תרופות סבתא

חניכיים מדממות: על מה זה מעיד בגוף ואיך לטפל?

חניכיים מדממות מעידות לרוב על חניכיים לא בריאות וזה צריך בהחלט לעורר אתכם לפעולה.  למה בריאות החניכיים משקפת את הבריאות הכללית של האדם? ומה ניתן לעשות כדי לשמר חניכיים בריאות ולמנוע דלקת חניכיים ונסיגת חניכיים?

חניכיים מדממות מעידות לרוב על חניכיים לא בריאות וזה צריך בהחלט לעורר אתכם לפעולה. למה בריאות החניכיים משקפת את הבריאות הכללית של האדם? ומה ניתן לעשות כדי לשמר חניכיים בריאות ולמנוע דלקת חניכיים ונסיגת חניכיים?

חניכיים מדממות: למה צריך לעצור את התהליך?

ללא קשר לגילו של אדם, בריאות החניכיים היא נושא חשוב. ברגע שהבריאות של החניכיים נוטה להתדרדר - קשה מאוד להפוך את הנזק. לכן חשוב שתדאג לחניכיים שלך מבעוד מועד ולו מסיבות רבות אחרות שאינן נוגעות לבריאות הפה בלבד.

חניכיים מדממות: יתרונות בריאות של חניכיים בריאות ונקיות

 • אין ריח רע מהפה.
 • שיפור הביטחון העצמי כשאין לך ריח רע מפה.
 • סיכון מופחת לדלקת כללית וזיהום בגוף
 • סיכון מופחת לחסימות של כלי דם והתקפי לב
 • ללא מחלת חניכיים, יש סיכון קטן לפתח זיהום בדרך נשימה או מחלות לב וכלי דם.
 • זיכרון טוב יותר: מבוגרים עם דלקת חניכיים מצליחים פחות במבחני זיכרון ומיומנויות קוגניטיביות אחרות.
 • סיכון מופחת ללידה בטרם עת ושיבושים בבריאות הוולד

חניכיים מדממות - מהם התסמינים של מחלת חניכיים?

לעתים קרובות אין סימפטומים לחניכיים חולות אבל כאשר אלו מופיעים תראו בין השאר את הסימנים הבאים:

 • נסיגת חניכיים
 • שיניים פגיעות לעששת,
 • מורסות
 • דימום בעת צחצוח או שימוש בחוט דנטלי
 • נפיחות או רגישות של החניכיים
 • באשת (ריח רע מפה)
 • שיניים רופפות

חניכיים מדממות: למה חניכיים בריאות הן כל כך חשובות ומה ניתן לעשות?

היגיינת פה טובה היא המפתח. אתה צריך לצחצח פעמים עד שלוש ביום עם מברשת שיניים בעלת זיפים רכים. שימוש בחוט דנטלי מדי יום גם הוא הכרחי ושימוש בטכניקה עתיקה שנקראת אויל פולינג.

חניכיים מדממות: בריאות הפה מגלה הרבה על הבריאות הכללית שלך

פה בריא יכול לעזור להדוף הפרעות רפואיות רבות וגם להיפך. פה לא בריא, במיוחד אם יש לך מחלת חניכיים, עלול להגביר את הסיכון לבעיות בריאות חמורות כגון התקף לב, שבץ, סוכרת לא גרועה מבוקרת ועוד. למעשה הפה שלך הוא חלון למה שקורה בשאר הגוף. לעתים קרובות משמש כנקודת תצפית מועילה לאיתור הסימנים ותסמינים של מחלה מערכתית קשה כגון איידס או סוכרת. יותר מ -90 אחוזים מכל המחלות המערכתיות הקשות מייצרות סימנים ותסמינים אוראליים.

חניכיים מדממות: מה אומר הרוק על בריאות הפה השיניים והחניכיים

בדיקות רוק שגרתיות משקפות שימוש בסמים לא חוקיים, רעלים סביבתיים, הורמונים ונוגדנים המצביעים על צהבת או איידס ועוד. למעשה, היכולת לזהות נוגדני HIV ברוק הובילה לייצור של ערכות מסחריות של בדיקת רוק קלה לשימוש. בעתיד, בדיקת רוק עשויה להחליף בדיקות דם כאמצעי לאבחון וניטור מחלות כמו סוכרת, מחלת פרקינסון, שחמת הכבד ומחלות זיהומיות רבות.

הגנה מפני פולשים מזיקים : איך רוק מנטרל חיידקים ווירוסים?

