תרופות סבתא

איזה מוסיקה מסייעת לשיפור זיכרון?

מוסיקה מסייעת לשיפור זיכרון. מוסיקה עוזרת לזיכרון חד יותר ומשפרת ביצועים קוגניטיביים.

איך מוסיקה משפיעה על המוח? איך היא תורמת לשיפור זיכרון? ואיך מוסיקה יכולה להוביל לחיים ארוכים ומאושרים עם מח צלול וחד?

מוסיקה נמצאת בשימוש אוניברסלי כדי לעזור לאנשים לזכור שפה, סיפורים ותרבות. גנטית אנו מתוכנתים להגיב למוסיקה: תינוקות ברחם אמם מגיבים באופן שונה למוסיקה שהם אוהבים ולא אוהבים ויש סברה כי חשיפה למוסיקה ברחם מובילה לאינטליגנציה גבוהה יותר.

אפקט מוצרט

מחקר אחד מצא כי האזנה למוצרט הובילה לציונים גבוהים יותר במבחני אינטליגנציה. ממצאים אלו הובילו לתאוריה הנקראת "אפקט מוצרט". מדעי? לא בטוח אבל אנשים רבים עדיין משוכנעים שזה עובד

איך מוסיקה משפרת את התפקוד הקוגניטיבי והזיכרון?

האזנה למוסיקה דורשת שימוש בשתי הצדדים של המוח בו זמנית. צד ימין היצירתי מהדהד עם המלודיה, ההרמוניה, והרגש בעוד שהצד השמאלי מנתח את השינויים בתדירות, בקצב, ובעוצמה. האזנה למוסיקה עוזרת לזיכרון וריכוז ומשפרת את המיקוד, כישורי השפה, והקואורדינציה הגופנית.

מוסיקה לנפש ולא רק למח

השמעת מוסיקה אפילו טובה יותר להתפתחות הנפשית. ילדים המצטרפים למקהלה או לומדים לנגן על כלי נהנים מזכרונות טובים יותר מילדים ללא הכשרה מוזיקלית. האזנה למוסיקה בזמן הלימודים משפרת זיכרון בכל קבוצות הגיל.

איזו מוסיקה משפרת זכרון וריכוז?

מוסיקה אינסטרומנטלית עובדת הכי טוב משום שהמילים בשירים יכולים להתחרות עם מידע שהמח מנסה לעבד ולהרעיש.

אלברט איינשטיין אגב ייחס האינטליגנציה הגבוהה שלו לנגינה בכינור. מספרים עליו שהיה פונה למוסיקה כשהוא היה נזקק לעזרה בפתרון בעיה.

תרפיה במוסיקה

יש תחום שלם של תרפיה במוסיקה. נפגעי שבץ מוחי שמקשיבים למוסיקה נהנים מהחלמה מהירה יותר והזיכרון המילולי משתפר בהשוואה לאלו שלא נחשפו למוסיקה. שירים יכולים לעזור ליצור מסלולי דיבור חדשים במוח ולעקוף אזורים פגועים.

מוסיקה טובה לחולי אלצהיימר ודמנציה

צליל מוסיקלי הרמוני נותן המון לקשישים עם אלצהיימר או דמנציה. לא רק שהמוסיקה עוזרת למלא את ימיהם, היא מציתה מחדש את הזכרונות.

ריקוד למח

ריקוד קשור גם הוא עם ירידה משמעותית בסיכון לדמנציה. מה יש שם שעןשה את זה? לא בטוח אבל כנראה השילוב של הפעילות הגופנית, האתגר המנטלי של לימוד מהלכים חדשים, וההיבט החברתי שעוזר לאדם לצאת מקונכיתו ומהבדידות

מוסיקה ואריכות ימים

האם מוסיקה יכולה לגרום לחיות חיים ארוכים יותר? נראה סביר מאוד להניח שהתשובה חיובית מנצחים ידועים כמאריכי חיים. ישנן תאוריות רבות למה יש להם חיים ארוכים ולמה הם מסוגלים לעבוד גם מעבר לגיל פרישה. התשובה כנראה מונחת בכך שתנועת הגוף העליונה היא אימון מעולה ללב ולכלי הדם. היא יכולה לעזור להוריד לחץ דם ולשאוב יותר דם למוח. אז למה זה לא עבד בהכרח על מתאגרפים או פועלים רגילים שעובדים עם הידיים? ההבדל הגדול הוא שמנצחים מבלים את רוב זמנם בסביבה מוזיקלית והרמונית שעשויה להוביל לקשרים עצביים חדשים במח. עוד משהו : מוסיקה קלסית חיה יכולה ליצור מצב של גלי מוח דומה למדיטציה והכי חשוב אין לתרופה הזו תופעות לוואי והיא תרופה חינמית.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • אחד הסימנים הוודאיים שאתה מתקרב להתמוטטות עצבים היא כאשר אתה מאמין שהעבודה שלך "מאד מאד חשובה"

    ברטרנד ראסל, פילוסוף בריטי