תרופות סבתא

מהם כל התסמינים של סכיזופרניה?

סכיזופרניה תסמיניםסכיזופרניה היא מחלת נפש מאתגרת שעיקרה קושי  להבחין  מה אמיתי ומציאותי, קושי לחשוב בבהירות, קושי לנהל את הרגשות, קושי להתייחס לאחרים, ולתפקד כרגיל. עדיין זה לא אומר שאין תקווה. סכיזופרניה היא מחלה שניתנת  לניהול בהצלחה כאשר השלב הראשון הוא לזהות את הסימנים והתסמינים של סכיזופרניה

סכיזופרניה תסמינים:סכיזופרניה היא מחלת נפש מאתגרת שעיקרה קושי להבחין מה אמיתי ומציאותי, קושי לחשוב בבהירות, קושי לנהל את הרגשות, קושי להתייחס לאחרים, ולתפקד כרגיל. עדיין זה לא אומר שאין תקווה. סכיזופרניה היא מחלה שניתנת לניהול בהצלחה כאשר השלב הראשון הוא לזהות את הסימנים והתסמינים של סכיזופרניה

מהי סכיזופרניה? מה זה סכיזופרניה? מהם תסמינים של סכיזופרניה?

סכיזופרניה היא מחלת מוח המשפיעה על האופן שבו אדם מתנהג, חושב, ורואה את העולם. לאנשים עם סכיזופרניה יש לעיתים קרובות תפיסה שונה של המציאות. הם יכולים לראות או לשמוע דברים שאינם קיימים, לדבר בדרכים מוזרות או מבולבלות, הם מאמינים שאחרים מנסים לפגוע בהם ולהרגיש כאילו 'הם' מסתכלים עליהם כל הזמן. זה כמובן יכול להקשות על הפעילויות של חיי היומיום, ואנשים עם סכיזופרניה עלולים לסגת מהעולם החיצוני ולהסתגר או לפעול מתוך בלבול ופחד.

סכיזופרניה- תסמינים: סימני אזהרה מוקדמים של סכיזופרניה

אצל חלק מהאנשים, סכיזופרניה מופיעה באופן פתאומי וללא אזהרה. אבל עבור רובם מדובר על מחלה הדרגתית עם סימני אזהרה עדינים של ירידה הדרגתית בתפקוד. חברים ובני משפחה של אנשים עם סכיזופרניה יכולים לדעת בשלב מוקדם שמשהו אינו כשורה עם יקירם, אבל הם פשוט לא יודעים מה.

תסמיני סכיזופרניה בשלב מוקדם

בשלב מוקדם זה, אנשים עם סכיזופרניה לעתים קרובות נראים אקסצנטריים, חסרי רגשות, וסגורים. הם מתרחקים, מתחילים להזניח את המראה שלהם, לומר דברים מוזרים, ולהראות אדישות כללית לחיים. הם עשויים לנטוש תחביבים ופעילויות, והביצועים שלהם בעבודה או בבית הספר מידרדרים.

סימני האזהרה המוקדמים של סכיזופרניה כוללים:

 • נסיגה חברתית
 • עוינות או חשדנות
 • התדרדרות של היגיינה אישית
 • מבט שטוח, מבט חסר הבעה
 • חוסר יכולת לבכות או להביע שמחה
 • צחוק לא ראוי שאינו במקום. נטיה לבכות בזמנים ובסיטואציות לא רלוונטיות
 • דיכאון
 • שנת יתר או נדודי שינה
 • שכחנות, קשיי זיכרון יכולת להתרכז
 • תגובה קיצונית לביקורת

בעוד סימני אזהרה אלה יכולים לנבוע ממספר בעיות שאינם בהכרח סכיזופרניה-הם עדיין מהווים סיבה לדאגה שמחייבת ייעוץ רפואי

סימנים ותסמינים של סכיזופרניה

ישנם מספר סוגים של סימפטומים אופייניים לסכיזופרניה: הזיות, דיבור לא מאורגן, התנהגות לא מאורגנת ועוד אבל הסימנים והתסמינים של סכיזופרניה עשויים להשתנות באופן דרמטי מאדם לאדם, הן בדפוס והן בחומרה. לא כל אדם עם סכיזופרניה יראה את כל התסמינים, בנוסף הסימפטומים של סכיזופרניה עשויים גם להשתנות עם הזמן.

