תרופות סבתא

ניהול מתחים: איך להיפטר ממתח נפשי באופן טבעי?

ניהול מתחים: אחד מיסודות הבריאות הטובה הוא היכולת לעשות ניהול מתחים נבון, להימנע ככל שניתן ממתח נפשי או לצמצם אותו שכן הורמון המתח קורטיזול דופק לנו את הבריאות במשיורים רבים ורמות גבוהות שלו לאורך זמן גורמות לבעיות זיכרון, אלצהיימר, שומן בטני, סוכרת ומחלות לב. איך לעשות ניהו מתח באופן טבעי?

ניהול מתחים עם תה קמומיל

מאז ימי היוונים הקדמונים תה קמומיל נקשר עם ניהול מתח נפשי והפחתת חרדה. היום רופאי נטורופטיים נוטים גם הם לשבח קמומיל כתרופה נפלאה ללחץ נפשי. יש לשתות כוס אחת שלוש פעמים ביום. אתה יכול גם להוסיף לקמומיל, צמחי מרפא אחרים שתומכים בתכונותיו המרגיעות כמו לבנדר או ולריאן מליסה רפואית או לימונית. לכולם יש השפעה מרגיעה על מערכת העצבים.

ניהול מתחים עם ויטמין סי

דאג לקבל יותר ויטמין C. במחקר אחד, אנשים שהיו תחת לחץ נפשי ממושך לקחו 1,000 מיליגרם של ויטמין C והראו עליות מתונות יותר בלחץ דם. יתר על כן עם ויטמין סי הם הביאו את רמות הורמון הלחץ שלהם לקדמותו במהירות רבה יותר מאשר אנשים שלא לקחו ויטמין סי כתמיכה לניהול מתח

ניהול מתחים עם מנטרות מדיטטיביות

ד"ר הרברט בנסון מאוניברסיטת הרווארד הראה כי מתחוללת תגובת ההרפיה ללחץ נפשי קצר מועד כאשר אדם מודט בוחר מלה או צירוף מילים וחוזר עליהם – למשל מטבע לשון כמו "הכל בסדר" יש לחזור על הביטוי שבחרת בכל פעם שאתה נושף. אם אתה מוסח על ידי מחשבות טורדניות אחרות, יש לחזור למלה או לביטוי שלך. המשיכו כך במשך 10 עד 20 דקות. יש להתאמן על אכניקה ו לניהול מתחים לפחות פעם ביום.

ניהול מתחים עם מוסיקה

מחקרים מצאו כי מוסיקה יכולה להפחית את קצב לב, לחץ דם, ואפילו רמות גבוהות של הורמוני לחץ בדם. קח הפסקה להאזין למוסיקה שאתה מוצא מרגיעה לא משנה מהו הז'אנר: קלאסי, ג'אז, מוסיקה חסידית, מוסיקת נשמה, מוסיקת עולם, רגאיי או משהו אחר.

ניהול מתחים עם התעמלות מתונה

צא לטיול או קח לך כל צורה אחרת של פעילות גופנית לפחות 20 דקות, שלוש פעמים בשבוע. זה מגביר פעילות כימיקלים טובים במוח הנקראים אנדורפינים אשר יכולים להרים את מצב הרוח שלך ולגרום לך להרגיש פחות חרדה.

ניהול מתחים: להימנע מחומריים ממריצים

יש להגביל את הצריכה של אלכוהול, קפאין, סוכר וניקוטין. כל החומרים האלה יכולים להצית את התגובה של הילחם או ברח של הגוף שלך ולהעלות קורטיזול. זה תורם לסימפטומים פיזיים של מתח כמו דופק לב מהיר, רעד, ידיים דביקות מזיעה, חרדה, ועצבנות. מכל אלו קפאין הוא בבחינת הכרח: קפאין הוא מעורר שמגביר אדרנלין בגוף. הימנעו מקפה (נטול קפאין הוא בסדר), קולה, גוארנה, שוקולד, ושימו לב גם לא יותר מ 2 כוסות תה ביום- גם לא תה ירוק שבו יש גם קפאין במדה מספקת כדי לעורר אדרנלין וקורטיזון (הורמוני המתח).

ניהול מתחים עם תחביב אהוב

קח לך תחביב מרגיע: תשבצים, סריגה, קריאה, או בילוי אהוב אחר שיכול לעזור לך לקחת הפסקה מהלחצים של חיים.

אכלו ארוחות קטנות לעתים קרובות לניהול מתחים טבעי

שמירה על רמות סוכר יציבות בדם היא מפתח לייצוב מצב רוח. ודאו שיש לכם ארוחה קטנה כל 2-3 שעות אשר מכילה חלבון. לדוגמא ביצה קשה וירק, 10-12 שקדים, אורז חום וצנוברים או דים למי אינו צמחוני.

צמחי מרפא ללחץ נפשי ולניהול מתחים טבעי

הזכרנו את הבבונג הלא הוא הקמומיל אבל יש עשבי תיבול שיודעים להרגיע מתח נפשי בינהם:

  • פסיפלורה,
  • היפריקום (פרע רפואי)
  • קאבה,
  • דמיאנה
  • שיבולת שועל,
  • צמחים אדפטוגניים כמו גינסנג שוש קרח (מתאימים את הגוף כולו לתגובת המתח)
  • רודיולה

ניהול מתח עם נשימה טובה

אדם חרדתי שסובל ממתח נפשי מתמשך מאופיין בנשימה רדודה המגיעה לחזה בלבד. מה שצריך לעשות זה במודע להאריך את הנשימה לתוך הבטן. לספור עד שלוש בשאיפה וארבע בנשיפה. בכל מקרה הנשיפה צריכה להיות ארוכה יותר מהשאיפה ככל אצבע כדי ליצר מצב של רגיעה

למי אכפת ממך?

נהלו את המתח על ידי שיחה עם משהו שבאמת אכפת לו מכם. טלפן לאמא או לחבר. גם אם הם לא יכולים בתכלס לעזור ממש עדיין השיחה איתם תוכל לצמצם את רמות לחץ.

ארומתרפיה לניהול מתחים

חוש הריח עוקף את המוח הקוגניטיבי (זה שגורם לדאגנות חרדה ומתח נפשי). טפטפו בחדר או במנדף מיוחד שמן ארומטי כגון לבנדר או לימונית

בקשו עזרה לניהול מתחים בחיים

אם חרדה ומתח נפשי הופכים לחלק משמעותי בחיים שלך, יש לבקש עזרה מפסיכולוג או יועץ, לחץ נפשי הוא המומחיות שלהם. אתה לא חייב לעשות את זה בעצמך. ובקשת עזרה כידוע היא לא סימן לחולשה – לא ממש להיפך. שימו את האגו בצד והתייעצו עם מומחים מכם שכבר טיפלו במאות אנשים עם מתח נפשי מתמשך


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם