תרופות סבתא

תרגילי התעמלות לטיפול בדליפת שתן

נשים שסובלות מבריחת שתן לא רצונית מספרות על כך שהתופעה הזו מנהלת להם את החיים. הן  מתכננות כל פעולה ופעולה ביום יום בהתאם ל:"איפה נמצאים השירותים הקרובים?", מצטיידות בפדים, ובתחתונים להחלפה ונמנעות מפעילות ספורטיבית או פעילות חברתית כדי להימנע מן המבוכה.

אני חרדה מתי התחתונים שלי יתרטבו: איך בכלל אפשר לחשוב על התעמלות?

בפועל הימנעות מוחלטת מספורט ומחדרי כושר היא טעות כיוון שהתעמלות מסוג מסוים עשויה אפילו לפתור את הבעיה של בריחת שתן לא רצונית: ישנה שרשרת של שלוש קבוצות שרירים אשר הפעלתם סינרגיסטית ומיטיבה מאוד עם מי שסובלת מבריחת שתן.

המשולש הקדוש: 3 קבוצות שרירים מונעות בריחת שתן

המשולש הקדוש כולל את שרירי הירכיים הפנימיות (אלו שנוטות להידלדל), שרירי רצפת אגן (הסוגרים), והשריר הרחב בטני (השריר הרוחבי של הבטן התחתונה). שלוש קבוצות השרירים הללו נוטות להיות חלשות בברירת המחדל ומדולדלות. החדשות הטובות הן שחיזוק של קבוצה אחת מטיבה מאוד עם השתיים האחרות וגוררת גם את השתיים האחרות להתכווץ ולהתחזק.

בריחת שתן: תרגילים לירכיים הפנימיות

הניחי כדור ספורט קטן וגמיש בין הירכיים ומעכי אותו באטיות על ידי קירוב הירכיים זו לזו. בצעי שני סטים של התרגיל הזה 15 פעמים ביום בכל סט מדי יום במשך שלושה שבועות. בכל סט הזיזי את הכדור לאזורים שונים בתוך הירכיים הפנימיות כדי לחזק כל פעם סיבים אחרים.

תרגול שרירי רצפת אגן: תרגילי קגל

הגינקולוג ד"ר ארנולד קגל פיתח תרגילים מיוחדים המתאימים לחיזוק שרירי רצפת האגן לאחר שראה בקליניקה שלו עד כמה הבעיה של בריחת שתן נפוצה בקרב נשים. תרגילים אלו עדינים, מינוריים ולא נראים לעין. בעיקרון האשה מכווצת את שרירי החיץ ושואבת אותם למעלה אל דופן הבטן העליונה. יש להחזיק את הכיווץ למשך 10 שניות לפחות ואז להרפות. תרגילי קגל עובדים באופן אפקטיבי רק אם מבצעים אותם כהלכה ובהתמדה לאורך זמן. ראו פרק שלם במדור על תרגילי קגל ואיך לבצעם כהלכה.

תרגילים לשריר הרחב בטני

כמעט כל תרגילי הפילאטיס מכוונים אל השריר החשוב הזה שהינו חלק משרירי הליבה של הגוף. הנה תרגיל לדוגמא: שכבי על הגב בידיים פשוטות לצדדים הרימי ב90 מעלות את הרגליים כשהן צמודות וישרות הטי אותם כמקשה אחת לצד אחד , החזירי אותם באטיות למרכז מכוח הבטן וללא תנופה. בצעי תרגיל זה 15 פעמים לכל צד מספר פעמים ביום למשך שלושה שבועות.

בריחת שתן: האם לבצע ספורט אירובי משולב קפיצות?

שאלה טובה שהתשובה עליה קצת מורכבת. קפיצות בהגדרה מכבידות על הנטל של שרירי רצפת האגן ומקשה עליהן לשאת את האיברים הפנימיים. לפיכך יש מי שסבור כי במצב של בריחת שתן מומלץ ללכת על פעילות אירובית מתונה יותר כמו הליכה במקום פעילויות נמרצות כמו : קיקבוקסינג, אומנויות לחימה, זומבה וכיוצא באלו. מצד שני גם לשריפת קלוריות והורדה במשקל יש השפעה מיטיבה על השליטה של הסוגרים כיוון שהורדה במשקל מקטינה את הלחץ התוך בטני. השכל הישר אומר: לחזק תחילה במשך מספר שבועות את שרירי רצפת האגן הירכיים הפנימיות והשריר הרחב בטני וכאשר שרירים אלו יהיו מוצקים חזקים תוכלי לשוב ולקפץ בפעילויות ספורט נמרצות יותר – ותיהני מהן ללא בריחת שתן.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הגוף מכיל תבונה עמוקה שחסרה לבעליו. לפיכך, אנו נותנים לגופנו פקודות חסרות הגיון ושכל ישר

    הנרי מילר