תרופות סבתא

גואיפניזין

גואיפניזין חומר שנמצא בתרופות להקלת שיעול נלקח גם על ידי חולי פיברומיאלגיה שמדווחים על נסיגה משמעותית של הסימפטומים.

האם הטיפול בגואיפניזין מומלץ?

מי שהמציא את פרוטוקול גואיפניזין הוא הדוקטור פול אמנד, אנדוקרינולוג שסבל בעצמו מפיברומיאלגיה והתווה דרך טיפולית לחולי פיברומיאלגיה שמורכבת משלושה רכיבים:

1. נטילת מינונים מותאמים של גואיפניזין בפורמט הטהור שלו בלבד.

2. הימנעות מוחלטת מסליצילטים הנמצאים באספירין, בשמנים אתרים, במנטה ובמוצרי קוסמטיקה

3. דיאטה דלת פחמימות בעיקר בחולי פיברומיאלגיה שסובלים מהיפוגליקמיה.

הפרוטוקול של אמנד (פרוטוקול גואיפניזין) לא אושר על ידי הFDA בארצות הברית אבל ישנן לא מעט עדויות של חולי פיברומיאלגיה המדווחים על נסיגת הסימפטומים של המחלה כמו כאבי שרירים, עייפות ורגישות יתר לריחות תוך מספר חודשים בלבד בעקבות הטיפול.

פיברומיאלגיה ומולקולת הATP: כיצד עובד גואיפניזין בריפוי פיברומיאלגיה?

לפי התיאוריה של ד"ר אמנד, פיברומיאלגיה היא מחלה של היעדר אנרגיה בגוף ומכאן גם סימני העייפות הכרוניים הקשים. בתהליכים הביוכימיים של הגוף מולקולת הATP היא מולקולת האנרגיה ולמעשה היא זו שמעניקה לנו את האנרגיה לזוז לפעול ולתפקד. לנוכח רמות קיצוניות של עייפות, חולשה והעדר אנרגיה אצל חולי פיברומיאלגיה הסיק אמנד כי ATP וחומרי המוצא של המולקולה (פוספטים/ זרחן) חסרים אצל חולי פיברומיאלגיה. לדברי פול אמנד התאים בגופם של חולי פיברומיאלגיה צוברים ביתר פוספטים ולא מאפשרים את בנית המולקולה אבל מולקולת הגואיפניזין בצורתה הטהורה מסוגלת לגרום לכליות למשוך את המינירל החשוב הזה בחזרה מן התאים בכדי שתופקנה יותר מולקולת ATP - והאדם לא ירגיש כל כך עייף.

בלקיחת גואיפניזין יש להימנע מסליצילטים

ההימנעות מסליצילטים (נמצאים באספירין, במנטה ובמגוון גדול של מוצאי קוסמטיקה) הכרחית כדי שהגואיפניזין אכן יפעל על הכליות ועל כן חולי פיברומיאלגיה שרוצים ליישם את פרוטוקול הגואיפניזין חייבים להתנזר לחלוטין מכל מוצר או תכשיר שמכיל אותם.

פרוטוקול גואיפניזין לפיברומיאלגיה: תופעות לוואי

גואיפניזין היא מולקולה שנמצאת גם בתרופות מכייחות או בתרופות להקלת שיעול כמו מוסינקס ורוביטוסין הניתנות גם לילדים. בלקיחת גואיפניזין בצורתו הטהורה לא נרשמות תופעות לוואי למעט בחילות קלות בתחילת הטיפול, אבל יש לשים לב כי בשלבים הראשונים של ישום פרוטקול גואיפניזין חולה הפיברומיאלגיה ירגיש החרפה בסימני המחלה. לדברי ד"ר אמנד זהו דווקא הסימן הטוב ביותר לנסיגת המחלה- ממש כפי שקורה לעיתים קרובות בנטילת תרופה הומאופטית כשהיא אפקטיבית.

איפה משיגים גואיפניזין?

בארה"ב גואיפניזין היא תרופת OTC שניתן לרכוש בבתי מרקחת ללא מרשם רופא. ישנם אף מספר בתי מרקחת ייעודיים המתמחים בפיברומיאלגיה שם בוודאי ניתן לרכוש אותה, אבל גם דרך האינטרנט. בארץ היא מחויבת במרשם רופא ויש מספר בתי מרקחת במרכז שמספקים אותה.


כל המאמרים על:אולי יעניין אותך גם