רוק הוא גם אחד ההגנות של הגוף שלך מפני אורגניזמים הגורמים למחלות, כגון חיידקים ווירוסים. הוא מכיל נוגדנים התוקפים פתוגנים נגיפיים, כגון הצטננות ואיידס והוא מכיל חלבונים הנקראים היסטמינים אשר מעכבים את הצמיחה של פטרית קנדידה אלביקנס. כאשר חלבונים אלו נחלשים על ידי הידבקות ב- HIV או מחלה אחרת, קנדידה יכולה לצמוח ולצאת משליטה, וכתוצאה מכך זיהום פטרייתי רב מערכתי מפושט.

חניכיים מדממות: הפה כמקור זיהום

אם אתה לא נוטה לצחצח ולהשתמש בחוט דנטלי באופן קבוע כדי לשמור על השיניים נקיות, נבנה פלאק לאורך קו החניכיים שלך המייצר סביבה טובה לחיידקים נוספים במרחב שבין החניכיים והשיניים. דלקת חניכיים. דלקת חניכיים יכולות להוביל לזיהום חמור יותר כאשר חיידקים מהפה שבדרך כלל לא נכנסים למחזור הדם שלך מצליחים להיכנס. אם יש לך מערכת חיסונית בריאה, הנוכחות של חיידקים דרך הפה בזרם הדם שלך לא גורמת לבעיות. אבל המערכת החיסונית שלך נחלשת כי היא עסוקה בהדיפת של אלו. כשמערכת החיסונית חלשה למשל בעקבות מחלה קשה אחרת חיידקי הפה בזרם הדם (בקטרמיה) עלולים לגרום לך לפתח זיהום בחלק אחר של הגוף שלך. למשל לייצר אנדוקרדיטיס מצב שבו חיידקים אוראליים נכנסו למחזור הדם שלך ונצמדו לדופן של מסתמי הלב

חניכיים מדממות: דלקת חניכיים וסוכרת

אם יש לך סוכרת, אתה כבר בסיכון מוגבר לפתח מחלת חניכיים. אבל מחלת חניכיים כרונית עשויה, למעשה, להפוך את הסוכרת קשה יותר לשליטה. זיהום של מחלת חניכיים עלול לגרום לעמידות לאינסולין, מצב מטבולי אשר משבש את השליטה ברמות סוכר בדם.

חניכיים מדממות: דלקת חניכיים ומחלות לב

מחלת לב וכלי דם: דלקת בשל חיידקים בפה (דלקת חניכיים) יכולה לשחק תפקיד בעורקים סתומים ויצירת קרישי דם. נראה כי חיידקים בפה עלולים לגרום לדלקת בכל הגוף, כולל העורקים. דלקת זו יכולה לשמש כבסיס לפיתוח של טרשת עורקים ולהגביר את הסיכון של התקף לב או שבץ. מספר מחקרים הראו כי אנשים עם דלקות חניכיים מצויים בסיכון מוגבר להתקף לב ושבץ מוחי

חניכיים מדממות: דלקת חניכיים עלולה לייצר לידה מוקדמת בטרם עת

לידה מוקדמת. מחלת חניכיים חמורה עלולה להגביר את הסיכון ללידה מוקדמת ולידה לתינוק במשקל לידה נמוך. את 18 אחוזים מהפגים, תינוקות במשקל לידה נמוך ניתן לייחס לזיהומים אוראליים של האם. למה? כי חיידקים פה נוטים לשחרר רעלים, אשר מגיעים לשליה דרך מחזור הדם של האם ועלולים להפריע לצמיחה ולהתפתחות של העובר. באותו הזמן, הזיהום האוראלי גורם לאם לייצר חומרים המקדמים לידה מוקדמת בטרם עת.

חניכיים מדממות: טיפים למניעת נפיחות בחניכיים, כאבים ודימום בחניכיים

על ידי ביצוע שבעת השלבים הבאים, תוכל הבטיח את בריאות השיניים והחניכיים.

יש לצחצח השיניים לפחות פעמיים ביום

להשתמש בחוט דנטלי מדי יום

לאכול ארוחה מאוזנת היטב שמכילה שפע של וויטמיןCוסידן

לשתות הרבה מים

לא לעשן שום דבר

מתינות הצריכת מזון ומשקאות חמים או קרים מאד

למוד להירגע: מתח נפשי כרוני יכול להעלות את רמות ההורמונים ולהגדיל את הדלקת בכל הגוף.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

 • לעולם את תקח את גופך למרפאה כאילו היתה זו 'חנות לתיקונים'. כדי להבריא את גופו - חולה חייב להפנים שרק לו יש אחריות על חייו, גופו ובריאותו .

  קוונטין רגסטיין, פסיכיאטר מאוני' הרווארד