תרופות סבתא

אילו מצבים רגשיים קשורים עם כאבי ברכיים? אילו רגשות כרוניים מיצרים כאב בברך?

הברכיים כואבות?- אולי זה אומר שאתם סובלים מבטחון עצמי נמוך או מהערכה עצמית מאותגרת. מומחים לשיטות גופנפש קושרים כאבי ברכיים יחד עם נפש מסוכסכת פנימה.  אלו מצבים רגשיים מיוחסים לכאבי ברכיים? האם יש רמוציות מסוימות אשר מחוללות  כאב בברך?

על פי תורת הגוף-נפש, כל מצוקה גופנית מתחילה מרובד עמוק יותר, קרי - מנפש מסוכסכת שגדושה ברגשות או בדפוסי התנהגות מסוימים. כך למשל כאבי צוואר וכתפיים הם תוצאה של אדם ש "מונח על כתפיו הרבה עומס", כאבים ביד ימין (יד הנתינה) הם סימפטום לאנשים שנותנים מעצמם ולסביבתם בלי סוף ולא מקבלים מספיק בחזרה, צרידות בגרון או בעיות כרוניות במיתרי הקול הם סימפטום לאדם "שגונז את קולו" ולא משמיע את דעתו בקולרם כדי לא להרגיז את הסביבה מחשש פן יווצרו קונפליקטים.

כאבי ברכיים: אלו רגשות ישירים הם משקפים?

ברכיים הם המפרקים הגדולים והמורכבים ביותר בגוף האדם, והם גם אלו שנושאים חלק נכבד ממשקלו כאשר הוא עומד יציב. על פי תורת הגוף – נפש בעיות ברכיים משקפות רמות נמוכות יחסית של בטחון עצמי והערכה עצמית- בבחינת "אני לא עומד איתן ויציב בכוחות עצמי, אני לא מאמין בעצמי". למעשה הסיפור הפנימי שאדם עם כאבי ברכיים כרוניים מספר לעצמו הם : "אין לי אפשרת להישען על עצמי"

כאבי ברכיים: איך הם נתפסים ברפואה הסינית?

בשונה מרפואת המערב הרפואה הסינית מתייחסת בכובד ראש לקשר בין הגוף והנפש – וקושרת באופן הדוק רגשות מסוימים עם ליקויים באיברי הגוף. כך למשל הריאות קשורות עם עצב וצער ממושך ועמוק. הכבד מקושר עם כעס, והקיבה עם דאגנות כרונית. בעיות ברכיים או כאבי ברכיים או ברכיים חלשות על פי הרפואה הסינית הם סימפטום למצב של "חסר בכליה"- סיטואציה שקשורה עם רגשות שליליים כמו פחד, ייאוש, פסימיות, או נטייה לדיכאון.

כאב ברכיים: העדר איזון בין שרירי ירך פנימיים וחיצוניים: על מה זה מעיד?

כאשר מטפל סיני רואה לפניו פציינט שסובל מבעיות ברכיים הנובעות משרירי ירך פנימיים רפויים מול שרירי ירך חיצוניים תפוסים (חוסר איזון) - יש בכך כדי ללמד אותו שהעומד לפניו סובל מסטגנציה בכיס המרה. מבחינת הרגשות יהיה זה אדם עם כעס, חוסר סבלנות, נטייה לדאגנות ולהערכה עצמית נמוכה.

כאבי ברכיים ורגשות

כמו בכל פציעה המגבילה את תנועת הגוף נוצר מעגל רשע רגשי, שמחמיר את הבעיה. למה הכוונה? אנשים עם כאב ברכיים כרוני באופן טבעי יפתחו תסכול ודאגה ומתח נפשי לגבי מצבם הגופני. המתח הזה כשלעצמו מייצר הפרשה מוגזמת של קורטיזול מבלוטת יותרת הכליה, וההורמון הזה ידוע ביכולתו לפרק את השרירים ואת רקמות החיבור מה שמחמיר עוד יותר את המצב. מחקרים הראו כי נפגעי פציעות אורטופדיות שלמדו טכניקות כמו מיינדפולנס ( קשיבות ) או מדיטציה לומדים לקבל את המצב הגופני שלהם כפי שהוא ולהתיידד איתו- מה שמפחית באופן דרסטי את רמות המתח הנפשי, משאיר למערכת המורכבת של הריפוי לטפל רק ב"צד הגופני נטו" - ומעודד החלמה מהירה יותר.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם


חומר למחשבה

  • הגוף מכיל תבונה עמוקה שחסרה לבעליו. לפיכך, אנו נותנים לגופנו פקודות חסרות הגיון ושכל ישר

    הנרי מילר