תרופות סבתא

שיטת הרטט wbv לטיפול בכאבי ברכיים ושחיקת סחוס

עמידה על פלטפורמה רוטטת (מכשירים שנמצאים לרוב במכוני פיזיותרפיה) מיטיבה מאוד עם השרירים והעצמות במיוחד כשמדובר באנשים מבוגרים יותר או אנשים שמרבים לעבוד בישיבה.

שיטת ה WBV- whole body vibration מציעה לאנשים שסובלים מכאבים אורתופדיים שונים לעמוד על מכשיר רוטט שמשדר פולסים דרך כף הרגל לאורך כל חלקי הגוף. חסידי השיטה טוענים כי הרטט הזה מפעיל את סיבי השריר בצורה יותר יעילה והמחקרים החדשים היום מראים ששיטת הרטט WBV מעולה לאנשים שסובלים מאוסטואפורוזיס (דלדול עצמות / בריחת סידן) שכן הויברציות הללו מגדילות את צפיפות העצם באגן וכן מעכבות אובדן עצם בעמוד השדרה. את העמידה על המכשיר הרוטט מבצעים כ 12 דקות בשבוע.

שיטת הרטט טובה לא רק לעצמות

מכשירי הויברציה נולדו על רקע מחקר שנערך במחצית המאה הקודמת והם עובדים על בסיס העיקרון הבא: כאשר השרירים מופעלים בזמן הרטט הם "מדביקים" סיבי שריר שכנים ומעודדים גם אותם לפעול. כך בעצם נבנית מסת שריר באופן מהיר יותר. השיטה הזו של יצירת רטט / ויברציות בגוף (WBV) הוכחה גם כמשפרת זרימת דם טובה, מעודדת שיווי משקל, ויציבה טובה יותר בגיל השלישי. יש גם אתלטיים שמשתמשים בה היום כדי לחמם את הגוף לפני אימון אינטנסיבי.

שיטת הרטט - WBV מונעת בריחת סידן בגיל הבלות

הטיפול בשיטת הויברציות מעולה במיוחד לנשים לאחר הפסקת הווסת בגלל כוחה להגדיל את מסת העצם. זוהי שיטה הרבה יותר יעילה והרבה פחות מסוכנת לעומת השימוש בתרופות לאוסטואפורוזיס כמו אקטונל פוסלן ודומיהן. יחד עם זאת מי שחקר את התחום מציין כי מוטב להימנע משיטת הרטט במקרים כמו מחלות לב, או לחץ דם גבוה.

WBV שיטת הרטט: למה היא עובדת?

על פי הנחת העבודה של החוקרים טראומות ופציעות מותירים זיכרון תאי ברקמות בגוף ובמוח . הזיכרון הזה מעכב תנועה נורמלית של הגוף גם לאחר שהפציעה עברה. הגירוי של הגוף באמצעות ויברציות מאפשר גם למוח וגם לגוף לעקור את הטראומות הללו מן התאים (כאילו "מנער" מהם את הזכרון השלילי) ולשתול בהם אינפורמציה וחיובית חדשה כך בעצם נוצר השיקום האפקטיבי של פציעות ספורט, ניתוחים מן העבר או טיפולים הסטוריים שהזיקו לגוף. מחקר אחר הראה כי 12 דקות של עמידה על מכשיר הרטט WVB שקול לשעת פעילות גופנית עם משקולות, והיופי של כל זה, זה שהתוצאות הללו מושגות ללא עומסים על המפרקים, הגידים והרצועות לפיכך השיטה הזאת מומלצת מאוד לאנשים מבוגרים, אנשים שסובלים מכאבי ברכיים, שחיקת סחוס, פיברומיאלגיה או מחלות עצבים אחרות שמאוד מגבילות את היכולת להתעמל.

היתרונות של שימוש בשיטת הרטט

הפחתת כאבים,

הפחתת רמות הקורטיזול (הורמון המתח) בדם,

מגביר את הפרשת סרוטונין במוח,

מגביר את הניקוז הלימפטי,

מגביר את ייצור הורמון הגדילה,

מחזק את השרירים ומגמיש אותם

משפר את זרימת הדם

בונה עצם ומסת שריר


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם