תרופות סבתא

מהם התסמינים הבולטים של פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא אחת המחלות המתעתעות יותר  שקיימות ומשום כך היא קשה יותר לאבחון ולטיפול. מדובר בהפרעה שמפושטת על פני מערכות הגוף ועל כן קל מאד לטעות בה ולייחס את תסמיניה למחלות אחרות. מהם הסימפוטמים הבולטים של פיברומיאלגיה?

מצב רוח חרדתי, הפרעות זיכרון בפיברומיאלגיה

תסמיני הכאב והעייפות של חולי פיברומיאלגיה מלווים גם בתסמינים פסיכולוגים כמו דכדוך, דיכאון, חרדה ועצבנות יתר. חלק מכך נובע מן העייפות, ומנטיה לשתות חומרים מעוררי כמו קפה (בגלל העייפות). אנשים שסובלים מעיפות כרונית מגלים גם קושי בזיכרון לטווח הקצר וביכולות ריכוז כמו גם רגישות יתר לפציעות ולמחלות, קושי בשיווי משקל ובקואורדינציה, כמו גם רגישות יתר, נטיה לאלרגיות ונטייה לזיהומים ויראליים.

הפרעות שינה בפיברומיאלגיה

עצם זה שאתה עייף לא אומר שתישן באופן איכותי ועמוק יותר. לפעמים זה הפוך ממש ואצל הסובלים מעיפות כרונית או מפיברומיאלגיה השינה לא איכותית. למעשה אצל חולי פיברומיאלגיה השינה תהיה חסרת מנוחה, מלווה לעיתים בעוויתות ובדום נשימה.

כאבים בפיברומיאלגיה

גם בתסמונת העייפות כרונית וגם בפיברומיאלגיה מופיעים כאבים שמקרינים על איזורים אחרים בגוף. אנשים אלו חשים תחושות נימול בגפיים, כאבי שרירים וגידים בלי סימני דלקת, לעיתים קיימת הרחבה של בלוטות לימפה בצוואר וכן כאבים בלסת, בחזה או בבטן. הרגישות הזאת מן הראש עד הברכיים מאופיינת ברמת סף כאב נמוכה יחסית לאדם הממוצע.

תסמינים שחופפים בין פיברומיאלגיה למחלות אחרות

  • עייפות כרונית
  • תסמונת המעי הרגיז
  • רגישות יתר לריחות וכימיקלים
  • רגל עצבנית
  • כאבים בחזה
  • תחושת שריפה בחזה

פיברומיאלגיה: מהי סיבת המחלה?

חוקרים מאמינים שעייפות כרונית או פיברומיאלגיה מיוחסים למתח נפשי, רעלנים בסביבה, וירוסים, ומחלות זיהומיות לא מזוהות. יש מחקרים שמראים כי עייפות כרונית מאוד שכיחה אצל אנשים שבגופם פגע אפשטיין בר וירוס, אלרגיות או שפעת. מהי הסיבה האמיתית ? עדיין אין ידע מספיק כדי לתת תשובה חדה לשאלה זו. זוהי אחת ההפרעות שבה רב הנסתר על הנגלה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם