תרופות סבתא

בריחת שתן ותזונה

בריחת  שתן ותזונה: איזה תזונה מתאימה לטיפול בבעיה של בריחת שתן וממה להימנע?

בריחת שתן היא אמנם בעיה שמחמירה עם הגיל ועם התדלדלות שרירי רצפת האגן אבל לא הרבה נותנים את הדעת על כך שלתזונה יש אפקט עצום על הסימפטומים ועל עוצמתם. שינויים קלים מאוד בתזונה יפחיתו את מספר הריצות שלכם לשירותים וכן את מספר הפעמים שתאונות בריחת שתן מתרחשות, מה עליכם לצרוך התזונה וממה עליכם להימנע כדי לטפל בבעיה של בריחת שתן לא רצונית?

משקאות אלכוהוליים

לאלכוהול יש השפעה שלילית על חומרת הבעיה: הוא מגרה על שלפוחית השתן, מגדילה את תפוקת השתן וכדי להוסיף חטא על פשע הוא גם משבש את הסיגנלים שהמוח מעביר לשלפוחית מתי עליה להתרוקן. המלצה חמה: אם אתם סובלים מבריחת שתן לא רצונית אפילו מזדמנת קצצו לחלוטין את צריכת האלכוהול מן התזונה שלכם.

קפאין

קפאין מגרה באופן ישיר את שלפוחית השתן ויש לו אפקט משתן שמחמיר בריחת שתן לא רצונית. קפאין לא מצוי רק בקפה אלא גם בתה, תה ירוק, משקאות מוגזים כמו קוקה קולה, וגם בקקאו ומוצריו (שוקולד). הימנעו לחלוטין מקפאין או לפחות צמצמו את צריכתו בתזונה היומית

מזון מתובל, בצל טרי

אם אתם סובלים מבריחת שתן תוכלו לעשות כמה פעולות מאוד פשוטות כדי לצמצם את הסימפטומים: הימנעו ממזונות מאוד מתובלים וכן בצל בצורתו הטריה כיון שיש מספר מחקרים המלמדים על כך שבצל טרי מגרה ביתר את השלפוחית.

ארוחות מאוד כבדות ועשירות

בריחת שתן יכולה להיגרם גם מלחץ פיזי על השלפוחית כמו למשל ארוחה כבדה שמכבידה על השלפוחית. מסיבה זו אגב אנשים במשקל יתר נוטים לסבול יותר מבריחת שתן יחסית לאנשים שלא סוחבים עליהם מטען עודף. הקפידו על תזונה עתירת סיבים כדי למנוע עצירות. אנשים שנוטים לפתח בעיות של עצירות נוטים לסבול גם מבעיות בשלפוחית כמו בריחת שתן ללא שליטה

נוזלים

צריכה לא מאוזנת של נוזלים (צריכה מוגזמת של מים/נוזלים או צריכה מועטה מדי) עלולה להחריף את הבעיה, צריכה מוגזמת של מים ממלאת את השלפוחית ביתר וצריכה מועטה מדיי עלולה לעודד דלקות (עקב שתן סמיך מדי) ולגרות את השלפוחית. נסו לאזן את כמות הנוזלים הנכנסת ולצרוך שני ליטרים ביום. שתו נוזלים בעיקר בתחילת היום.

מיצי פירות

לדלקות בדרכי השתן הנובעות מזיהום חיידקי יש השפעה חריפה על החמרת בריחת שתן לא רצונית. שתו מיצי פירות מענבים, דובדבנים, תפוחים ופירות יער כמו חמוציות. אלו הופכים את סביבת דרכי השתן חומצית ומעכבים התפתחות של חיידקים.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • בריאות טובה היא הנכס הכי גדול שלך. פושט יד תפרן עדיף על מלך חולה

    אייזק ביקרסטף, מחזאי אירי