תרופות סבתא

מהו טיפול באבנים חמות ולמי הוא מתאים?

על אף שאבנים, שייכים לממלכת הדומם, מאז ומתמיד היה להן  מקום מיוחד בהיסטוריה הרפואית,  ובתרבויות אנימיסטיות עתיקות ייחסו להן –"נשמה" משל עצמן. מרפאים  אינדיאנים השתמשו בהם לעריכת טקסי חניכה, צעירים בני השבט האינדיאני SIOUX  נדרשו ללון  על אבן קשה, בעוד אבנים חלקות קטנות הונחו בין אצבעות רגליהם. גם הסינים הקדמונים השתמשו באבנים  להקלה על מתח שרירים. אלו גילו שניתן לרתום את  כח הגרביטציה  של אבנים כבדות בעלי מרקם חלק כדי לרכך  שריר תפוס במקום להפעיל עליו לחץ ידני או עיסוי.

אבני מרפא

עופרה דהן, מטפלת ממרכז בריאות רמת-רחל מסבירה כי השימוש באבנים חמות הינו הטיפול האולטימטיבי שבו ניתן להגיע למצב מדיטטיבי עמוק של גלי אלפא. יחסית לשיטות טיפול אחרות, זהו טיפול שמאפשר גם לאנשים הלחוצים ביותר במרוץ העכברים- להרפות.
"במצב של גלי אלפא [תדר מוחי של 7.5 עד 12.5 תנודות בשניה ]", אומר נבות כהן, מטפל בכיר מ"טבע-הגוף" בקיבוץ פלמחים, "הגוף מצוי למעשה ברפיון מוחלט, והתודעה משוחררת ממחשבות ומעקות היום יום. זהו מצב של הקשבה פנימית מעודנת ובמצב הזה ממש הגוף פנוי להתחיל תהליך של ריפוי ספונטי מבפנים. זאת לעומת המצב המוחי הרגיל של ערנות המאופיינת בגלי ביתא [12.5 עד 20 תנודות בשניה] שבו הגוף מבצע את התחזוקה השוטפת בלבד".

אבנים החמות כאמצעי טיפול מדיטטיבי

דהן: בשונה מטיפולים אחרים הטיפול הזה מערב הרבה יותר חושים של האדם. זה לא רק מגע ומרקם אלא גם חושים של ריח ושמיעה למשל. במהלך הטפול האבנים נוקשות זו בזו ומשמיעות מצלול מיוחד ומרגיע, כמו כן האבן החמה נטבלת בשמנים ארומטיים שריחם משפיע על הרגעת המוח ועל ניקוי רעלים מהגוף. בנוסף, היכולת של אבני הבזל בהן אנו משתמשים לאגור חום – הופך אותן למין "סאונה נקודתית" עם משקל על שרירים וגידים תפוסים. כך בעצם הטיפול באבנים חמות משחרר ממתחים, מקל על שרירים תפוסים, על ידי המרצת מחזור הדם והלימפה, ומסייע לגוף לפנות פסולת.

ערך ריפויי נוסף של השיטה: תרמותרפיה

"כיון שהאבנים אוגרות חום וקור לאורך זמן", אומר כהן, " ניתן לערוך איתן אלטרנציות של חום-קור בהנחתן הגוף. משחק כזה של חום וקור לחילופין מייצר "שוקים" עדינים ומאמן את מערכת החיסון להיות אדפיטיבית יותר, ולפעול ביתר יעילות".

יש אנשים שעבורם הטיפול הזה לא יתאים?

דהן: ישנן מספר התוויות נגד לטיפול. כיון שעיסוי וחום מפעילים את מחזור הדם והלימפה הם עלולים לעודד התפשטות זיהום ועשויים להגביר תגובות אלרגיות. לפיכך במצבי זיהומים, דלקות מכנית, אלרגיות, בצקת, לחץ דם גבוה, דליות הרגליים, בעיות כלי הדם, אפילפסיה, בעיות מוחיות, הריון, סרטן- הטיפול הזה ממש לא מומלץ.
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • היעד שלנו אף פעם אינו  "מקום חדש" אלא  דרך חדשה לראות את הדברים

    הנרי מילר