תרופות סבתא

הקסם והפשטות בשיטת מריון רוזן

מהי שיטת מריון רוזן?  איך היא עובדת? למה הפשטות שמונחת בה כל כך גאונית ובמה היא שונה מטיפול פסיכולוגי לשיכוך חרדה?

"אני לא מאמין בטיפול פסיכולוגי"- הוא הבונטון החדש של הסלבים. "אתה ממלל את עצמך לדעת"–הם יגידו "חופר בבעיה ומנציח אותה במילים".

כך החל חיפוש אחר דוקטרינות חלופיות להתהדר בהן ולהיגאל דרכן: קבלה, קוצ'ינג, מדיטציה, שיטת ביירון קייטי, שיטת ימימה, השיטה הנרטיבית- יו ניים איט. מבלי לשים לב, החלפנו שיטה קוגניטיבית אחת באחרת כדי להפחית חרדות ולסחוב את עגלת חיינו במעלה ההר.

שיר השרירים: איך נוגעת נפש בבשר

עכשיו מגיעה לארץ בשורה "עוקפת שכל" שמבטיחה רווחה נפשית פנימית, (מבטיחה את אותו שקט פנימי שאנו כמהים אליו) - דרך 'דיאלוג' עדין עם שרירים קטנים תפוסים.

שיטת מריון רוזן: איך זה עובד?

המטפל מניח יד קלה על שריר זעיר במעלה הגב שזוהה כצפוד ומצית תהליך שהוא על גבול הנס: המודעות מבחינה בהתגייסות המיותרת של השריר, ובאופן טבעי מרפה את הטונוס, מבלי ששידלו אותך "לנשום אל המקום הכואב", מבלי שדופקים לך בראש עם פטיש "to let go", מבלי שיטיפו לך כי "אטצ'מנט היא אם כל חטאת". כל זה מתרחש מאליו, באופן אורגני מתוך תבונת הגוף שאנו נוטים להתכחש לה.

כיצד שיטת מריון רוזן עובדת על הנפש?

ואשר לתחושה בסוף הטיפול? גם כאן מילים לא יעשו עבודה טובה. לא אפול למקום של סופרלטיבים אבל אשתף אתכם שיצאתי לרחוב והכל ברחוב נראה "ממהר מדי". הקצב שלי בהליכה, בנהיגה, בנשימה הפך מעצמו איטי והרגיש מדויק. מצאתי משלמת בקופה של מרכול כשאיזה ישראלי אחד דוחק בי מאחור: "נו. תזדרזי כבר"- וידעתי שאני עדיין תחת השראת הטיפול.

שיחרור אוקסיטוצין

איך זה קורה? בגלל שיחרור אוקסיטוצין (הורמון המערכת פרה-סימפתטית). אתם יודעים, אומרים שמי שמבקש הסברים רציונליים, בחיים לא יחווה ניסים. בעיני, גדולתה של השיטה מונחת דווקא בפשטותה. היא פותחה ע"י "אשה פשוטה", מריון רוזן, פיזיותרפיסטית גרמניה שמתגוררת היום בארה"ב. גם היום, בגיל 97, רוזן ממשיכה לטפל ולהעביר סדנאות בשיטה שפיתחה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם