תרופות סבתא

שמן קוקוס

מה בדיוק הסיפור של שמן קוקוס? –בריא או לא בריא? האם הוא מעלה כולסטרול ושומנים בדם?  זוהי השאלה שמערכת האתר מקבלת לעיתים קרובות ואכן שמן קוקוס הוא מזון מבלבל לכאורה. האם הוא בריא באמת או שמא מדובר בעוד אופנת מזון חולפת?

מה בדיוק הסיפור של שמן קוקוס? –בריא או לא בריא? האם הוא מעלה כולסטרול ושומנים בדם? זוהי השאלה שמערכת האתר מקבלת לעיתים קרובות ואכןשמן קוקוס הוא מזון מבלבל לכאורה. האם הוא בריא באמת או שמא מדובר בעוד אופנת מזון חולפת?

שמן קוקוס: בריא?

למה שמן קוקוס כל כך יוצר בלבול? כיון שבמשך שנים הוא הוקע בשל היותו שומן רווי מן הצומח. אבל, לאחרונה גילו במערב, מה שהמזרח ידע כבר אלפי שנים: על אף היותו רווי, שמן הקוקוס בריא וטוב לנו. שכן, שמן הקוקוס הוא בעל תכונות תזונתיות ובריאותיות רבות ומגוונות הנובעות בעיקר מהרכב חומצות השומן הייחודי שבו בהשוואה למזונות אחרים, הן ממקור צמחי והן מן החי. כדי להבין כיצד תורם שמן הקוקוס לבריאות ותזונת האדם, עלינו לדעת מעט יותר על חומצות השומן באופן כללי, ובייחוד על הרכבו הייחודי של שמן הקוקוס. לפני כן נבהיר מהן סגולות המרפא העיקריות של שמן קוקוס

לאלו מצבים בריאותיים שמן קוקוס יעיל?

· בגלל התכונות האנטי חיידקיות שלו שמן קוקוס יעיל מאד נגד נשירת שיער ונגד אקנה, וכן נגד זיהום חיידקי משני בעקבות אקזמה

· שמן קוקוס יעיל למניעת קמטים ועל כן נמצא בתכשירי קוסמטיקה טבעית רבים

· שמן קוקוס מעלה קצב חילוף חומרים ותורם להרזיה ולדיכוי תיאבון

· שמן קוקוס מפחית רמות סוכר בדם (אנשים עם אינסולין צריכים להיזהר כדי לא להגיע להיפוגליקמיה)

· שמן קוקוס יעיל נגד קנדידה

· שמן קוקוס יעיל נגד דלקות חניכיים כי הוא אנטי חיידקי (ראו באתר מאמר על אויל פולינג)

חומצות שומן ייחודיות בשמן קוקוס

יש לסווג את חומצות השומן לשלוש קבוצות עיקריות: קצרות, בינוניות, וארוכות. להלן הסבר מפורט יותר: חומצות השומן הנפוצות ביותר במזונות שמוכרים לנו ביומיום הינן חומצות שומן ארוכות-שרשרת והן עשויות להיות רוויות, חד-בלתי רוויות, או רב-בלתי רוויות. חומצות שומן בינוניות-שרשרת קיימות בריכוז נמוך מאד במזון ולמעשה ישנם מעט מאד מקורות מזון העשירים בהן. יש לדעת כי כל חומצות השומן הבינוניות הינן רוויות ולמעשה שמן הקוקוס הוא אחד מאותם מקורות בודדים לריכוז גבוה של חומצות שומן רוויות בעלות שרשרת בינונית. יותר מכך: שמן קוקוס עתיר בחומצה לאורית.

מקורות מזון נוספים לחומצה לאורית

מקורות נוספים בעלי ריכוזים גבוהים של חומצות שומן רוויות בינוניות שרשרת וחומצה לאורית, הם שמן דקלים וחלב-אם אנושי. האורך של חומצות השומן חשוב ביותר בכל הקשור לאופן בו הגוף מעכל, סופג ומשתמש בהן. קיים הבדל משמעותי ומהותי בין חומצות השומן בינוניות-השרשרת לבין אלו הארוכות. לכן, שמן קוקוס שונה בהכרח מחומצות שומן רוויות במזון מן החי כפי שיפורט להלן

שמן קוקוס מיטיב עם חולי סוכרת

שמן הקוקוס עשוי להיות מזון מצוין עבור חולי סוכרת. בעוד שגלוקוז וחומצות שומן ארוכות שרשרת זקוקות לאינסולין על מנת לחדור אל תאי הגוף, חומצות השומן בעלות אורכים בינוניים המצויות בשמן הקוקוס אינן זקוקות לו על מנת לחדור את ממברנת התאים. חומצות שומן אלו מתחמצנות במיטוכונדריה בקצב מהיר יותר בהשוואה למקורות אנרגיה אחרים, ועל כן משמשות כמקור לייצור אנרגיה זמינה עבור התאים וכל זאת ללא תלות בנוכחות של אינסולין.

שמן קוקוס מעולה להגברת אנרגיה ולהפחתת משקל

אנשים המעוניינים להגביר את הערנות ורמות האנרגיה בבקרים, וזאת מבלי לסבול מעצבנות, מתח ונפילות אנרגיה, יכולים לצרוך כף אחת של שמן קוקוס כתחליף לקפה כבר עם ארוחת הבוקר. גם מי שאינו נוהג לאכול ארוחת בוקר, יכול ליהנות מצריכת כף אחת של שמן קוקוס (מומלץ לשלב פרי או מספר פירות יבשים המספקים אנרגיה זמינה גם לתפקוד המוח).מחקרים הוכיחו כי צריכה זו משפרת ביצועים ספורטיביים במהלך פעילות גופנית. כמו כן, צריכה של שמנים המכילים חומצות שומן בעלות אורכים בינוניים, כגון שמן הקוקוס, מקדמת תחושה של שובע ומובילה לירידה בצריכה הכוללת של מזון. הוספת שמן קוקוס לתזונה מסייעת לתחושת שובע לאורך זמן ומונעת את כמיהה לחטיפים וממתקים בין הארוחות.

שמן קוקוס יעיל להעלאת רמת הכולסטרול הטוב

השפעתו של שמן הקוקוס על רמות הכולסטרול בדם הינה חיובית. עם זאת, ניתן לצפות להבדלים באופי ההשפעה בין בני-אדם הסובלים מרמות כולסטרול גבוהות ובין אלו אשר להם רמות נמוכות או נורמליות. בקרב אלו אשר רמות הכולסטרול אצלם גבוהות, צריכת שמן קוקוס תביא לירידה ברמות הכולסטרול הכללי והכולסטרול ה"רע". מצד שני, בקרב בעלי רמות כולסטרול נמוכות-נורמאליות, שמן הקוקוס עשוי להוביל לעליה מסוימת ברמות הכולסטרול הכללי, אך בעיקר לעלייה ברמת הכולסטרול "הטוב".
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בריאותו של אדם נמדדת לפי השאלה כמה הוא לוקח שתים בבת אחת: מדרגות או גלולות ?

    ג'ואן וולש