תרופות סבתא

איך למנוע פטריה וגינלית (פטריה בנרתיק)?

איך למנוע פטריה וגינלית מלהשתלט על החיים ולשבש אותם?

מי שחוותה פעם את הסבל הכרוך בפטריה וגינלית, מכירה על בשרה את הנזקים והכאבים שמיקרואורגניזם (פטריה היא כידוע יצור חי) כזה מסוגל לחולל לרבות דלקת כרונית בנרתיק, עקצוצים, כאבים בעת הטלת שתן, הפרשה סמיכה בעלת ריח רע מהנרתיק וגרד משגע שגורם לך לרצות "לטפס על הקירות". החדשות הטובות הן שניתן להתגבר על אפיזודה של מתקפת קנדידה בנרתיק. החדשות הפחות טובות הן שזיהום כזה נוטה לחזור לנרתיק לאחר מספר שבועות או חודשים- והסבל שכרוך בו מתחדש.

מה את יכולה לעשות כדי למנוע הישנות חוזרת של פטריה וגינלית?

  • הימנעי מאלכוהול: אלכוהול הוכח כמעודד פטרת בנרתיק שכן הוא מזרים מזון (סוכרים) לקנדידה אלביקנס. נשים רבות מדווחות כי לאחר צריכת אלכוהול בעעית הקנדידה בנרתיק מחריפה
  • הימנעי משימוש במרככי כביסה מבושמים או מלבינים: דטרגנטים אלו אלו מכילים כימיקלים שמשנים את מאזן החומציות התקין בנרתיק ומעודדים התפתחות לא מבוקרת של הפטריה בנרתיק.
  • הימנעי מ"שטיפות דוש": הסביבה הפנימית של הנרתיק שומרת על רמת חומציות מאוזנת שמונעת גדילה לא מבוקרת של קנדידה. שטיפות דוש מכוונות לאיזור הנרתיק מפרות את האיזון הזה ותורמות לשגשוג הפטריות באיבר הגוף הנשי. הרבה נשים סבורות בטעות כי כי שטיפות אינטנסיביות של האיזור - ישטפו את הזיהום ויסירו את הבעיה. בפועל שטיפות דוש משיגות תוצאה הפוכה
  • הימנעי מגרביונים, תחתוני לייקרה או תתונים מחומרים סינטטיים / תחתוני פוליאסטר: אם את סובלת מקנדידה בנרתיק לכי על כותנה בלבד כיון שכותנה היא בד נושם המאפשר מעבר אויר אל האיזור הלח בנרתיק. זכרי תמיד שחמצן "מבאס" פטריות ומקשה עליהן להתרבות ולשגשג.
  • הימנעי מאנטיביוטיקה: תובנה זו היא כבר בבחינת "כבר קומון נוולדג" ואף על פי כן נחזור עליה. אנטיביוטיקה מחסלת גם את החיידקים הידידותיים שהגוף זקוק להם ומייצרת 'כר מחיה' אידאלי לגדילה ושגשוג של פטרית הקנדידה אלביקנס. אל תצרכי אנטיביוטיקה שלא לצורך למשל בהתקררות על רקע ויראלי ותמיד חפשי תכשירי אנטיביוטיקה טבעיים כמו שום ופרופוליס. בקיצור אם את נוטה לזיהומי קנדידה בנרתיק - חפשי את החלופות נוגדות החיידקים במקום למהר לבלוע את האנטיביוטיקה שרופאים רבים ממהרים לרשום לך.
  • טפלי במתח הנפשי שבחייך ונהלי אותו: שימי לב: קנדידה נוטה להתפרץ בתקופות של מתח נפשי ולחץ כיון שהתפרצות קנדידה היא בעצם כשל של מערכת החיסון לסלק אורגניזמים תוקפניים מהגוף. ניהול מתח נפשי אפשרי ע"י שיטות אלטרנטיביות שונות (לא כדורים פסיכיאטריים) כמו נשימות, קשיבות (מיינדפולנס), וסילוק מוחלט של קפאין מהדיאטה (גם קפה, קקאו, שוקולד, תה ותה ירוק).
  • לכי לישון בלי תחתונים: אם אתן מועדות לבעיה של קנדידה בנרתיק - תנו לאיזור איוורור של ממש לפחות בלילה והעבירו את השינה בלילה - ללא תחתונים. פעולה פשוטה כזו מאפשר נגישות גבוהה יותר של חמצן עם האיזור הגוע ותימנע היווצרות של תנאים להתפתחות פטריה בנרתיק. מאותה סיבה ממש אל תלבשי מכנסיים או תחתונים צמודים מדי וזכרי שחמצן ויובש הם האויבים המרכזיים של זיהומי קנדידה בנרתיק או בשאר חלקי הגוף.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • מי שרוצה לחוס על חייו, צריך להרחיק עצמו מאד מן הדוקטורים והרופאים- כי הם מועדים לקלקל, ומזיקים מאד.

    רבי נחמן מברסלב (מתוך שיחות הר"ן)