תרופות סבתא

איך מתמודדים עם פרפקציוניזם ומהן דרכי הטיפול היעילות להפרעת חרדה זו?

פרפקציוניזם הוא עניין ערמומי: על פני השטח  נשמע כדבר טוב. אחרי הכל, מה רע בשלמות? ואכן זה נכון שפרפקציוניזם הוא אסטרטגיה להצלחה, אבל כאשר אתה מודד הצלחה ביכולת שלך להיות מושלם באופן עקבי, הצלחה תהיה תמיד מחוץ להישג ידך. בסופו של יום? האסטרטגיה של פרפקציוניזם, במוקדם או במאוחר, עושה את ההפך ממה שהיא אמורה לעשות.

פרפקציוניזם הוא עניין ערמומי: על פני השטח נשמע כדבר טוב. אחרי הכל, מה רע בשלמות? ואכן זה נכון שפרפקציוניזם הוא אסטרטגיה להצלחה, אבל כאשר אתה מודד הצלחה ביכולת שלך להיות מושלם באופן עקבי, הצלחה תהיה תמיד מחוץ להישג ידך. בסופו של יום? האסטרטגיה של פרפקציוניזם, במוקדם או במאוחר, עושה את ההפך ממה שהיא אמורה לעשות.

הגדרה לפרפקציוניזם: פרפקציוניזם= שיפוט עצמי

פרפקציוניזם הוא בעצם הפרעה נפשית אם אתה מסתכל מקרוב תראה שפרפקציוניזם הוא זאב בעור כבש ולמעשה פרפקציוניזם הוא פשוט שם אחר לשיפוט עצמי. בשם השלמות, אנחנו נותנים לעצמנו רשות לביקורת עצמית אכזרית וחותרים תחת האינטרס שלנו כל פעם שאנחנו נופלים. למעשה אתה אף פעם לא ממש עומד בסטנדרטים של שלמות כי טוב הוא לא מספיק טוב, וכך אנחנו הופכים האויבים הגרועים ביותר שלנו. אם יש דבר כזה "מושלם", ואנו מאמינים כי עלינו לחיות על פי אידאל לא מציאותי זה כדי להצליח, עלינו להתכונן ולצפות לאכזבה תמידית, כישלון ואולי אפילו דיכאון.

למה פרפקציוניזם היא אסטרטגיה איומה להצלחה ?

פרפקציוניזם הוא מטרה ניידת. אם איכשהו אתה עושה הכל להגיע למצב של שלמות, סביר להניח שאתה מגלה שיש עדיין מה לשפר ומה שחשבת שיהיה מושלם מלא בפגמים בלתי צפויים - אשר, כמובן, חייבים להיות מתוקנים כדי באמת להגיע למצב המושלם. פרפקציוניזם הוא מטרה נעה כי תמיד יש רמה אחרת מעל המקום שבו אתה נמצא ותמיד יש משהו יותר מושלם.

פרפקציוניזם והשלכותיו על חרדה דחיינות דיכאון ומתח נפשי

פרפקציוניזם גורם לך שברון לב מכל מה שאינו מושלם. אם אתם מחפשים שלמות, אתה לא תראה את השלמות לעולם. כאשר אנו מונעים על ידי פרפקציוניזם, אנו מפתחים מיקוד של קרן לייזר להצביע על כל היבט של חוסר שלמות בחיינו. 99% מהחיים יכולים להיות מצוינים בכל קנה המידה, אבל, אנו מבחינים רק 1% החסר. אפילו פגם קל פוגע ביכולת שלנו לחגוג את הנצחונות שלנו ולהיות מאושרים. בדרך זו, פרפקציוניזם נמצא בסכסוך תמידי עם שלווה ואושר. אם התוצאות שלנו הן לא מספיק טובות, אנחנו לעולם לא מרגישים סיפוק עמוק ושמחה ממה שהשגנו ועשינו המוגדר אצלנו כ"רק טוב".

פרפקציוניזם יוצר דחיינות

יש שיאמרו שפרפקציוניזם מניע אותם לעשות כמיטב יכולתם, וזה יכול להיות נכון, אבל, פרפקציוניזם מייצר במקביל כמות עצומה של מתח נפשי ולחץ, אשר יכול לתרום לסחבת ודחיינות. אם המטרה שלך היא שלמות, ואתה מבקר את עצמך ושופט את עצמך כל הזמן יהיה הרבה יותר קשה להתחיל במשימות שלך

פרפקציוניזם דופק את ההשראה

השראה היא תוצאה של החיבור שלנו לרוח. אם אנו שופטים את עצמנו בשם השלמות, אנחנו מתנתקים מהמקור שמעניק השראה כלומר אנו נוטים לנתק את עצמנו מכל אפשרות של שלמות אלוהית. כאשר אנו מונעים על ידי פרפקציוניזם, אנו מאפשרים לאגו השברירי שלנו להיותת תגובתי בניסיון לשלוט בתהליך. התוצאה? אנחנו נוטים להתנתק מהקצב הטבעי של היקום ואנו חוסמים את הזרימה לרבות יצירתיות והשראה.
























אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • היעד שלנו אף פעם אינו  "מקום חדש" אלא  דרך חדשה לראות את הדברים

    הנרי מילר