הזיות בסכיזופרניה וניתוק מהמציאות

הזיות נפוצות ביותר בסכיזופרניה והן מתרחשות ביותר מ -90% באלה שיש להם את ההפרעה. לעתים קרובות, הזיות אלה כרוכים בהכרח ברעיונות לא הגיוניים או ביזאריים. הזיות סכיזופרניה נפוצות כוללות: הזיות רדיפה, שגעון גדלות , הזיות על שליטה כביכול מחשבות או פעולות שהאדם עושה נשלטות על ידי כוחות זרים מבחוץ ( "מישהו גרם לשתילת המחשבות בראש שלי") . הזיות אלה כוללות בדרך כלל מצב בו החולה רואה או שומע דברים שאינם קיימים. עבור אדם עם סכיזופרניה, יש לאלו עוצמה והשפעה של חוויה נורמלית. הזיות יכולות להיות בכל אחד מהחושים, אבל שמיעת קולות היא ההזיה הנפוצה ביותר.

מתי סכיזופרניה מתחילה?

אצל גברים, סימפטומים של סכיזופרניה בדרך כלל מתחילים עד אמצע שנות ה -20. אצל נשים, התסמינים מתחילים בדרך כלל בשנות ה -20 המאוחרות. נדיר לילדים להיות מאובחנים עם סכיזופרניה. פריצת המחלה נדירה מעל גיל 45.

תסמינים של סכיזופרניה: חשיבה לא מאורגנת , דיבור מבולבל

דיבור או חשיבה לא מאורגנים הם אחד מהסימנים לסכיזופרניה. תקשורת אפקטיבית יכולה להיפגע, ותשובות לשאלות שמציגים לחולה הן חלקיות או לחלוטין לא קשורות. לעיתים נדירות, הדיבור עשוי לכלול מילים חסרות משמעות או "סלט מילים"

סכיזופרניה סימנים שליליים

תסמינים שליליים בסכיזופרניה מתייחסים לחוסר היכולת לתפקד באופן נורמלי. לדוגמה, האדם נראה כחסר רגש, נמנע מליצור קשר עין, אין גם שינוי בהבעות בפנים, וטון הדיבור מונוטוני. בנוסף החולה גם לא מוסיף תנועות ידיים או ראש שבדרך כלל מספקים הדגשה רגשית בדיבור. כמו כן, חולה סכיזופרניה לעיתים מתקשה לתכנן או לבצע פעולות של היגיינה אישית, או שיש לו איבוד עניין בפעילויות יומיומית, נסיגה חברתית או חוסר יכולת לחוות הנאה (אנהדוניה)

תסמיני סכיזופרניה אצל בני נוער

סימפטומים של סכיזופרניה אצל בני נוער דומים לאלו אצל מבוגרים, אך המצב עשוי להיות קשה יותר להכיר במחלה בקבוצת גיל זו ולאבחנה כהלכה. למה? כי חלק מהתסמינים המוקדמים של סכיזופרניה שכיחים ממילא אצל בני נוער במהלך שנות העשרה, כגון:

 • הסתגרות מחברים ובני משפחה
 • ירידה בביצועים בבית הספר
 • בעיות שינה
 • עצבנות או מצב רוח דכאוני
 • חוסר מוטיבציה

בהשוואה לסימפטומים של סכיזופרניה אצל מבוגרים, בני נוער עשויים פחות לסבול מהזיות שמיעה ולפתח יותר הזיות ראיה

מיתוסים שגויים על סכיזופרניה

מיתוס: סכיזופרניה זה "פיצול אישיות"

עובדה: הפרעת פיצול אישיות היא מחלה שונה מסכיזופרניה והרבה פחות נפוצה מאשר סכיזופרניה. לאנשים עם סכיזופרניה אין אישיות חצויה. במקום זאת, הם נוטים "להתפצל" מהמציאות.

מיתוס: סכיזופרניה היא מחלה נדירה.

עובדה: סכיזופרניה אינה נדירה; הסיכון לסכיזופרניה הוא כ1%

מיתוס: אנשים עם סכיזופרניה מסוכנים.

עובדה: למרות שמחשבות והזיות של סכיזופרניה לפעמים עלולים להוביל להתנהגות אלימה, רוב האנשים עם סכיזופרניה אינם אלימים ולא מסכנים אחרים.

מיתוס: אנשים עם סכיזופרניה – לא יכולים להיוושע מהמחלה

עובדה: למרות שטיפול ארוך טווח אכן יידרש, הפרוגנוזה עבור חולי סכיזופרניה אינה חוסר תקווה. כאשר הם מטופלים כראוי, הרבה אנשים עם סכיזופרניה מסוגלים ליהנות מהחיים ומתפקוד בתוך משפחתם וקהילתם.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם