תרופות סבתא

מניעת עששת אצל ילדים ומבוגרים: מהי התזונה שמונעת עששת?

מניעת עששת אצל ילדים ומבוגרים: שיניים צחורות חזקות וטובות וחלל פה בריא ונקי הם המפתח לבריאות טובה. כך מאמינים היום יותר ויותר חוקרים ואכן על פי הרפואה הסינית המסורתית- בריאות חלל הפה היא השתקפות אחד לאחד של  הבריאות הכללית של האדם.  בתרבויות עתיקות שנשענו על תזונה טבעית לא מעובדת הילדים נהנו מחיוך צחור חזק ובריא. בתוך דור אחד- כאשר המין האנושי עבר לתזונה מעובדת והרסנית- אנשים החלו לסבול מדלקות חניכיים, ריח רע מהפה והתפוררות השיניים עד לנשירתן. מה אתם יכולים לעשות היום כדי למנוע את המצב המזעזע של ירידה בהגיינת הפה ומה תוכלו לעשות כדי למנוע עששת וריקבון שיניים אתל ילדיכם ואצלכם?

מניעת עששת: דר ווסטון פרייס –רופא שיניים שהמציא את בריאות הפה מחדש

לדר ווסטון פרייס מייחסים היום את המחקר בתזונה של תרבויות עתיקות והשפעתן על הבריאות של הפה ושל הגוף כולו. נקודת המפנה של דר ווסטון פרייס חלה כאשר הוא עשה לבנו טיפול שורש וכתוצאה מכך הילד נפטר. האירוע המכונן הזה דחף אותו לחקור יותר את עולם הבריאות של הפה והחניכיים. האיש החל לבחון את סיפורי ההצלחה של בריאות הפה והשיניים בתרבויות עתיקות וכך הוא החל לאתדר את התיאוריה הרווחת כי: עששת נגרמת על ידי מה שהחיידקים בחלל הפה אוכלים (סוכרים) ומפרישים (חומצות) – כך שהם מאכלים את זגוגית השן. פרסטו וחסידיו חושבים אחרת כי עששת לא נגרמת על ידי מה שהחיידקים אוכלים אלא על ידי מה שהאדם אוכל בתזונתו השוטפת.

תזונה למניעת עששת

ישנם מזונות ומשקאות שמגנים עלינו באופן טבעי מפני היווצרות עששת ומחלות חניכיים מזונות אלו הם:

תה ירוק ותה שחור למניעת עששת

בצמח הסיני קמליה סינסיס ממנו מפיקים את התה השחור התה הלבן והתה הירוק – ישנם חומרים אשר מעכבים גדילת חיידקים מחוללי עששת בפה. מומלץ לפיכך לשתות תה שחור או תה ירוק במיוחד לאחר ארוחות עתירות סוכרים. אין להמתיק את המשקאות הללו באמצעות ממתיק מלאכותי סוכרים או דבש

יין אדום למניעת עששת

נכון אמנם שביין יש סוכרים אבל יין אדום מכיל פרואנתוציאנינים – חומרים פעילים אשר מעכבים את הפעילות ההרסנית של החיידקים אשר מייצרים עששת בפה.

חמוציות למניעת עששת ודלקת חניכיים

חמוציות או מיץ חמוציות יכולות לעכב התפתחות זיהומים בדרכי השתן אבל גם זיהומים חיידקיים בחלל הפה וכך למנוע היווצרות עששת. אם מתחשק לכם משקה מומתק- עדיף לשתות מיץ חמוציות טהור.

תפוחים למניעת עששת

שוב, בתפוחים יש פרוקטוז אבל לעיסת טובה של תפוח אחד ליום גורמת להפרשת יותר רוק בחלל הפה. ורוק מכיל רכיבים בסיסיים שסותרים את החומציות הפה אשר תורמת להתפתחות מחלות חניכיים ועששת.

מזונות נוספים למניעת עששת הם

  • שמן קוקוס
  • ירקות שורש קשים כמו גזר כיון שהם מעודדים הפרשת רוק בחלל הפה ותורמים לבריאות השיניים והחניכיים

  • חמאה: מצפה את זגוגית השן, מחזקת אותה ומונעת עששת
  • שמן כבד של דג קוד נורווגי (מכיל ויטמין די וחומצות אומגה 3 מוארכות)
  • מזונות עתירים בויטמין K
  • מסטיקים עם קסיליטול
  • גבינות
  • צימוקים: מכילים פוליפנולים ופלבונואידים שפועלים נגד חיידקי הםה בדומה ליין

כדי למנוע עששת התרחקו מפחמימות ריקות ומשומן מחומצן


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם