תרופות סבתא

שחלות פוליציסטיות באמא- מעלות סיכון להפרעת אוטיזם בצאצאים

שחלות פוליציסטיות באמא- מעלות סיכון להפרעת אוטיזם בצאצאים

שחלות פוליציסטיות באמא- מעלות סיכון להפרעת אוטיזם בצאצאים

לראשונה, חוקרים זיהו קשר ישיר בין תסמונת שחלה פובליציסטית באמא ובין סיכון מוגבר לאוטיזם בצאצאים:ילדים שנולדו לאמהות עם PCOS עלולים להיות בסיכון גבוה יותר לאוטיזם לפי חוקרים מהמחלקה למדעי בריאות הציבור בקרולינסקה בשוודיה

כמה מילים על אוטיזם

אוטיזם – היא נכות התפתחותית מאופיינת בליקויים חברתיים, בתקשורת ובעיות התנהגות – אשר משפיעה על 1 מכל 68 ילדים במערב.

הורמונים כגורם לאוטיזם

בעוד שהסיבות לאוטיזם עדיין אינן ברורות במדויק, מחקרים בעבר הראו כי החשיפה של ילד להורמוני מין ספציפיים (אנדרוגניים) בתחילת החיים עשויה להשפיע על ההתפתחות של המצב.

הורמונים גבריים (אנדרוגניים והתפתחות אוטיזם)

גם גברים וגם נשים מפיקים הורמונים אנדרוגנים - כמו טסטוסטרון ואנדרוסטנדיון - ההורמונים המכונים לעתים קרובות "הורמונים גבריים". אלו משחקים תפקיד מפתח בביטוי התכונות הגבריות וגברים יודעים לייצר אותם ברמות גבוהות במיוחד. הורמונים אלה תורמים להתפתחות מוח בעובר. ייצור אנדרוגן גדטול יותר אצל נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS) - מצב שמשפיע על התפקוד של השחלות. מסתבר עכשיו שהסיכון לאוטיזם עולה ב59% יותר עבור ילדים של אמהות עם PCOS (שחלות םוליציסטיות).

3 עובדות ידועות על אוטיזם

  • אוטיזם הוא ליקוי נפוץ כחמש פעמים יותר בבנים מאשר בנות
  • להורים שיש כבר ילד אחד עם אוטיזם סיכוי – יש סיכוי גבוה ב18 אחוז שגם הילד השני יקבל את ההפרעה
  • 46% מהילדים עם אוטיזם מזוהים כבעלי יכולת אינטלקטואלית שהיא ממוצע ומעלה.

סיכון לאוטיזם עולה אצל ילדים לאמהות עם השמנת יתר

הסיכון לאוטיזם היה אפילו גבוה יותר עבור ילדים שנולדו לאמהות שמנות עם שחלות פוליציסטיות . נשים כאלו נוטות להיות בעלי רמות אנדרוגן גבוה באופן משמעותי. בעוד שאוטיזם הוא הרבה יותר נפוץ בקרב בנים מאשר בנות, לא זוהו הבדלים בין המינים בסיכון לאוטיזם בקרב ילדים שנולדו לאמהות עם PCOS.

אוטיזם: בעיה הורמונאלית גנטית או מטבולית?

החוקרים לא הצליחו לזהות את הסיבות המדויקות לממצאים שלהם, אבל הם משערים כי הקשר בין PCOS והסיכון לאוטיזם מוגבר קשור לכך שהעובר היה חשוף לרמות אנדרוגן מוגבר. עם זאת יכול להיות שלאוטיזם וPCOS יש גורמים גנטיים משותפים, ואולי גם אוטיזם הוא תוצאה של בעיות מטבוליות אחרות שעולות בקרב נשים עם PCOS.
אולי יעניין אותך גם