תרופות סבתא

מהן תופעות הלוואי של סימבלטה?

סימבלטה נמנית על משפחת הפרוזק אשר מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ואדרנלין  והיא משמשת לטיפול בדיכאון, הפרעת חרדה, וכאבים הקשורים למשל בנוירופתיה סוכרתית היקפית או כאבים של פיברומיאלגיה. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של סימבלטה הן בחילה, יובש בפה, עצירות, שלשול, עייפות, נמנום, שינה קושי, אובדן התיאבון, וסחרחורת. חלק מהחולים עלולים לחוות סימפטומים של גמילה חרדה כגון, בחילות, עצבנות, נדודי שינה ועוד. מה אתם צריכים לגעת על סימבלטה ועל תופעות הלוואי של התרופה?

מינוני סימבלטה

המינון המומלץ של סימבלטה לטיפול בדיכאון הוא 30 או 20 מ"ג פעמיים ביום או 60 מ"ג פעם ביום. אין להשתמש בסימבלטה בשילוב עם מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI) ויש לאפשר לפחות 5 ימים לאחר הפסקת סימבלטה לפני שמתחילים תרופות הMAOI. אין מחקרים מספיקים על נשים בהריון שלוקחות סימבלטה אבל אנו כן יודעים לומר שסימבלטה מופרש לתוך החלב של נשים מניקות.

סימבלטה עלולה להיות אלרגנית לאנשים מסוימים

תגובה אלרגית חמורה מאוד לתרופה זו היא נדירה. עם זאת, יש לקבל עזרה רפואית באופן מיידי אם אתה מבחין באחד מסימנים אלו של תגובה אלרגית אחרי שימוש בסימבלטה: פריחה בעור; קשיי נשימה; נפיחות של הפנים, השפתיים, הלשון, נפיחות בגרון או שלפוחיות בפה או תגובות אלרגיות אחרות.

סימבלטה עלולה בהתחלה להחריף את התסמינים

עלולה לחול החמרת תסמינים כגון: מצב רוח, חרדה, התקפי פאניקה, בעיות שינה ועוד. או אם אתה מרגיש אימפולסיבי, עצבני, עוין, אגרסיבי, חסר מנוחה, היפראקטיבי (או נפשי או פיזי) יותר מחשבות אובדניות אבל מרבית תופעות הלוואי של סימבלטה הן:

יובש בפה;

נמנום;

תחושה עייפות עד תשישות;

בחילה קלה או אובדן התיאבון;

עצירות.

סימבלטה: מתי ליידע את הרופא על תופעות לוואי?

כאשר אתם חווים

בחילות, כאבי בטן עליונה, גירוד, אובדן תיאבון, שתן כהה, צהבת (הצהבה של העור או עיניים);

או תחושה של על סף עילפון, הזיות, חום, קצב לב מהיר, רפלקסים פעילים יתר על המידה, הקאות, שלשולים, אובדן קואורדינציה; נוקשות בשרירים, חום גבוה, הזעה, בלבול, רעד; שטפי דם קלים, דימום בלתי רגיל; הטלת שתן כואבת, כאב ראש, בעיות בעיות ריכוז וזיכרון, חולשה, תחושה לא יציבה בנפש, נשימה שטחית

תופעות לוואי של סימבלטה – הנפוצות ביותר

בחילה, יובש בפה, עצירות, חוסר תיאבון, עייפות, נמנום, או הזעה מוגברת. אם אחת מכל תופעות לוואי אלו נמשכות או נוטות להחמיר, יש לומר לרופא מייד.

תופעת לוואי של סימבלטה- העלאת לחץ הדם.

סימבלטה עלולה להעלות את לחץ הדם שלך. בדקו את לחץ הדם שלך באופן קבוע ויש לומר לרופא אם לחץ הדם עולה.

תופעת לוואי של סימבלטה: יותר מדי סרוטונין בדם

תרופה זו עלולה להגביר סרוטונין ורק לעתים נדירות גורמת לתסמונת של יתר סרוטונין - מצב של רעילות חמורה מאוד. הסיכון עולה אם אתה גם לוקח תרופות אחרות המגבירות סרוטונין. התסמינים במצב זה הם דופק מהיר, הזיות, אובדן קואורדינציה, סחרחורות קשות, בחילות, הקאות, שלשולים חמורים, שרירים מתעוותים, עצבנות פנימית, חום בלתי מוסבר, וחוסר מנוחה יוצאת דופן.

קבל עזרה רפואית מייד אם אתה רואה גם צואה שחורה, או צואה מדממת כאבי עיניים או ראייה מטושטשת

מתי לוקחים סימבלטה?

במצבים הבאים –

הפרעת דיכאון

הפרעת חרדה כללית

כאבים נוירופתיים מסוכרת

פיברומיאלגיה

כאב כרוני בשל דלקת מפרקים ניוונית

כאב גב תחתון כרוניים
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הרופא הטוב ביותר הוא זה שמכיר בחוסר ערכן של מרבית התרופות

    בנג'מין פרנקלין