תרופות סבתא

למה חשוב לזוז דווקא בגיל השלישי

במהלך השנים וככל שהגיל  עולה, היכולות הפיסיות והמנטליות שלנו מצויות במגמת ירידה- מה ניתן לעשות כדי לשנות את המגמה הזו ובאלו שיטות ספורט כדאי להתמקד?

למה חשוב להתעמל בגיל השלישי?

כושר גופני מורכב ממרכיבי משנה ובינהם: גמישות, סבולת שריר, זריזות, כוח , סיבולת אירובית, קואורדינציה, ושיווי משקל. בכל מרכיבי הכושר הללו חלה ירידה הדרגתית במהלך שנות חיינו.

מה ההבדל ביננו לבין דור ההורים בהיבט של תנועה?

דור ההורים שלנו היה פעיל פיסית בגלל סוג העיסוקים והמקצועות שדרשו מיומנויות שהפעילו בחיי היום יום את מרכיבי הכושר הגופני. לעומת זאת, הדור הצעיר –דור המחשב "חוסך" בתנועה ומקדש את תנוחת הישיבה הסטטית.

ישיבה היא ההיפך של תנועה

ישיבה היא אנטי-תזה לתנועה, בישיבה מופעלים עומסים על עמוד השדרה שהם גדולים יותר מכל תנוחת עמידה, הדיסקים שבין החוליות נדחסים , השרירים "נחים " , זרימת הדם לאיברים רחוקים נחלשת וקצב חילוף החומרים נחלש.

במקום שבו אין תנועה - אין חיים!

בגיל הפנסיה גיל שבו רוב שעות היום כוללות מנוחה וישיבה ופחות פעילות , חובה למצוא דרכים מגוונות להפעלת הגוף שיכללו את כל מרכיבי הכושר הגופני. יש מספר דרכים לשמור על כושר וגופני והמלצה זמינה רוב השנה היא לצאת החוצה ולצעוד.צעידה משפרת את היכולת האירובית שלנו , מחזקת את הלב ומעלה את רמת איוורור הריאות.
גם לצעידה של דקות ספורות יש ערך מוסף והיא חשובה ליכולת הפיסית שלנו. אם אתם גרים בקרבה לים, הליכה על החול הרך מספקת יתרונות נוספים (למדו על שיטת הגראונדינג - החיבור לאדמה).

מה היתרונות בהליכה על חול הים?

צעידה על חול ים בניגוד להליכה על משטח קשיח ( כמו מדרכות ) מרככת את מגע כף הרגל עם המשטח החולי ומפחיתה את כוחות הדחיסה שהשלד סופג. הליכה על חול מפעילה שרירים רבים נוספים בגלל דריכה אסימטרית, מעלה את מסת העצם , מחזקת את השלד ובנוסף לכל מפתחת קואורדינציה ושיווי משקל.

בין בחירה להליכה בחוץ או להליכה בחדר כושר, יש יתרון מובהק לבחירה בפעילות בטבע . היתרון מתבטא באיכות האויר אותו אנו נושמים וביתרונות שהנוף מייצר לנשמה. במידה והצעידה מתבצעת בעיר באזורים רועשים, משמעות הליכה בין המכוניות היא להכניס לריאות פיח, מתכות כבדות, ולהצטרף למעשה 'חוג מעשני הסיגריות'.

היתרונות של חדר כושר לבני הגיל השלישי

אופציה נוספת היא חדר הכושר והיא מתאימה במיוחד לאוכלוסיות במדינות שבהן מזג האויר אינו מאפשר פעילות בחוץ רוב ימות השנה. היתרונות שבחדר הכושר מתבטאים בגיוון התחנות לחיזוק הגוף והפעלה של קבוצות שרירים רבות. אם זו האופציה המועדפת עליכם, יש לזכור שחייבת להיות הדרכה מתאימה בהתאם לגיל המתאמן ומגבלותיו. עבודה מאומצת דורשת הכנת הגוף לפעילות ותרגילי מתיחה בסופה. חובה לבצע חימום כללי וספציפי לשרירים הפועלים כיון ש חימום משמן את המפרקים , מגדיל את טווח התנועה ומונע פגיעות ופציעות.

תרגילי גמישות בסוף האימון שומרים על שרירים ארוכים וגמישים

לפעילות אירובית תמיד כדאי להעדיף את תחנת "ההליכה באויר" (מכשירים אליפטיים/ קרוסטראייניג למשל) על פני משטחי ההליכונים למיניהם. בהליכונים פועלים כוחות דחיסה מהקרקע דרך כף הרגל למפרקי הירך ועמוד השדרה, כוחות ששוחקים את כריוית הג'ל שבין החוליות ומזיקים לעמוד השדרה. הליכה על הקרוס טריינר או האליפטיקל ניטרלו את כוחות הדחיסה מהקרקע והעבודה על היכולת האירובית זהה.
מאמר זה נכתב ע"י נילי יחיאלי יועצת ארגונומיה בכירה מחברת ארגולינק. 054-6375305
אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הרופא הנעלה ביותר מונע את המחלה, הרופא הבינוני- מטפל במחלה ממשמשת ובאה, והרופא הנחות - מטפל במחלה קיימת

    אימרה סינית