתפסים בכבד. מגרה את הכבד להתחדש במהירות רבה יותר ופועל כנוגד חמצון המסייע לייצוב קרום תאי הכבד. למי גדילן מצוי יעיל במיוחד ? לאנשים שלוקחים תרופות כגון אקמולוכן לאנשים שעיסוקם כרוך בחשיפה לרעלים או כימיקלים או חומרי ריסוס.

גדילן מצוי נגד צהבת

כשמדובר על מחלת הצהבת יש לדעת כי קיימים מספר סוגים שונים של צהבת – צהבת כרונית, אקוטית, צהבת נגיפית וצהבת על רקע של אלכוהול ורעלים אחרים. גדילן מצוי לא משפיע במיוחד על נגיפים בכבד אבל עם זאת אנשים שסובלים מצהבת נגיפית מראים שיפור בכמה תסמינים של דלקת כבד חריפה בהשוואה לאלו שנטלו כדורי דמה

גדילן מצוי סותר השפעות מזיקות של אלכוהול

אין ספק שצריכת אלכוהול גבוהה משפיעה לרעה על בריאות הכבד וכאן החדשות הטובות: יש מחקרים שמצביעים על כך שגדילן מצוי עשוי לעזור לשמור על הנזק שנוצר בכבד על רקע אלכוהול אפילו לתקן אותו. אנשים שלוקחים כחודש גדילן מצוי מראים ירידה משמעותית ברמת אנזימי כבד בדם ושיפור תפקודי כבד.

שחמת כבד וגדילן מצוי

שחמת הכבד נובעת אף היא מאלכוהוליזם. גם כאן אנשים שטופלו בגדילן מצוי חיים כ4 שנים יותר לעומת אחרים שסובלים מכירוזיס. 19 מחקרים קליניים שונים הגיעו לממצא הזה שגדילן מצוי באופן משמעותי יעיל יותר בהפחתת תמותה משחמת הכבד

יתרונות נוספים של גדילן מצוי

 • מעולה לחולי סוכרת בקבוצת סיכון למחלת כליות
 • לחולי סוכרת סוג 2 מסייע להוריד רמות סוכר בדם ומסייע
 • לאנשים עם כולסטרול גבוה
 • מונע סוגי סרטן כמו סרטן הכבד וסרטן העור
 • מפחית את ההשפעות ההרסניות של חולי סרטן המקבלים כימותרפיה
 • מונע תהליכי פיברוזיס (השלב אחרי הדלקת ולפני יצירת גידולים בגוף)
 • מוריד שומנים גבוהים בדם
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • "כאשר העושר אובד - שום דבר לא אובד,

  כאשר הבריאות אובדת- משהו אובד,

   כאשר האופי אובד - הכל אבוד!"

  בילי גרהם